PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

"Opowieści, które żyją tylko w pamięci"

Czwartek, 12 czerwca 2014 r.
Autor: Maciej Stasiński

"Opowieści, które żyją tylko w pamięci"12 czerwca, czwartek, godz. 19:00 Kino Sokół - bilet 10 zł. "Opowieści, które żyją tylko w pamięci" reż. Julia Murat / Argentyna, Brazylia, Francja / dramat / 98' - nagroda specjalna na MFF w San Sebastian.


Historia o miejscu, gdzie  czas się zatrzymał /.../ Cmentarz w owym miejscu jest jak podświadomość, w której zamknięte zostało wszystko to, o czym należałoby zapomnieć./.../. Tory w obrazie można odczytać, jako symbol tego, co może nadejść, ale od dawien dawna nie nadchodzi.

Nałogi, jakie zarezerwowane są dla kobiet to płacz, rodzenie dzieci, szycie, modlenie się.. Codzienne życie sprowadza się do tych samych czynności, jak parzenie kawy, wyczekiwanie na deszcz, msza, wspólny posiłek, pieczenie chleba, od czasu do czasu tańce i picie wina. Jednak to proste życie nie jest przedstawione, jako nudne. Spokojna, monotonna codzienność wydaje się być magiczna i bardzo bezpieczna, a okoliczny krajobraz jest wręcz bajkowy.

W owym zapomnianym przez czas miasteczku pewnego dnia pojawia się Rita – młoda dziewczyna z aparatem, właściwie z dwoma aparatami. Przybywa na miejsce, idąc pieszo torami, które wielokrotnie pokazane są w kadrze podczas całego filmu. Zatrzymuje się w domu Madalenie, u której wywołuje szereg wspomnień z dawnych lat.  Nie, Rita nie sprawia, że wybucha w  od razu wielka rewolucja w życiu mieszkańców, nie wywraca życia wioski do góry nogami. Zmiany w mieszkańcach, jak i w niej samej zachodzą stopniowo i bardzo subtelnie, a jednocześnie za zgodą ich samych. /.../ wg. www.plasterlodzki.pl/ Jola Fasola /

" Opowieści, które żyją tylko w pamięci " to film, w którym malarskość, poezja i tajemnica mają wspólny mianownik, którym jest miejsce, gdzie zatrzymamy się, oglądając te film.  - Ela Krzemińska Owczarz

Na następny film zapraszamy we wrześniu, po wakacjach.

Partnerzy cyklu : Burmistrz Miasta Zakopane , Wydział Kultury, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół. Partnerzy medialni : Tygodnik Podhalański, Infogram, Watra.pl, Zakopane dla Ciebie.

Zapraszamy młodzież biorącą udział w akcji Coolturalny człowiek.

Po filmie, żeby wymienić opinie i odczucia, możemy się spotkać w Trattorii Adami blisko kina.

Profil cyklu na fb https://www.facebook.com/KinoKtoregoSzukasz i zakładka w kinie Sokół http://www.kinosokol.z-ne.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=4

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.