PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

"Hej tam spod Tater"

Niedziela, 29 czerwca 2014 r.
Autor: Agnieszka Gąsienica–Giewont

"Hej tam spod Tater"Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie serdecznie zaprasza na warsztaty rodzinne pt.: KONIK MUZEALNY "Hej tam spod Tater", czyli podhalańskie wariacje artystów związanych z Zakopanem. 29 czerwca 2014 , niedziela, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem, ul. Kasprusie 19, godz. 11.00-14.00.


Poznaj artystów, dla których sztuka podhalańska stała się ważnym źródłem inspiracji. Odwiedź dawną Szkołę Przemysłu Drzewnego i zaprzyjaźnij się z jej nauczycielami, uczniami. Zobacz to, co zainteresowało Karola Szymanowskiego w Muzeum Tatrzańskim. Dowiedz się, dlaczego artyści – tacy jak Stanisław Ignacy Witkiewicz – bywali w Zakopanem. Drzeworyty, obrazy na szkle i muzyka wypełnią "Atmę" oraz zobrazują, w jaki sposób tradycje podhalańskie wpisały się w historię sztuki XX wieku.

Prowadzenie: Klaudia Pazdan

KONIK MUZEALNY narodził się trzy lata temu w nowo otwartej po generalnym remoncie Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Obecnie jako cykl warsztatów objął swoim działaniem wszystkie Oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie, tworząc jednorodny, lecz stale ewoluujący, system.

Co niedzielę (z wyjątkiem świąt i wybranych, związanych ze świętami weekendów) zajęcia odbywają się w innej galerii Muzeum. Zainspirowane różnorodnością zbiorów muzealnych, warsztaty przyjęły formułę gry, której uczestnicy – rodziny z dziećmi mają okazję odkrywać kolejne tajemnice muzealnych galerii, ucząc się i bawiąc równocześnie.

To istotna rola KONIKÓW – łączą Oddziały i uświadamiają publiczności, że krakowskie Muzeum Narodowe to olbrzymi zbiór dzieł sztuki z różnych epok, dziedzin i stron świata. Gospodarzami spotkań są: macierzysta Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Kamienica Szołayskich ze wspaniałymi przykładami sztuki młodopolskiej i zbiorów kolekcjonerskich, muzea biograficzne – Dom Jana Matejki i Dom Józefa Mehoffera, prezentujący sztukę średniowieczną oraz cerkiewną Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, w którym zgromadzono dzieła sztuki europejskiej, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego – skarbnica cennych numizmatów i starodruków, Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Książąt Czartoryskich i wreszcie Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem.

Każdy KONIK jest więc inny – bogactwo dzieł sztuki pozwala na sięganie do różnorodnych kontekstów i przygotowywanie kreatywnych scenariuszy zajęć. Poprzez aktywne pokonywanie ścieżki każdego KONIKA uczestnicy mają okazję zdobyć, za każdym razem inną, wiedzę.

Warsztaty prowadzą przedstawiciele różnorodnych specjalizacji, które znajdują swój punkt odniesienia w zbiorach muzeum. Animatorami KONIKA są między innymi plastycy, historycy i historycy sztuki, etnologowie, literaturoznawcy i socjologowie. Wszystkich jednak łączy doświadczenie i czerpanie radości z pracy z najmłodszymi gośćmi muzeum, bo to z myślą o dzieciach i ich najbliższych narodziła się idea KONIKA MUZEALNEGO.

Cykl otrzymał dwukrotnie nagrodę "Złotego słonecznika" przyznawaną przez portal dla rodziców Czas Dzieci.

Informacje dodatkowe:
-cykl skierowany jest przede wszystkim do rodzin z dziećmi w wieku 4-7 lat
-warsztaty odbywają się w wyznaczone niedziele we wszystkich Oddziałach Muzeum Narodowego
-spotkania mają charakter otwarty - uczestnicy mogą w każdej chwili włączyć się do zabawy i skończyć ją w dowolnym momencie
-rozpoczynamy o godzinie 11.00; uczestnicy mogą dołączyć w każdej chwili do godziny 13.00; warsztaty kończą się o 14.00
-warsztaty nie wymagają rezerwacji
-przygotowana przez animatorów ścieżka wymaga zaangażowania całej rodziny
-wstęp: 15 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny). Bilet rodzinny: 30 zł (max 3 dzieci, dla opiekuna wstęp bezpłatny)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Spinka góralska IISpinka góralska IIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z szarotką w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł
  • Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.