PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

„Łącząc pokolenia”

Sobota, 17 maja 2014 r.
Autor: Agnieszka Gąsienica-Giewont

„Łącząc pokolenia”Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Noc muzeów. Wieczór poetycko-muzyczny „Łącząc pokolenia” Maria Łaś – recytacje, Szymon Telecki – skrzypce, Paweł Pawlik – fortepian. Sobota, 17 maja 2014 godz. 18.00.


Szymon TELECKI (ur. 1984) – absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Tadeusza Gadziny (2008). W 2011 ukończył trzyletnie studia podyplomowe na Uniwersytecie Muzycz-nym Fryderyka Chopina w mistrzowskiej klasie skrzypiec tego samego profesora. Był stypendystą Fundacji J&S Pro Bono Poloniae oraz wieloletnim stypendystą Fundacji Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku. Występował z recita-lami w europejskich państwach (Włochy, Niemcy, Belgia, Polska). Koncertował jako solista z orkiestrami Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach, Filharmonią Kameralną im. W. Lutosławskiego w Łomży, Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostien-sis w Bydgoszczy. Od 2007 współpracuje z pianistą Pawłem Pawlikiem, tworząc duo skrzypcowo-fortepianowe. Gra na skrzypcach Petrusa Guarneriusa z 1730 roku z kolekcji konkursowej Związku Polskich Artystów Lutników w Warszawie.

Paweł PAWLIK (ur. 1981) jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn (2005). W latach 2007-2009 był uczestnikiem stażu artystycznego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie kameralistyki prof. Katarzyny Jankowskiej-Borzykow-skiej. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. W ramach obchodów Roku Chopinowskiego 2010 występował jako solista z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kol-berga w Kielcach. Koncentrując swoje zainteresowania na muzyce kameralnej, współpracuje z wieloma instrumentalis-tami i śpiewakami, a na stałe występuje ze skrzypkiem Szymonem Teleckim. Od 2008 pracuje jako pianista, zajmując stanowisko wykładowcy na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

TELECKI&PAWLIK DUO istnieje od 2007 roku. W 2011 artyści otrzymali I nagrodę w kategorii zespołów kameralnych w X Międzynarodowym Konkursie Wykonawstwa Muzycznego „Don Vincento Vitti” w Castellana Grotte we Włoszech. W 2012 dostali wyróżnienie na II Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych na Malcie. W 2013 roku zdobyli IV nagrodę na XI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Padwie.

Maria ŁAŚ  ukończyła filologię polską na Uniwersytecie im Adama Mickiewicza
w Poznaniu. Jej zainteresowania skupiają się wokół kultury ludowej, podhalańskiej gwary, a przede wszystkim twórczości Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Wieloletni pedagog - polonista w szkołach podstawowych i liceach. Przez 30 lat była jurorem Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. Andrzeja Skupnia Florka w Białym Dunajcu oraz Powiatowego Przeglądu Twórczości Kazimierza Przerwy- Tetmajera i Twórców Podhala w Ludźmierzu. Prelegentka Związku Podhalan – Oddział w Ludźmierzu. Jako recytatorka zapraszana jest przez szkoły, domy wczasowe oraz kluby wysokogórskie na Podhalu, w Lublinie, Kaliszu, Poznaniu. Recytowała wiersze na uroczystościach rocznicowych powstania chochołowskiego.

Wieczór poetycko-muzyczny „Łącząc pokolenia”
Maria Łaś – recytacje
Szymon Telecki – skrzypce 
Paweł Pawlik – fortepian

Słowo o muzyce: Małgorzata Janicka-Słysz

Program

Karol Szymanowski (1882-1937)
Sonata d-moll op. 9 na skrzypce i fortepian
I  Allegro moderato, patetico
II  Andantino tranquillo
III  Allegro molto, quasi presto

Romans D-dur op. 23 na skrzypce i fortepian
Źródło Aretuzy
z cyklu Mity – trzy poematy  op. 30 na skrzypce i fortepian
Nokturn i Tarantella op. 28 na skrzypce i fortepian
Pieśń kurpiowska
(transkrypcja na skrzypce i fortepian: Paweł Kochański)

Poezja Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Jarosława Iwaszkiewicza


Zapraszamy na kolejne koncerty w „Atmie” w czwartki o godz. 18.00.

●  12 czerwca 2014  – godz. 17.00
Nadzwyczajny koncert kameralny i spotkanie z artystami
J. S. Bach, K. Szymanowski, E. Ysaÿe
Daniel Stabrawa – skrzypce  
Elżbieta Stabrawa – fortepian 

●  10 lipca 2014 
Trwałość romantyzmu:  K. Szymanowski, G. Gershwin 
A Piacere Duo: Barbara Dziewięcka – skrzypce 
Przemysław Dembski – fortepian

●  21 sierpnia 2014
Podróże po sonosferze (I):  K. Szymanowski, E. Granados, A. Ginastera
Duet gitarowy: Tomasz Grzybowski & Filip Tuz 

●   4 września 2014
Podróże po sonosferze (II): C. Debussy, W. Lutosławski, A. Piazzolla
Mariusz Pędziałek – obój  
Agnieszka Kaczmarek-Bialic – harfa
Renata Żełobowska-Orzechowska – fortepian 

●  3 października 2014 – środa 
132. urodziny Karola Szymanowskiego
Edyta Piasecka – sopran
Mariola Cieniawa – fortepian

●  20 listopada 2014
Podróże po sonosferze (III):
L. van Beethoven, A. Panufnik  (w 100-lecie urodzin) 
Cracovia Trio: Wiesław Kwaśny – skrzypce
Julian Tryczyński – wiolonczela
Jerzy Tosik-Warszawiak – fortepian 

● 11 grudnia 2014
Podróże po sonosferze (IV):  J. S. Bach, F. Chopin, K. Szymanowski
Krzysztof Sadłowski – wiolonczela
Piotr Kosiński – fortepian

Wstęp na wszystkie koncerty wolny. Zapraszamy!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiBALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.