PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Międzynarodowe Forum Górskie

23–25 października 2013 r.
Autor: Ewa Czamańska

Międzynarodowe Forum GórskieMiędzynarodowe Forum Górskie to konferencja zajmująca się problematyką regionów górskich, które są specyficznymi obszarami funkcjonalnymi i potrzebują nowego spojrzenia na góry jako miejsca życia i sukcesu.


Istotnym elementem jest współpraca regionalna, ponadregionalna i międzynarodowa, która ma na celu analizę wszystkich tworzących ją czynników, mających wpływ na jakość usług turystycznych, promocję regionu oraz współpracę podmiotów gospodarczych z samorządami, ochronę środowiska, edukację oraz tętniącą wciąż tradycję obszarów górskich.

IV MIĘDZYNARODOWE FORUM GÓRSKIE

Rada Programowa konferencji, Starosta Tatrzański, Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury, Partner Strategiczny „Karpaty Łączą” oraz serdecznie zapraszają na IV edycje Międzynarodowego Forum Górskiego, które odbędzie się w dniach 23 - 25 października 2013.  Celem konferencji będzie wprowadzenie ciekawej ścieżki tematycznej, poświęconej aktywności w górach - "ACTIVITY IN THE MOUNTAINS - INTERNATIONAL PARTNERSHIP". Tematem przewodnim sesji plenarnej będzie omówienie obszarów górskich w aspektach polityki rolnej, turystyki, lecznictwa, walorów gospodarczo – przyrodniczych oraz urbanistyki i gospodarki przestrzennej w Polsce i w Europie. Konferencja składać się będzie z paralelnych paneli tematycznych m.in. „Infrastruktura Inżynierska – problemy w obszarach górskich”, „Zagospodarowanie przestrzenne”, „Człowiek – Kapitał – Styl Życia” oraz spotkanie samorządowców z Podkarpacia, Małopolski i Śląska w temacie współpracy karpackiej.

Chcemy wspierać transfer wiedzy, wzmacniając rozwój terenów górskich. Projekt ma na celu wzmocnienie współpracy w regionach górskich poprzez podjęcie wspólnych działań promocyjnych, zarówno w ramach Unii Europejskiej, jak i na arenie międzynarodowej. Wspólna promocja wszystkich krajów będzie korzystna dla każdej lokalnej społeczności zamieszkującej tereny górskie. Wśród uczestników konferencji byli przedstawiciele europejskich Państw: Szwajcarii, Włoch,  Słowacji, Polski, Ukrainy oraz przedstawiciele wyższych uczelni w Polsce.  

Konferencja  „Pasterstwo Karpat” W drugim dniu Międzynarodowego Forum Górskiego odbędzie się konferencja „Pasterstwo Karpat” realizowana w ramach projektu „Karpaty łączą – mechanizm konsultacji i współpracy dla wdrażania Konwencji Karpackiej”.

KARPATY ŁĄCZĄ

Projekt skierowany jest do lokalnych samorządów, organizacji pozarządowych, lokalnych przedsiębiorców i rolników oraz przedstawicieli środowisk naukowych, służb ochrony przyrody i turystów. Jego cel to ochrona i zrównoważone użytkowanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej polskich Karpat przez wsparcie wdrażania postanowień Konwencji Karpackiej. Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

KONFERENCJA

Konferencja poświęcona będzie zagadnieniom dotyczącym rozwoju pasterstwa oraz jego znaczenia dla przyrody, gospodarki i kultury regionu. W panelu plenarnym przewidziane są prezentacje i dyskusje dotyczące między innymi: - uwarunkowań prawnych  dla funkcjonowania pasterstwa transhumancyjnego, jako części przemysłu rolnego i spożywczego, - kwestii związanych ze zmianami krajobrazowymi, - roli pasterstwa w ochronie bioróżnorodności Karpat (także w kontekście postanowień Konwencji Karpackiej).

Konferencja będzie także okazją do zaprezentowania i podsumowania zakończonego we wrześniu Międzynarodowego Redyku Karpackiego Transhumance 2013 – wydarzenia bezprecedensowego we współczesnej historii pasterstwa, niezwykle istotnego dla aktywizacji i integracji środowisk pasterskich w krajach karpackich.

Omówiona zostanie także sytuacja pasterstwa w wybranych krajach regionu. Wśród prelegentów i gości znajdą się przedstawiciele środowisk pasterskich (z Polski, Czech i Słowacji), naukowych, administracji publicznej oraz Tymczasowego Sekretariatu Konwencji Karpackiej z Wiednia.

Zaplanowany jest również panel tematyczny poświęcony kulturze góralskiej, która wyrosła na tradycjach pasterskich. To one są bazą dla muzyki, tańca, kolorowych strojów góralskich, obrzędów i zwyczajów, a przede wszystkim miłości do przyrody i do drugiego człowieka. Uczestnicy konferencji będą mogli przekonać się o tym podczas tradycyjnej góralskiej „posiady” wieńczącej konferencyjny dzień.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.