PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Smooth`ne „Gorżkiey Męki Syna Bożego […] rospamiętywanie”

Niedziela, 22 lutego 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

Smooth`ne „Gorżkiey Męki Syna Bożego […] rospamiętywanie”22 lutego po mszy św. o godz. 18.00 Ojcowie Jezuici z „Górki” i Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego Urzędu Miasta Zakopane serdecznie zapraszają na wielkopostny koncert jazzowy inspirowany tematami nabożeństwa Gorzkich Żalów. Koncert odbędzie się w kościele jezuitów na „Górce” w Zakopanem. Tradycyjnie polskie nabożeństwo wielkopostne stało się inspiracją kolejnych Ignacjańskich Spotkań ze Sztuką.


W czasie wieczornego spotkania muzycznego usłyszymy Jakuba Hubickiego na akordeonie, Macieja Cisło na gitarze. Muzycy znają się długo, od zawsze związani z Podhalem, grają wspólnie różne gatunki muzyczne i przy różnych okazjach. Tym razem sięgnęli po inspiracje religijne. Jazzowe improwizacje inspirowane XVIII wiecznymi tematami nabożeństwa Gorzkich Żali (zapisanymi w XIX w. przez ks. Mioduszewskiego) będą przeplatane standardami muzycznymi.

Nabożeństwo Gorzkich Żali powstało przy bazylice św. Krzyża w Warszawie i stąd rozpowszechniło się na całą Polskę. Pierwszy raz zostało wydane drukiem w 1707 roku staraniem ks. Wawrzyńca Stanisława Benika, ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy świętego Wincentego à Paulo pod tytułem Snopek Mirry z Ogrodu Gethsemańskiego albo żałosne Gorżkiey Męki Syna Bożego [...] rospamiętywanie. Dzisiaj Gorzkie żale składają się z następujących pieśni: Pobudka (zwanej również Zachęta), oraz Hymn, Lament duszy nad cierpiącym Jezusem, Rozmowa duszy z Matką Bolesną oraz Suplikacja; Któryś za nas cierpiał rany. Całość nabożeństwa podzielona jest na trzy warianty odmawiane cyklicznie. Przebieg nabożeństwa bywa różny, zależny od lokalnych zwyczajów tak jak różne bywają melodie wykonywanych śpiewów. Poza wymienionymi pieśniami mogą pojawić się również takie elementy jak: litanie, antyfony, suplikacje, oraz kazania pasyjne. Gorzkie Żale są tradycją wyłącznie polską.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.