PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

13 dziecięcych zespołów góralskich powalczy o Złote Kierpce

9–11 maja 2014 r.
Autor: Maciej Stasiński

13 dziecięcych zespołów góralskich powalczy o Złote Kierpce13 dziecięcych zespołów góralskich weźmie udział w V Tatrzańskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „O Złote Kierpce”, który odbędzie się w dniach od 9 do 11 maja w Zakopanem. W imprezie wezmą udział dziecięce zespoły góralskie z całego Podhala, które przygotowały program widowiskowo – taneczny pokazujący scenki z dawnego wiejskiego zywobycia na Podhalu. Dwudniowe występy w kinie „Sokół” poprzedzą uroczyste korowody, które rozpoczną się o godz. 10.00 pod budynkiem „Jutrzenka” w Parku Miejskim i przejdą przez Krupówki. Trzeciego dnia dowiemy się, kto zdobył Złote, Srebrne i Brązowe Kierpce.


„Organizacja tego Festiwalu ma niebagatelny wpływ na kształtowanie młodego pokolenia górali i co roku spotyka się z wielką aprobatą środowisk regionalnych.  Przewodnicząca jury festiwalu wybitna muzykolog i znawczyni folkloru góralskiego pani Aleksandra Szurmiak – Bogucka oceniła, że „organizacja festiwalu jest ze wszech miar konieczna dla pobudzenia i podtrzymywania podhalańskiego ruchu regionalnego” – przypomniał inicjator i organizator festiwalu Szymon Bafia.

W piątek na scenie kina Sokół wystąpią kolejno zespoły: Zornicka z TCKiS Jutrzenka, Prymni z Ponic, Mali Hyrni z Nowego Targu, Zornica z TCKiS Jutrzenka, Krzesani ze Spytkowic, Małe Podhale z Jurgowa. W sobotę w szranki staną grupy: Mali Białcanie z Białki Tatrzańskiej,  Odrowązianie z Odrowąża, Mali Śwarni z Nowego Targu, Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej, Jaferniocek z Ostrowska,  Robcusie z Rabki – Zdroju i  Polany z Kościeliska. Na niedzielę 11 maja o godz. 10.00 w „Jutrzence” zaplanowano ogłoszenie wyników i rozdanie nagród.

Festiwal „o Złote Kierpce” jest największym wydarzeniem regionalnym skierowanym do dzieci w naszym powiecie.  Festiwal stanowi eliminacje do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce - Zdroju. Laureaci wystąpią też w wakacje na scenie Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w ramach koncertu „Mali Górale”.

Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „o Złote Kierpce”, nawiązuje w swojej formule do Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. To na tym festiwalu młodzi górale zdobywają sceniczne doświadczenie, które owocuje coraz to wyższym poziomem prezentacji. W przyszłości to oni będą rywalizować o „Złotą Ciupagę”. Również kierownicy zespołów, którzy po występach konsultują swoje osiągnięcia ze specjalistami z dziedziny folkloru, mogą zdobywać większe doświadczenie, oraz mogą porównać swoje doświadczenia z innymi kierownikami zespołów.
Co roku w festiwalu „O Złote Kierpce” bierze udział blisko 400 dzieci.
Głównym organizatorem dziecięcego festiwalu jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” przy współpracy z Biurem Promocji Zakopanego,  Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ i Tatrzańską Agencją Rozwoju Promocji i Kultury. Nagrody rzeczowe ufundował Tatrzański Park Narodowy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.