PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

O historii nart...

Czwartek, 26 marca 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

O historii nart...W czwartek (26 marca) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Wieczór o historii nart zabierze nas w świat „wyrypy narciarskiej” i wyczynów narciarzy spod znaku Karpackiego Towarzystwa Narciarzy (KTN), międzywojennych wyczynów „tatrzańskich diabłów” – „Maksa” Maksymiliana Dudryka, Henryka Mückenbrunna i innych oraz w czasy powojennych szusów. Spotkanie poprowadzą: Waldemar Czado (ratownik GOPR) i Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie). 26 marca 2015 (czwartek), godz. 18:00 Dworzec Tatrzański, Zakopane, ul. Krupówki 12.


„Śnigu, gu, gu” takim zawołaniem narciarskim witali się miłośnicy „białego szaleństwa” spod znaku Karpackiego Towarzystwa Narciarzy (KTN). Czarnohora i Gorgany – góry równie odległe jak historia tamtejszego narciarstwa i „wyryp narciarskich” po grani w iskrzącym się śniegu i przy mrozie. Góry cudne i dzikie. Wyniosła Howerla, groźny Pietros, który pokryty lodem był szczytem trudnym nawet dla najwprawniejszych, Pop Iwan i Gutik Tomnatyk to tylko niektóre ze szczytów zwiedzanych przez narciarzy KTN-u. Czarnohorska grań dawała większe poczucie obcowania z naturą – tam narciarz mógł liczyć tylko na siebie lub na swych przyjaciół. Dlatego też plecaki pierwszych zdobywców, nazywane żartobliwie „katarynami”, ważyły po kilkadziesiąt kilo. Na „wyrypę” brało się dosłownie wszystko – śpiwór, piłę do cięcia drzewa i oczywiście wikt na kilka dni. Mimo braku zagospodarowania tych gór lwowskim narciarzom nie brakło odwagi. Śmiało wdarli się w świat zimowych Karpat zdobywając na deskach najważniejsze szczyty czarnohorskiej grani.

Wspominając życiorysy dawnych mistrzów nart przypomnimy postać Henryka Mückenbrunna – narciarza z prawdziwie Janosikową odwagą i fantazją – niezłego skoczka i rekordzistę Polski. W latach 20-tych był on słynnym w Zakopanem narciarzem, a do tego dobrym kompanem górskich wypraw. Koledzy nazywali go "Mikim" lub "Muckiem”. Jego krótka, lecz zawrotna kariera usiana była sukcesami, a jego pierwszy wynik sportowy zanotowano już w 1920 r., na I. Związkowych Mistrzostwach Polski, w których zajął 1. miejsce w skokach juniorów. Potem, z coraz większymi sukcesami, startował i rywalizował z seniorami. Mückenbrunn był 7-krotnym mistrzem Polski seniorów, a także mistrzem Czechosłowacji w roku 1926.

O nim i o wielu innych zwanych „tatrzańskimi diabłami” będziemy mówić na czwartkowym spotkaniu.

Opowieść o nartach zostanie wzbogacona zdjęciami Waldemara Czado (GOPR), miłośnika turystyki narciarskiej i uczestnika biegów górskich, który opowie o zimowej magii Karpat Wschodnich i Bieszczadów.

Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.