PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

131. urodziny Karola Szymanowskiego

Czwartek, 3 października 2013 r.
Autor: Agnieszka Gąsienica – Giewont

131. urodziny Karola SzymanowskiegoMuzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie zaprasza na koncert z okazji 131. rocznicy urodzin twórcy Stabat Mater i Harnasiów – w czwartek, 3 października 2013, o godzinie 18.00. Wystąpią młodzi utalentowani artyści, absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie: skrzypaczka Maria Sławek i pianista Piotr Różański.


W ich wykonaniu usłyszymy utwory Jubilata: Sonatę d-moll na skrzypce i fortepian op. 9, Mity. Trzy poematy na skrzypce i fortepian op. 30 oraz Taniec z baletu Harnasie w opracowaniu na skrzypce i fortepian Pawła Kochańskiego. Słowo o muzyce wygłosi dr Małgorzata Janicka-Słysz, Kurator ds. Programowych „Atmy”. Koncert będzie też okazją do pierwszego oficjalnego zaprezentowania nowego fortepianu marki Schimmel, zakupionego przez Muzeum Narodowe w Krakowie specjalnie dla „Atmy”, wpisującego się kolorem orzecha kaukaskiego do wnętrza tej tak ulubionej przez kompozytora „chałupy”, która – po kapitalnym remoncie – rozbrzmiewa od maja 2013 muzyką. Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny.  

Maria Sławek – skrzypce
Piotr Różański – fortepian

Słowo o muzyce: Małgorzata Janicka-Słysz 

W programie:

Karol Szymanowski (1882–1937)

●  Sonata d-moll na skrzypce i fortepian op. 9 I Allegro moderato, patetico II Andantino tranquillo III Allegro molto, quasi presto

● Mity. Trzy poematy na skrzypce i fortepian op. 30 I  Źródło Aretuzy II  Narcyz III  Driady i Pan 

● Taniec z baletu Harnasie. Opracowanie  na skrzypce i fortepian Paweł Kochański

„[...] co tu obwijać w bawełnę: my z Pawełkiem stworzyliśmy w Mitach i Koncercie nowy styl, nowy wyraz gry skrzypcowej, rzecz pod tym względem zupełnie epokową.” Karol Szymanowski z listu do Zofii Kochańskiej, Davos, 5 III 1930 w: tegoż, Korespondencja. Pełna edycja zachowanych listów od i do kompozytora. Zebrała i opracowała Teresa Chylińska, tom 3, lata 1930, 1931, Musica Iagellonica, Kraków 1997, s. 113.

Maria Sławek urodziła się w roku 1988 w Gdańsku i w wieku czterech lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. W 2011 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Wiesława Kwaśnego. W zakresie kameralistyki  kształciła się pod kierunkiem prof. Janiny Romańskiej-Werner. Obecnie pracuje jako asystent w Katedrze Kameralistyki krakowskiej Akademii. Jej pasją jest muzyka kameralna. Koncertowała jako solistka i kameralistka w wielu miastach Polski, a także w Niemczech, Izraelu i USA. W 2012 roku ukazała się wydana przez Grupę Twórczą  „Castello”  debiutancka płyta z sonatami Roberta Schumanna i Sergiusza Prokofiewa. W 2010 na zaproszenie Nigela Kennedy’ego dołączyła do składu  jego zespołu „The Orchestra of life”, z którym koncertowała w tak prestiżowych salach, jak m.in. Filharmonia Berlińska, Gewandhaus w Lipsku, Royal Albert Hall w Londynie, Birmingham Symphony Hall oraz Bridgewater Hall w Manchester. Swoje umiejętności doskonaliła m.in. pod kierunkiem Maxima Vengerova, Wandy Wiłkomirskiej i Dory Schwarzberg.  Jest  laureatką prestiżowej  nagrody The Georg Solti Foudation.

Piotr Różański urodził się 1989 roku w Krakowie. Ukończył studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. prof. Ewy Bukojemskiej. W dziedzinie kameralistyki kształcił się u prof. Janiny Romańskiej-Werner. Jest  laureatem licznych konkur-sów pianistycznych, zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych, m.in. IV Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego EPTA w Krakowie (I miejsce i nagroda specjalna), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego dla młodych pianistów w Cincinatti, USA (I miejsce i nagroda specjalna), XXXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (I nagroda) czy Konkursu Pianistycznego o stypendium fundacji YAMAHA (I nagroda). Koncertował w Polsce, USA, Szwajcarii i Niemczech. Aktywnie zajmuje się kameralistyką, występując m.in. z Kają Danczowską, Piotrem Reichertem czy Marią Sławek. Brał udział w festiwalach muzyki kameralnej „Wawel o zmierzchu” w Krakowie czy „Muzyka latem” w Dębnie. Jest laureatem kilku konkursów kameralnych: wyróżnienia (wraz z flecistką Agatą Kucz) w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi, III nagrody (wraz z wiolonczelistką Aleksandrą Lelek) w Niezależnym Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych w Kijowie. W 2011 otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Krakowa dla Młodych Twórców Kultury.


Koncerty w „Atmie” w roku 2013

●  20 czerwca, czwartek, godz. 18.00 Piotr Kosiński fortepian W jednej rodzinie:  Chopin – Paderewski – Szymanowski

●  11 lipca,  czwartek, godz. 18.00 Airis Quartet: Aleksandra Czajor skrzypce I  Grażyna Zubik skrzypce II Natalia Warzecha altówka Katarzyna Detko wiolonczela Kolacja na cztery ręce: M. Ravel, K. Szymanowski

●  18 sierpnia, niedziela, godz. 18.00 Kwintet Sonus: Marta Bielawska skrzypce I Jadwiga Bialic skrzypce II Błażej Michna altówka Kinga Staniszewska wiolonczela Magdalena Kantor-Michna fortepian Światy dalekie i bliskie: J. Zarębski, G. Bacewicz

●  5 września, czwartek, godz. 18.00 Krakowskie Trio Stroikowe: Marek Mleczko obój Roman Widaszek klarnet Paweł Solecki fagot  Następcy: A. Szałowski, W. Lutosławski

●  3 października, czwartek, godz. 18.00 Maria Sławek skrzypce Piotr Różański fortepian 131. urodziny Karola Szymanowskiego

● 7 listopada, czwartek, godz. 18.00 Gajusz Kęska fortepian Budowanie w dźwiękach świata: F. Chopin, K. Szymanowski

●  19 grudnia, czwartek, godz. 18.00 Jolanta Kowalska sopran Renata Żełobowska-Orzechowska fortepian Bel canto, ludówki i niespodzianki 

Wstęp wolny – zapraszamy!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska ISpinka góralska IMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.