PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Wystawa historyczna Legiony Józefa Piłsudskiego

Poniedziałek, 9 listopada 2015 r.
Autor: Adam Kitkowski

Wystawa historyczna Legiony Józefa Piłsudskiego9 listopada 2015 roku o godzinie 12.00 w Zakopiańskim Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej zostanie otwarta wystawa historyczna Legiony Józefa Piłsudskiego w walce o wolność Polski w latach 1914 – 1917. Wystawa obejmuje kilkadziesiąt zdjęć obrazujących formacje wojskowe I i II Brygady, miejsca walk i pobytu Legionów, postaci dowódców oraz obejmuje pamiątki po legionistach związanych z Zakopanem.


Wystawa historyczna z okazji Święta Niepodległości w Zakopiańskim Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej

Ojczyzna to pamięć i groby.
Narody, które tracą  pamięć, tracą życie.

Dzień Niepodległości, który przypada 11 listopada wywołuje refleksje o wartości wolności i aktywizuje nasze lokalne społeczności do godnego, radosnego świętowania. Organizujemy marsze, wieczornice, konkursy, biegi, wystawy, koncerty. Dekorujemy miasta flagami, odwiedzamy groby żołnierzy, składamy wieńce pod pomnikami czynu zbrojnego.

W pierwszych dniach listopada 1918 roku w wielu miejscach ziem polskich, od ponad stu lat zniewolonych przez Rosję, Niemcy i Austrię, czuło się powiew wolności. Polacy zrzucali jarzmo niewoli, Biały Orzeł znów powiewał na szatandarach od Bałtyku po Tatry, od Poznania po Lwów. Ale nim powstała Rzeczpospolita Zakopiańska na czele ze Stefanem Żeromskim, nim Józef Piłsudski  przyjechał z Magdeburga do Warszawy i objął przywództwo narodowe, nim Józef Haller przywiódł do Polski „błękitną armię” z Francji, biliśmy się na wielu frontach I wojny światowej. Polacy, często młodzi, wcieleni do zaborczych armii walczyli przeciw sobie i ginęli – nie za wolność ojczyzny – ale za zwycięstwo cara lub cesarza.
Wielką nadzieją na odzyskanie niepodległości stały się Legiony Polskie, które zorganizował i poprowadził do walki brygadier Józef Piłsudski. Obok niego stanęli dowódcy i towarzysze broni, często późniejsi generałowie II Rzeczypospolitej, np. Haller, Galica, Sikorski, Belina-Prażmowski. Legiony stały się kuźnią talentów wojskowych, waleczności, odwagi i żołnierskiego honoru. Legiony przeszły już do historii oręża polskiego, ale nasze współczesne myślenie o wolności, o suwerenności narodu i państwa musi odwoływać się do waleczności przodków – często właśnie legionistów, musi zakorzeniać się w tradycji powstań narodowych, czynów legionowych, wojny obronnej 1939, bo wolność nie jest dana raz na zawsze jak mówił wielokrotnie papież Jan Paweł II.

Na kilka dni przed Świętem Niepodległości, 9 listopada 2015 roku o godzinie 12.00 w Zakopiańskim Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej zostanie otwarta wystawa historyczna Legiony Józefa Piłsudskiego w walce o wolność Polski w latach 1914 – 1917. Wystawa obejmuje kilkadziesiąt zdjęć obrazujących formacje wojskowe I i II Brygady, miejsca walk i pobytu Legionów, postaci dowódców oraz obejmuje pamiątki po legionistach związanych z Zakopanem. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie i prywatnych Marka Fijałkowskiego, a pamiątki ze zbiorów prywatnych Andrzeja Sterby, Andrzeja Króla-Łęgowskiego i Adama Kitkowskiego. Organizatorem tego wydarzenia, które jest imprezą towarzyszącą powiatowym obchodom 97. Rocznicy Odzyskania Niepodległości są: Zakopiańskie Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej i Stowarzyszenie Tatrzańskiego Klubu Niezależnych. Wystawa  będzie czynna do 8 grudnia 2015 roku (codziennie w godzinach 8.00 – 20.00, wstęp wolny).

Po wernisażu uczniowie gimnazjum i liceum ogólnokształcącego Społecznego Towarzystwa Oświatowego oraz uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem zapraszają na okolicznościową akademię.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.