PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

„Moje ostatnie słowo”

Czwartek, 8 maja 2014 r.
Autor: Maciej Stasiński

„Moje ostatnie słowo”Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na promocję książki Jadwigi Apostoł-Staniszewskiej „Moje ostatnie słowo”. Spotkanie promocyjne odbędzie się w dniu 8 maja (czwartek) o godzinie 18.00 w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba, ul. Kościeliska 18. Gościem honorowym wieczoru będzie Stanisław Apostoł.


Bohaterką spotkania jest niezwykła kobieta. Góralka. Żołnierz Konfederacji Tatrzańskiej. Poetka. Jadwiga Apostoł-Staniszewska urodziła się 22 XII 1913 w Nowym Targu, zmarła 2 II 1990. Nauczycielka (Seminarium Nauczycielskie w Nowym Targu 1934), uczyła w szkole podstawowej w Nowogródku (1934-39). Po wybuchu II wojny światowej wróciła do Nowego Targu. W czasie okupacji niemieckiej uczestniczyła od października 1939 r. w podziemnym ruchu oporu, najpierw w Nowym Targu przy organizowaniu potajemnych przerzutów Polaków przez Słowację i Węgry do armii polskiej na Zachodzie. W 1941 była współtwórczynią Konfederacji Tatrzańskiej i sekretarzem jej Placówki Naczelnej, a także redaktorką jej podziemnego czasopisma "Na Placówce" (1941). Aresztowana przez gestapo 22 VIII 1942, przeszła przez więzienie w zakopiańskim "Palace", a od XII 1942 do 1945 była więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu, Ravensbrück i in. Po wojnie, w maju 1945, powróciła do Nowego Targu. Jesienią 1946 r. była współorganizatorką Podhalańskiego Uniwersytetu Ludowego w Szaflarach i następnie prowadziła go do maja 1949, kiedy władze zlikwidowały tę placówkę oświat., a Jadwiga została skazana na 5 lat więzienia. Po 8 miesiącach zwolniono ją dzięki amnestii. Wyjechała wtedy do Szczecina, gdzie ukończyła technikum budowlane i pracowała w budownictwie. W 1964 wyszła za mąż za Ludwika Staniszewskiego. W 1985 powróciła na stałe do Nowego Targu.

O Jadwidze Apostoł-Staniszewskiej będzie opowiadał jej bratanek, Stanisław Apostoł, który wydał książkę w 100-lecie urodzin swojej ciotki. Po spotkaniu będzie można zakupić książkę wraz z okolicznościową płytą DVD.

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.