PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

«EKSPERYMENTY Z OBERKIEM»

Czwartek, 7 maja 2015 r.
Autor: Agnieszka Gąsienica-Giewont

«EKSPERYMENTY Z OBERKIEM»Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”, w Zakopanem Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie zaprasza na koncert. Piotr Orzechowski – fortepian - KONCERT «EKSPERYMENTY Z OBERKIEM». Czwartek, 7 maja 2015, godz. 18.00.


Piotr Orzechowski – fortepian 

Małgorzata Janicka-Słysz – słowo o muzyce

Koncert «EKSPERYMENTY Z OBERKIEM»

W programie koncertu znajdzie się materiał z albumu solowego, 15 Studies for the Oberek (Decca Classics, 2014).

Tytułowe «Studia» to krótkie szkice muzyczne dedykowane konkretnym cechom oberka, przywołujące na myśl fortepianową miniaturę.

Materiał stanowi próbę odnalezienia uniwersalnych właściwości muzyki ludowej, jak również ich konfrontacji z językiem muzyki współczesnej.

Artysta rejestruje proces wnikania do wnętrza tańca, uwypuklając i opisując jego cechy – te oczywiste jak: rytm, melodię, harmonię – i te bardziej ulotne, nieokreślone, jak: nastrój, barwę, ekspresję i refleksję.

Piotr Orzechowski. ‘Pianohooligan’. Rocznik 1990. Pianista i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Berklee College of Music, jeden z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młode-go pokolenia. Laureat wielu nagród, w tym najważniejszej – I Nagrody na Montreux Jazz Solo Piano Competition (2011), którą zdobył jako pierwszy Polak w historii tego legendarnego szwajcarskiego festiwalu. Lider kwartetu jazzowego High Definition, z którym wygrał kilka międzynarodowych konkursów – m.in. Jazz Hoeilaart w Belgii (2011), a także zaprosił do współpracy giganta trąbki jazzowej Randy’ego Breckera, której owocem były dwie trasy koncertowe – po Polsce (2012) i krajach Zatoki Perskiej (2013). Ma na swoim koncie cztery albumy nagrane dla zagranicznych wytwórni: płytę solową z aranżacjami i utworami inspirowanymi twórczością Krzysztofa Pendereckiego pt. Experiment: Penderecki (Decca Classics / Universal Music Polska, 2012), wydany z High Definition Quartet krążek pt. HOPASA ze swoimi kompozycjami (EmArcy Records / Universal Music Polska, 2013), oraz nagrany wraz z Marcinem Maseckim z towarzyszeniem Capelli Cracoviensis album pt. Bach Rewrite (Decca Classics / Universal Music Polska, 2013). Ostatni album to solowe 15 Studies for the Oberek (Decca Classics / Universal Music Polska, 2014). Laureat „Grand Prix Jazz Melomani” w kategorii „Nadzieja Melomanów” (2013), czy tytułu „Nadzieja Polskiego Jazzu” magazynu Jazz Forum (2014), otrzymał nominacje do najważniejszych polskich nagród: „Koryfeusz Muzyki Polskiej” (2012), „Gwarancje Kultury” TVP Kultura (2013), „Fryderyk” (2013, 2014).  Współpracował z tak wybitnymi osobowościami świata muzyki jak, m.in.: Philip Glass, Steve Reich, Krzysztof Penderecki, Adrian Utley z Portishead, Randy Brecker, Victor Mendoza, Carlos Zíngaro, Skalpel, Adam Bałdych, czy Vladislav ‘Adzik’ Sendecki.
www.pianohooligan.com

Odgłosy prasy

Za polski jazzowy album roku uznaję „15 Studies for the Oberek” Piotra Orzechowskiego. Jego studia nad tym tańcem ludowym dały niezwykłe nagrania z pogranicza jazzu, muzyki współczes-nej i folku. To przemyślana i fascynująca podróż do źródeł polskiej muzyki.
Marek Dusza, „Rzeczpospolita”

Co otrzymujemy w efekcie? Kolejny dowód, że Piotr Orzechowski to piekielnie zdolny pianista, z lekkością poruszający się między muzyczną awangardą a jazzem, a przy tym jest w jego oberko-wych improwizacjach wyraźne echo chopinowskiej tradycji. Wyobraźnia Orzechowskiego wydaje się nie mieć granic i trudno wręcz momentami podążać za tym pianistą.
Jacek Marczyńki, „Rzeczpospolita”

„15 Studies for the Oberek”, album unikatowy, jedyny w swoim rodzaju, ugruntowuje pozycję Orzechowskiego jako najbardziej kreatywnego i bezkompromisowego artysty młodego polskiego jazzu.

Bogdan Chmura, „Jazz Forum”


Zapraszamy na kolejne koncerty i wydarzenia w „Atmie” – w roku 2015

Noc Muzeów – 16 maja (sobota)
godz. 18:00  
artensamble:
Błażej Kociuban skrzypce 
Krzysztof Sadłowski wiolonczela 
Piotr Kosiński fortepian
W programie: F. Chopin, K. Szymanowski
Gość specjalny – Anna Polony – słowo poetyckie (poezja polska)

godz. 20:00 – 24:00
Maraton fortepianowy
20:00 Dorota Bajon-Motyczyńska
21:00 Radosław Goździkowski
22:00 Jakub Kuszlik
23:00 Julia Marczuk
W programie: muzyka kolorystów fortepianu – F. Chopin, F. Liszt, C. Debussy, M. Ravel, K. Szymanowski

18 czerwca (czwartek), godz. 17:00
Nadzwyczajny recital skrzypcowy
Antoni Ingielewicz – 14-letni wirtuoz – skrzypce
Paweł Rydel fortepian
Koncert poprzedzony wykładem: 
Anna Podhajska – Karmienie miłością. O nauczaniu muzyki metodą Suzuki

2 lipca (czwartek), godz. 18:00
Szymon Telecki skrzypce
Paweł Pawlik fortepian 
W programie:  K. Szymanowski,  T. Paciorkiewicz

20 sierpnia (czwartek), godz. 18:00
Nadzwyczajny recital fortepianowy
Marek Tomaszewski (z legendarnego duetu Marek & Wacek) 
W programie: improwizacje (m.in. na tematy z muzyki Szymanowskiego) oraz własne kompozycje artysty 

3 września (czwartek), godz. 18:00 
Kwartet: Małgorzata Wasiucionek – skrzypce
Ewa Szczepańska-Chwast – altówka
Krzysztof Sadłowski – wiolonczela 
Piotr Kosiński – fortepian
W programie: Kwartet fortepianowy W. Żeleńskiego

3 października (sobota), godz. 18:00
Urodziny Karola Szymanowskiego 
Piotr Różański – fortepian
W programie m.in. III Sonata fortepianowa K. Szymanowskiego

Wstęp na wszystkie koncerty wolny!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.