PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Kino, którego szukasz

Czwartek, 19 marca 2015 r.
Autor: E. Krzemińska - Owczarz

Kino, którego szukasz19 marca, o godz. 18:30 wernisaż pt. Hierarchia „ / uczniowie Kenara 19:00 projekcja filmu, po filmie dyskusja, którą poprowadzi zaproszony gość Agnieszka Szeffel /filmoznawczyni/. Bilet 10 zł. Zaczynamy nowy nowy, kolejny sezon cyklu Kino, którego szukasz 2015. Pierwsza projekcja będzie, mam nadzieję, mocnym startem, gdyż oprócz filmu „Zjazd absolwentów„ szwedzkiej artystki, performerki i w tym przypadku reżyserki oraz aktorki, Anny Odell zaprosiłam uczniów szkoły popularnie zwanej Kenarem - Zespół Szkół Plastycznych im Kenara do zaprezentowania prac na zadany temat „Hierarchia„ - temat ściśle się wiąże z tym co porusza w swoim filmie reżyserka.


Tak więc projekcję filmu poprzedzi wernisaż wystawy o godz. 18:30 / czyli tym razem przychodzimy do kina o pół godziny wcześniej/. Wernisaż uświetni poczęstunkiem Restauracja Zakopiańska.

Dodatkowo zaprosiłam gościa, Agnieszkę Szeffel - filmoznawczyni, współpracuje ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu i American Film Festival we Wrocławiu, prowadzącym pierwszy w Polsce art-house Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu oraz z Fundacją Arteria, organizatorem Festiwalu Filmowego Pięć Smaków w Warszawie i z Festiwalem Kino na Granicy w Cieszynie, redaktorka stron internetowych, publikacji i katalogów festiwalowych. Gość poprowadzi dyskusję na temat poruszony w filmie. Przypuszczam, że film  poruszy Państwa wspomnienia ze szkoły i zachęci do zabrania głosu w dyskusji.

Zachęcam do przyjścia wszystkich, którzy chodzili, chodzą  do szkoły, lub uczą tamże. Film wpisuje się w akcję Coolturalny człowiek.

Partnerami cyklu są: tym razem nowy Burmistrz  Leszek Dorula, Agnieszka Nowak Gąsienica, Joanna Staszak z Wydziałem Kultury i Popularyzcaji, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół /Stanisław Marduła/, Tygodnik Podhalański, portale watra.pl oraz  zakopanedlaciebie.pl. A także Infogram.

Partnerem okazjonalnym będzie Restauracja Zakopiańska

Zjazd absolwentów
reż. Anna Odell, Szwecja 2013, 82'

Kiedy w 1895 roku bracia August i Louis Lumière organizowali pierwsze pokazy prezentujące nowy wynalazek – kinematograf, ich uczestnicy widząc jadący z ekranu wprost na nich pociąg uciekali w popłochu. Być może pionierzy kinematografii wypowiadali wtedy słynne zdanie: to tylko film, to nie rzeczywistość. Pociąg nie rozjeżdżał widzów, spokojnie znikał w rogu ekranu. Bracia Lumière byli przekonani, że wynalazek będzie przede wszystkim służył nauce, że rejestracja niewidocznych gołym okiem procesów pomoże w uwiarygodnieniu naukowych faktów. Na pierwszej projekcji ich krótkich filmów w Paryżu znalazł się jednak Georges Méliès, iluzjonista, późniejszy twórca kina, którego materią stała się czysta fikcja, a inspiracją jego prawdziwie surrealistyczna wyobraźnia. W ten sposób kino u swojego zarania znalazło dwie drogi: dokumentalną oraz fabularną, tę wierzącą w rzeczywistość oraz tę zbudowaną z marzeń na jawie. W ciągu ponad 100 lat rozwoju kina wszystko się jednak skomplikowało. Dziś nie uciekamy już co prawda z sali kinowej przed jadącym pociągiem, ale kino wciąż potrafi wywołać w nas konfuzję, podobną do tej, którą odczuwali widzowie Wjazdu pociągu na stację w La Ciotat.

„Wierzę, że fikcja może być narzędziem badania rzeczywistości, z kolei rzeczywistość stanowi inspirację dla tworzenia fikcji” - twierdzi Anna Odell, szwedzka artystka, reżyserka obsypanego nagrodami Zjazdu absolwentów. Kontrowersyjna, jak się o niej mówi w Szwecji, gdzie wywołała burzę swoim poprzednim projektem artystycznym – Bezimienna, kobieta 2009-349701. Odell, bazując na własnych przeżyciach, wcieliła się w rolę kobiety na skraju załamania nerwowego. Gotowa w samobójczym akcie skoczyć z mostu Liljeholmsbron w Sztokholmie, dała się zatrzymać przez policję, w szpitalu psychiatrycznym została poddana przymusowemu leczeniu. Testując system kontroli, jaką nad zwykłymi obywatelami sprawują instytucje państwowe, zwróciła uwagę na trudną sytuację osób dotkniętych chorobami psychicznymi. Bohaterka? Nie do końca – media, służby publiczne i odbiorcy jej sztuki byli oburzeni. Takich rzeczy się nie robi, życie i zdrowie to poważna sprawa, to nie jest sztuka! - krzyczeli. Artystka dotknęła tabu – pomieszała w swojej pracy fikcję z rzeczywistością, wprawiła wszystkich w zakłopotanie.

W Zjeździe absolwentów stosuje podobną metodę, ale nauczona doświadczeniem ubiera swoją pracę w filmowy kostium. Za braćmi Lumière powtarza: to tylko film, to nie rzeczywistość. Opowiadając o wciąż obecnej w demokratycznym społeczeństwie hierarchii, wybiera jednak trzecią drogę, łącząc porządki, które za pionierskich czasów były rozdzielone. Czy dzięki takiej wymieszanej z faktami fikcji można lepiej zrozumieć rzeczywistość? Czy sztuka jest w swej istocie „zafałszowaną prawdą”? - Agnieszka Szeffel

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.