PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

KU TATROM SIĘ WRÓCĘ…

Piątek, 6 marca 2015 r.
Autor: Olga Hadowska

KU TATROM SIĘ WRÓCĘ…“KU TATROM SIĘ WRÓCĘ… Z HISZPANII DO ZAKOPANEGO. ŻYCIE I DZIEŁO MARIANA I JADWIGI MAURIZIO.” 6 marca 2015 r. (piątek), o godz. 18:00. Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, (filia Muzeum Tatrzańskiego) Zakopane, ul. Zamoyskiego 25. Serdecznie zapraszamy.


Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie zapraszają na wystawę poświęconą życiu i działalności dwojga wybitnych, a szerzej nieznanych postaci na trwałe związanych z Zakopanem i ... odległą Hiszpanią.

Tytuł wystawy „Ku Tatrom się wrócę…” jest cytatem z wiersza Mariana Maurizio Abramowicza – taternika, poety i fotografa, który wychowywał się i dorastał w Zakopanem i Krakowie lat 20 i 30. XX wieku, lecz wskutek wojennej zawieruchy trafił do Hiszpanii, gdzie wraz żoną Jadwigą osiadł na stałe. Tam też Marian i Jadwiga rozwinęli swoje zawodowe i osobiste pasje. Marian, z wykształcenia agronom, przez kilka dziesięcioleci pracował w sektorze rolniczym, podróżując w tym czasie po Hiszpanii. Od końca lat 40 zaczął też fotografować, a jego zdjęcia wykonywane przez ponad dwie dekady utrwaliły unikalny i dziś już prawie zapomniany obraz hiszpańskiej prowincji. Jadwiga, z wykształcenia romanistka, w Hiszpanii wypracowała sobie pozycję wybitnej tłumaczki, dokonując m. in. pierwszych przekładów prozy Stanisława Lema. Oboje, przez długie dziesięciolecia stanowili zarazem oazę polskości w Barcelonie, gdzie mieszkali i prowadzili dom, zawsze otwarty i gościnny dla przybyszów z Polski.

Na wystawie zaprezentowane będą m. in. etnograficzne i literackie pasje Mariana Maurizio Abramowicza, część unikalnej kolekcji fotografii wykonanych w Hiszpanii lat 40. i 50. XX wieku, dziś znajdującej się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Ekspozycja przypomni też sylwetkę Jadwigi Maurizio i translatorski dorobek wybitnej tłumaczki. Po raz pierwszy światło dzienne ujrzą oryginalne rękopisy, listy, przedmioty z epoki oraz fotografie wykonane zarówno w Hiszpanii, jak i podczas nielicznych pobytów w Polsce, w tym w Zakopanem i na Podhalu, w latach 60. XX wieku.

Życie i dzieło Mariana Maurizio Abramowicza (1905 - 1996), taternika, pisarza, poety i fotografa, z zawodu inżyniera rolnictwa, a z konieczności losu i emigranta, oraz jego żony Jadwigi Maurizio (1910 – ?), wybitnej tłumaczki, mogłyby posłużyć za gotowy (i doskonały) materiał na scenariusz filmowy. W tej parze szalenie interesujących, a bliżej niemal nikomu nieznanych biografii, mieści się mnóstwo wątków i historii będących odbiciem czasów w jakich żyli i miejsc, z którymi pozostawali związani. Marian, z urodzenia lwowiak, z wychowania i zamiłowania zakopiańczyk, z wyboru krakowiak, większą część swego życia spędził w Hiszpanii, która stała się jego drugą ojczyzną. Zawsze pełen energii, wspólnie z żoną Jadwigą, romanistką i tłumaczką literatury polskiej na język hiszpański, tworzyli przez 60 lat trwały związek bratnich dusz miłujących wolność i piękno zarówno kultury jak i natury Polski i Hiszpanii.
Kuratorzy wystawy: Jacek Kukuczka i Piotr Worytkiewicz (Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie)
Patronat Honorowy: Ambasada Hiszpanii w Polsce oraz Róża Thun, Posłanka do Parlamentu Europejskiego.

Wystawa z kolekcji Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Biblioteki Jagiellońskiej UJ w Krakowie, Instytutu Cervantesa w Warszawie oraz z kolekcji prywatnej Piotra Worytkiewicza.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.