PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Jesienne rozmowy nie tylko o depresji III

Czwartek, 3 października 2013 r.
Autor: Jaga Brzosko

Jesienne rozmowy nie tylko o depresji III„Jesienne rozmowy nie tylko o depresji III“ Zakopane, Dworzec Tatrzański ul. Krupówki 12. 3 października godz. 17.00 – 19.00. „Na zakręcie życiowym“ udział wezmą...


mgr Ryszard Izdebski, psycholog, psychoterapeuta, Kraków
dr n. med. Krzysztof Szwajca, psychiatra, psychoterapeuta, Kraków
dr n. med. Iwona Koszewska, psychiatra, Warszawa
o. Marcin Dąbkowicz, Dominikanin, Wiktorówki
spotkanie uświetni Hanka Wójciak (śpiew, poezja) Olcza i Jacek Długosz (gitara), Kraków

Krzysztof Szwajca: „My, dorośli z reguły "wiemy" jakie są dzieci i jaka jest młodzież. Chętnie generalizujemy, uogólniamy, obdarzamy etykietami. Młodzież może być: leniwa, niegrzeczna, "uzależniona" od komputera, a konkretny młody człowiek  - nasza córka, bratanek, wnuczek - może być humorzasty, awanturniczy, może być ponurakiem, ryzykantem, małym filozofem itd. Coraz częściej w opisie dzieci i młodzieży pojawiają się także psychiatryczne charakterystyki - ADHD, depresja, zaburzenia zachowania, anoreksja, zespół Aspergera. My, dorośli coraz częściej bowiem spieramy się, czy dziecko jest istotą kruchą, podatną na urazy, zagrożoną chorobą psychiczną, czy wręcz przeciwnie - z natury jest odporne, silne, wychodzi cało z każdej opresji. Wystąpienie będzie próbą krytycznej analizy obu tych opowieści o dziecku i dzieciństwie“  

Ryszard Izdebski: „Przez wiele lat rodzina była najwyższym autorytetem wychowawczym. Jej rola była niepodważalna, a ingerencja w wewnętrzny świat rodziny była traktowana jako nadużycie. Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zmieniła radykalnie dotychczasową optykę i sprawiła, że wielu rodziców poczuło się zagrożonych przez państwowy aparat. Media dostały nową pożywkę. A jak sytuacja wygląda z perspektywy psychologicznej? O tajemnicy psychoterapii, o zabieraniu dzieci rodzicom, o interwencjach sądu rodzinnego itp. O granicach interwencji w rodzinie z perspektywy psychologicznej“.

Iwona Koszewska: „Na zakręcie życiowym znajdujemy się i my i nasi bliscy nierzadko. Jak pomóc sobie? Jak bliskiej osobie? Jak rozpoznać ryzyko? Jak sobie radzić z niepowodzeniami? Co możemy zrobić sami? Co możemy zrobić w rodzinie? Co możemy zrobić w naszym środowisku i w naszej społeczności? Chciałabym się także podzielić moimi doświadczeniami, jakie wynikają z czteroletniego programu „Aby halny nikogo nie zabrał“.

Marcin Dąbkowicz: „To o czym chciałbym powiedzieć to o wychowywaniu się i uczeniu szczerości. Wydaje mi się bardzo, że ma ona nieobliczalne znaczenie dla naszych relacji. Być szczerze ze sobą, mieć możliwość powiedzieć... ale tego trzeba się nauczyć.

Hanka Wójciak Pięknie zaśpiewa

Jacek Długosz Pięknie zagra

Notki o wykładowcach i muzykach

Mgr Ryszard Izdebski Pedagog, specjalista psycholog kliniczny, psychoterapeuta, terapeuta rodzin, superwizor psychoterapii Sekcji Naukowej Psychoterapii i Terapii Rodzin  Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Kierownik Zespołu Hospitalizacji Domowej dla Dzieci i Młodzieży przy Klinice Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie; dyrektor Zarządu Krakowskiej Fundacji Rozwoju Psychoterapii im. Profesor Marii Orwid; dyrektor zarządzający placówek terapeutycznych Krakowskiego Instytutu Psychoterapii; wiceprzewodniczący zarządu Stowarzyszenia SIEMACHA. Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu zespołami psychoterapeutycznymi, psychoterapii indywidualnej i grupowej dzieci, młodzieży i dorosłych, terapii rodzin ambulatoryjnej i prowadzonej w domu, w tym rodzin wieloproblemowych i rodzin z przemocą. Od szeregu lat prowadzi grupę terapeutyczną dla Dzieci Holocoustu. Prowadzi superwizje indywidualne i zespołowe, grupy Balinta oraz warsztaty i treningi. Jako wykładowca uczestniczy w kursach całościowych prowadzących do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty PTP. Odbywał staże i szkolenia w licznych placówkach polskich i zagranicznych. Jest autorem wielu publikacji i wystąpień na konferencjach naukowych w kraju i za granicą. Jest członkiem krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych. Jest laureatem pierwszej edycji Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman, jako osoba szczególnie zasłużona w działalności na rzecz pomocy dzieciom krzywdzonym.

Dr n. med. Krzysztof Szwajca specjalista psychiatra, psychoterapeuta (Certyfikat Psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego), dyrektor Krakowskiego Instytutu Psychoterapii O/I Stowarzyszenia Siemacha, pracownik naukowy Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży CM UJ. Pracuje w Zespole Hospitalizacji Domowej Kliniki (kier. Ryszard Izdebski), który prowadzi terapię rodzinną na terenie domu pacjenta. Regularnie superwizuje kilka ośrodków psychoterapeutycznych (Kraków, Wieliczka, Radom, Chorzów). W przeszłości współtworzył i kierował jeszcze dwoma innymi ośrodkami psychoterapii środowiskowej na terenie Krakowa oraz prowadził Oddział Psychiatryczny Sanatoryjno-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży w Rabce-Zdroju. Jest współautorem i autorem ponad 100 publikacji naukowych i wystąpień zjazdowych, specjalizuje się w terapii rodzin, leczeniu środowiskowym, problematyce posttraumatycznej.

Dr n. med. Iwona Koszewska Do 2009r adiunkt w Klinice Psychiatrycznej (Oddział Chorób Afektywnych) Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Obecnie prowadzi prywatną praktykę lekarską w Warszawie. Konsultantka Szpitala Bielańskiego w Warszawie. Odbyła staże w Narodowym Centrum Badań nad Zapobieganiem Samobójstwom i Chorobom Psychicznym w Instytucie Karolinska w Sztokholmie. Jest autorką licznych publikacji w czasopismach naukowych oraz wykładów na temat zaburzeń nastroju i samobójstw. Autorka/współautorka poradników dla chorych i ich rodzin („Depresja jest przemijająca”, „Żyć z zaburzeniami nastroju”, „O depresji, manii i zaburzeniach nastroju”, „O depresji w ciąży i po porodzie”, „Nie bój się lęku”). Od 2009 roku prowadzi działania na rzecz zapobiegania depresji i samobójstwom w ramach założonej przez siebie organizacji pozarządowej (Fundacja – Profilaktyka, Prewencja, Leczenie - Cumulus).

o. Marcin Dąbkowicz dominikanin, duszpasterz, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej, Królowej Tatr, /(od 14 lat) animator Spotkań Małżeńskich.

Hanka Wójciak Wokalistka, autorka tekstów i muzyki, liderka i założycielka Kapeli Hanki Wójciak. Absolwentka klasy śpiewu klasycznego prof. Jacka Ozimkowskiego w Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego (Pedagogika). Zwyciężczyni 46. Studenckiego Festiwalu Piosenki, laureatka Festiwalu Twórczości Korowód i Pamiętajmy o Osieckiej, dziennikarka Radia Kraków. Góralica.   Jacek Długosz Absolwent klasy gitary klasycznej prof. Włodzimierza Lernera w Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w klasie prof. Karola Ferfeckiego. Laureat konkursów w kraju i za granicą jako gitarzysta klasyczny jak i rozrywkowy. Współtwórca projektów muzycznych: Stela Squat, Agatha, Frument Project, Kapela Hanki Wójciak. Krakus.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.