PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

164.Wieczór na Harendzie - „Władysław Jarocki, Władysław Trebunia-Tutka – portreciści górali”.

Piątek, 27 czerwca 2014 r.
Autor: Piotr Kyc

Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zaprasza na 164. Wieczór na Harendzie. Temat: „Władysław Jarocki, Władysław Trebunia-Tutka – portreciści górali”. Udział wezmą: historyk sztuki Zofia Weiss-Nowina Konopka, architekt i muzykant Krzysztof Trebunia-Tutka oraz muzyka rodzinna Trebuniów –Tutków. Miejsce wydarzenia: Muzeum Jana Kasprowicza - Galeria obrazów Władysława Jarockiego, Zakopane, Harenda 12. Termin: 27.06.2014 r. piątek) o godz. 16.00. Wstęp wolny. „Wieczór” dofinansowany z budżetu Gminy Miasto Zakopane w ramach Otwartego konkursu ofert na realizację zadań Gminy w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr i tradycji w 2014 r.


Władysław Jarocki (ur. 6 czerwca 1879 r. w Podhajczykach koło Trembowli, zm. 7 lutego 1965 r. w Krakowie) – polski malarz zajmujący się głównie tematyką huculską, podhalańską  i tatrzańską. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

Studiował na Politechnice Lwowskiej, później w latach 1902–1906 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz w Paryżu. Był uczniem Józefa Mehoffera i Leona Wyczółkowskiego.               W latach 1921–1939 był profesorem w ASP w Krakowie.

Malował pejzaże, obrzędy ludowe i religijne, postaci w strojach regionalnych. Malował również podczas licznych podróży (Huculszczyzna od 1904 r., Kaukaz 1907, Podhale i Tatry od 1907 r., wybrzeże Bałtyku od 1922 r., Włochy itd.). Jarocki tworzył również karykatury. Zaprojektował sarkofag Jana Kasprowicza, jego obrazy znajdują się też w kościele na Harendzie.

Mieszkał na stałe w Krakowie, lecz związany był do końca życia głęboko z Tatrami. W 1920 r. wziął ślub ze starszą córką Jana Kasprowicza – Anną, czego skutkiem były częste wizyty  w Harendzie – domu Kasprowicza w Zakopanem. Duża część willi była własnością Jarockich, dlatego większość jego obrazów tam się znajduje. Na Harendzie czynna jest dziś galeria malarstwa Władysława Jarockiego.

W 1938 r. został odznaczony Złotym Wawrzynem AkademickimPolskiej Akademii Literaturyza wybitne zasługi dla polskiej sztuki w ogóle.

Władysław Trebunia-Tutka (ur. 15 lutego1942 w Poroninie, zm. 3 grudnia2012 w Zakopanem) – artysta plastyk, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, nauczyciel w Technikum Tkactwa Artystycznego w Zakopanem, malarz, projektant, muzyk, członek zespołu Trebunie-Tutki. Syn Jana i Ludwiny (z domu Budz Lepsiok). Żonaty z Zofią Czernik Kubanek.

Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Honorowym Członkiem Związku Podhalan. Laureat Nagrody Ministra Kultury, Nagrody im. St. Witkiewicza. Odznaczony m.in.: odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2009), Nagrodą im. Oskara Kolberga (2009).

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.