PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

25-lecie pierwszych wolnych wyborów

Środa, 28 maja 2014 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka UMZ

25-lecie pierwszych wolnych wyborów28 maja o godz. 17.00 Burmistrz Miasta Zakopane zaprasza do Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego na spotkanie z okazji 25-lecia pierwszych wolnych wyborów. Gościem specjalnym będzie Stanisław Żurowski, działacz „Solidarności”, poseł na Sejm kontraktowy oraz Sejm RP I kadencji. Rozmowę z nim poprowadzi Maciej Krupa. Zaprezentowane zostaną także dwa filmy – fabularny „Ucieczka z kina Wolność” w reżyserii Wojciecha Marczewskiego z 1990 roku oraz dokumentalny „Z punktu widzenia nocnego portiera” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego z 1977 roku.


Celem spotkania jest upamiętnienie rocznicy pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce oraz przemian demokratycznych, które miały miejsce  25 lat temu. Projekcje filmowe maja także ukazać wpływ sztuki na historię, a zwłaszcza jej społeczne zaangażowanie  oraz historyczny kontekst. Wydarzenie odbywa się w ramach objętej patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ogólnopolskiej kampanii społecznej pn. „25 lat wolnych wyborów w Polsce. Kino Wolność” organizowanej przez Fundację Kino Polska oraz Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

Projekt „Kino Wolność” obejmuje informacyjną kampanię społeczną, przeglądy filmowe, spotkania i debaty organizowane w całej Polsce i na świecie, akcję społeczna, której założeniem jest współtworzenie wirtualnego archiwum 4 czerwca ’89, specjalne pasmo programów telewizyjnych na antenie telewizji Kino Polska oraz  lekcje historii dla szkół średnich. Szczegółowe informacje na stronie www.kinowolnosc.pl

GOŚĆ SPECJALNY:

STANISŁAW ŻUROWSKI (ur. 24 sierpnia 1943 r. we Lwowie) – polski polityk, muzealnik, etnograf, poseł na Sejm kontraktowy oraz  Sejm RP I kadencji.

Ukończył w 1972 r. studia etnograficzne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1969-1974 pracował w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce. Następnie do 1995 r. był kustoszem w Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, a w latach 1995–1997 dyrektorem Muzeum Zespołu Zamkowego w Niedzicy. W 1980 r. przystąpił do „Solidarności”, kierował strukturami związku z Zakopanem. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany na około osiem miesięcy. Zwolniono go 3 lipca 1982 r. Z ramienia Komitetu Obywatelskiego sprawował mandat posła X kadencji. Zasiadał także w Sejmie I kadencji z listy Unii Demokratycznej. Należał następnie do Unii Wolności. Od 1997 do 2001 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W późniejszym okresie wycofał się z działalności politycznej. W 2003 r. został zastępcą dyrektora Łazienek Królewskich w Warszawie. W 2013 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce oraz za osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej.

FILMY:

UCIECZKA Z KINA WOLNOŚĆ

Jeden z najbardziej oryginalnych filmów okresu przełomu. Podszyta absurdem, nawiązująca do Mistrza i Małgorzaty Bułhakowa i Purpurowej róży z Kairu Allena metaforyczna opowieść o końcu opresyjnego ustroju. Pozbawione czarno-białych schematów, symboliczne – poprzez postać cenzora – pożegnanie systemu, ale też uniwersalna opowieść o człowieku, który, choć upadł, próbuje odzyskać godność i wolność.

czas: 92′

Z PUNKTU WIDZENIA NOCNEGO PORTIERA

Jedyny film dokumentalny Kieślowskiego, w którym bohater jest postacią negatywną. Film opowiadający o codziennym życiu i pracy nocnego portiera, którego głównym pragnieniem jest zaprowadzenie na świecie całkowitego porządku. Kieślowski nagrał monolog wartownika na taśmie magnetofonowej, by poszukać w jego wypowiedziach inspiracji do zaaranżowania konkretnych scen. Podczas realizacji posługiwał się obserwacją, inscenizacją i prowokacją.

czas: 17′

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.