PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

25-lecie pierwszych wolnych wyborów

Środa, 28 maja 2014 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka UMZ

25-lecie pierwszych wolnych wyborów28 maja o godz. 17.00 Burmistrz Miasta Zakopane zaprasza do Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego na spotkanie z okazji 25-lecia pierwszych wolnych wyborów. Gościem specjalnym będzie Stanisław Żurowski, działacz „Solidarności”, poseł na Sejm kontraktowy oraz Sejm RP I kadencji. Rozmowę z nim poprowadzi Maciej Krupa. Zaprezentowane zostaną także dwa filmy – fabularny „Ucieczka z kina Wolność” w reżyserii Wojciecha Marczewskiego z 1990 roku oraz dokumentalny „Z punktu widzenia nocnego portiera” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego z 1977 roku.


Celem spotkania jest upamiętnienie rocznicy pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce oraz przemian demokratycznych, które miały miejsce  25 lat temu. Projekcje filmowe maja także ukazać wpływ sztuki na historię, a zwłaszcza jej społeczne zaangażowanie  oraz historyczny kontekst. Wydarzenie odbywa się w ramach objętej patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ogólnopolskiej kampanii społecznej pn. „25 lat wolnych wyborów w Polsce. Kino Wolność” organizowanej przez Fundację Kino Polska oraz Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

Projekt „Kino Wolność” obejmuje informacyjną kampanię społeczną, przeglądy filmowe, spotkania i debaty organizowane w całej Polsce i na świecie, akcję społeczna, której założeniem jest współtworzenie wirtualnego archiwum 4 czerwca ’89, specjalne pasmo programów telewizyjnych na antenie telewizji Kino Polska oraz  lekcje historii dla szkół średnich. Szczegółowe informacje na stronie www.kinowolnosc.pl

GOŚĆ SPECJALNY:

STANISŁAW ŻUROWSKI (ur. 24 sierpnia 1943 r. we Lwowie) – polski polityk, muzealnik, etnograf, poseł na Sejm kontraktowy oraz  Sejm RP I kadencji.

Ukończył w 1972 r. studia etnograficzne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1969-1974 pracował w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce. Następnie do 1995 r. był kustoszem w Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, a w latach 1995–1997 dyrektorem Muzeum Zespołu Zamkowego w Niedzicy. W 1980 r. przystąpił do „Solidarności”, kierował strukturami związku z Zakopanem. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany na około osiem miesięcy. Zwolniono go 3 lipca 1982 r. Z ramienia Komitetu Obywatelskiego sprawował mandat posła X kadencji. Zasiadał także w Sejmie I kadencji z listy Unii Demokratycznej. Należał następnie do Unii Wolności. Od 1997 do 2001 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W późniejszym okresie wycofał się z działalności politycznej. W 2003 r. został zastępcą dyrektora Łazienek Królewskich w Warszawie. W 2013 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce oraz za osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej.

FILMY:

UCIECZKA Z KINA WOLNOŚĆ

Jeden z najbardziej oryginalnych filmów okresu przełomu. Podszyta absurdem, nawiązująca do Mistrza i Małgorzaty Bułhakowa i Purpurowej róży z Kairu Allena metaforyczna opowieść o końcu opresyjnego ustroju. Pozbawione czarno-białych schematów, symboliczne – poprzez postać cenzora – pożegnanie systemu, ale też uniwersalna opowieść o człowieku, który, choć upadł, próbuje odzyskać godność i wolność.

czas: 92′

Z PUNKTU WIDZENIA NOCNEGO PORTIERA

Jedyny film dokumentalny Kieślowskiego, w którym bohater jest postacią negatywną. Film opowiadający o codziennym życiu i pracy nocnego portiera, którego głównym pragnieniem jest zaprowadzenie na świecie całkowitego porządku. Kieślowski nagrał monolog wartownika na taśmie magnetofonowej, by poszukać w jego wypowiedziach inspiracji do zaaranżowania konkretnych scen. Podczas realizacji posługiwał się obserwacją, inscenizacją i prowokacją.

czas: 17′

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    40 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    35 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.