PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Podróże po sonosferze (II)

Czwartek, 4 września 2014 r.
Autor: Agnieszka Gąsienica–Giewont

Podróże po sonosferze (II)Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie Podróże po sonosferze (II) czwartek, 4 września 2014; godz. 18.00.


Mariusz Pędziałek - obój
Agnieszka Kaczmarek-Bialic - harfa
Renata Żełobowska-Orzechowska - fortepian

Małgorzata Janicka-Słysz – słowo o muzyce

Przed koncertem 4 września, o godz. 17:00 obędzie się wernisaż wystawy obrazów pt. „Muzyczne uniesienia” Magdaleny Gądek- Posadzki, młodej artystki, w ramach VI edycji Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” 2014. Prace będzie można oglądać od 4 do 21 września w godzinach otwarcia muzeum.

W programie:

Karol Szymanowski (1882-1937),  Etiuda b-moll op 4 nr 3 opracowanie na obój, harfę i fortepian

Witold Lutosławski (1913-1994), Trzy fragmenty na obój i harfę
I Magia
II Odys na Itace
III Presto

Camille Saint-Saëns (1835-1921),  Sonata na obój i fortepian op. 166
I Andantino
II Allegretto
III Molto Allegro

Jacques Ibert (1890-1962),  Fantasie na harfę solo
Bernard Andres (ur. 1941),  Algues na obój i harfę
David Watkins (ur. 1939),  Fire Dance na harfę solo
Manuel de Falla (1876-1946),  Danza Ritual del Fuego na fortepian solo

Pedro Iturralde (ur. 1929), Suite hellenique na obój i fortepian
I Kalamatianos
II Funky
III Valse
IV Kritis
V Kalamatianos

Agnieszka KACZMAREK-BIALIC – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie harfy prof. Bogu-miły Lutak-Modrinić (dyplom z wyróżnieniem) oraz Hochschule für Musik we Freiburgu (Niemcy), gdzie studio-wała pod kierunkiem Ursuli Holliger. Brała udział w między-narodowych kursach interpretacji muzyki harfowej prowa-dzonych przez takie znakomitości jak C. Michael, U. Holliger, S. McDonald czy E. Szmyt. Stypendystka fundacji Helene-Rosenberg-Stiftung (Freiburg) oraz Alfred-Toepfer-Stiftung (Hamburg). Uczestniczyła w międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Bratysławie („Melos-Etos”), Warszawie („Warszawska Jesień”), Krakowie (Forum Młodych Kompo-zytorów, Niemiecko-Polskie Sympozjum Harfowe), Wrocła-wiu („Musica Polonica Nova”) czy Katowicach (Międzynarodowy Festiwal Harfowy). Występowała jako solistka z Kammerorchester Freiburg, Kammer-orchester Bad-Krozingen, Johannis Kantorei Frankfurt, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej i Śląską Orkiestrą Kameralną. Dokonała prawykonań utworów kameralnych i solo-wych. Od 2003 jest harfistką Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

Mariusz PĘDZIAŁEK studiował w klasie oboju w PWSM w Krakowie. Umiejętności doskonalił pod kierunkiem Lothara Kocha w Sion (Szwajcaria). Jest koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, członkiem Stowarzyszenia Artystycznego „Muzyka Centrum”, Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektro-akustycznej, Towarzystwa im. W. Lutosławskiego. Koncertuje w kraju i za granicą z wybitnymi dyrygent-tami (m.in. A. Duczmal, J. Krenz, J. Maksymiuk), instrumentalistami (N. Kennedy, K. Kenner, G. Tur-nau, J. Śmietana) oraz orkiestrami (Amadeus, Aukso, Sinfonia Varsovia i in.). Brał udział w tournée N. Kennedy’ego po Niemczech i Austrii (2004, 2010). W 2006 był docentem Międzynarodowej Akademii Nowej Kompozycji i Audio-Art Avantgarde Tirol w Seefeld. Nagrywał dla Polskiego Radia i licznych firm fonograficznych. Autor i wykonawca muzyki teatralnej i filmowej. Odznaczony m.in. Odznaką Zasłużony Działacz Kultury i Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Renata ŻEŁOBOWSKA-ORZECHOWSKA – pianistka i kameralistka, absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Ludwika Stefańskiego. Laureatka XII Pianistycznego Konkursu Stypendialnego im. F. Chopina oraz konkursów wykonawstwa muzyki kameralnej. Prowadzi działalność koncertową w kraju i za granicą (Szwecja, Włochy, Austria, Korea), występując z wybitnymi muzykami (G. Deplus, M. Wolf, K. Danczowska, T. Głąbówna, K. Szostek-Radkowa. Uczestniczy w międzynarodowych kursach mistrzowskich i festiwalach. Występowała z orkiestrami Filharmonii w Krakowie, Szczecinie i Kielcach. Dokonała nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz firmy fonograficznej EMI. Wraz z wiolonczelistką Dorotą Imiełowską nagrała płytę Valse Sentimentale. Jako adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie prowadzi klasę kameralistyki. Od 2005 jest kierownikiem muzycznym cyklu koncertów dla dzieci organizowanych przez Filharmonię Krakowską. W 2011 otrzymała Odznakę „Honoris Gratia”, przyznawaną przez Prezydenta Miasta Krakowa osobom szczególnie zasłużonym dla miasta.


Zapraszamy na kolejne koncerty w „Atmie” w roku 2014 – o godz. 18.00

● 3 października 2014 – piątek 
132. urodziny Karola Szymanowskiego
Edyta Piasecka – sopran
Mariola Cieniawa – fortepian

● 20 listopada 2014 – czwartek
Podróże po sonosferze (III):
L. van Beethoven, A. Panufnik  (w 100-lecie urodzin) 
Cracovia Trio:
Wiesław Kwaśny – skrzypce
Julian Tryczyński – wiolonczela
Jerzy Tosik-Warszawiak – fortepian 

● 11 grudnia 2014 – czwartek
Podróże po sonosferze (IV): 
J. S. Bach, F. Chopin, K. Szymanowski
Krzysztof Sadłowski – wiolonczela
Piotr Kosiński – fortepian

Wstęp na wszystkie koncerty wolny. Zapraszamy!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.