PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Reiner Trio

Czwartek, 25 lutego 2016 r.
Autor: Agnieszka Gąsienica-Giewont

Reiner TrioMuzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. KONCERT Reiner Trio: Roman Reiner – skrzypce, Barbara Łypik-Sobaniec – wiolonczela, Sławomir Cierpik – fortepian. Czwartek, 25 lutego 2016, godz. 18:00.


«Reiner Trio» zostało założone przez profesora krakowskiej Akademii Muzycznej Romana Reinera wraz z Barbarą Łypik-Sobaniec i Sławomirem Cierpi-kiem w 1995 roku. Członkowie zespołu to laureaci wielu prestiżo-wych konkursów. Artyści dokonali nagrań dla Centralnej Telewizji Niemieckiej (ZDF), II programu TV Niemiec oraz Polskiego Radia i TV  w Krakowie.  W 1996 roku Fundacja Judaica i Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie wydały płytę CD zatytułowaną „Wspomnienia z Krakowskiego Kazimierza". Reiner

«Reiner Trio» brało udział w licznych festiwalach, m. in. w V, VII, XII i XIII Festiwalu Kultury Żydowskiej (1995, 1997, 2002 i 2003) i Festiwalu „Bajit Chadasz” w Krakowie (1996, 2000), XIV Ogólnopolskim Tygodniu Talentów w Tarnowie (1996), Śląskim Festiwalu Muzyki Johannesa Brahmsa (1997), Festiwalu Flandryjskim w Belgii (1999), VIII Górnośląskim Festiwalu Sztuki Kameralnej – wspólnie  z wybitnym polskim aktorem  Jerzym Radziwiłłowiczem (1999). W 2002 roku zespół wykonał Tria Chopina i Szostakowicza podczas jubileuszowego 75. koncertu uniwersyteckiego zorganizowanego przez Filharmonię Krakowską i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. W kwietniu 1999 «Trio» koncertowało w Kopenha-dze w ramach przedsięwzięć związanych z Festiwalem „Kraków 2000”. W czerwcu tegoż roku „Reiner Trio” wystąpiło w domu Feliksa Mendelssohna w Lipsku w ramach festiwalu „Schalom”. W czerwcu 2000 zespół koncertował w Pradze (Czechy), zaś w listopadzie 2000 w Brukse-li wziął udział w koncercie zorganizowanym na zaproszenie tamtej-szego „Goethe Institut” oraz Ambasady RP.  W 2005 roku «Reiner Trio» wystąpiło w głównej sali Filharmonii Krakowskiej z okazji 10-lecia istnienia zespołu, wykonując arcytrudne Trio fortepianowe Piotra Czajkowskiego. 

«Reiner Trio» dysponuje zróżnicowanym repertuarem kameralnym: począwszy od dzieł klasyków (J. Haydn, W. A. Mozart, L. v. Beethoven) poprzez muzykę romantyczną (m. in. F. Schubert,  F. Mendelssohn, J. Brahms, M. Bruch, P. Czajkowski), aż po wiek XX (D. Szostakowicz,  E. Bloch i in.). Szczególne miejsce zajmuje w nim muzyka polska, zwłaszcza utwory F. Chopina, A. Malawskiego czy A. Panufnika. Zespół doko-nał unikatowych aranżacji tradycyjnych melodii żydowskich, co pozwala mu (w opinii krytyków) na łączenie ich z kompozycjami klasycznego repertuaru muzyki kameralnej.

Reiner Trio
Roman Reiner – skrzypce
Barbara Łypik-Sobaniec – wiolonczela
Sławomir Cierpik – fortepian  

Małgorzata Janicka-Słysz – słowo o muzyce 

w programie:

Karol  Szymanowski (1882-1937)
Romans D-dur op. 23

Enrique Granados (1867-1916)
Taniec hiszpański

Maria Theresia von Paradis  (1759-1824)
Sicilienne

Claude Debussy (1862-1918)
Walc „La plus que lente”

Johannes Brahms (1833-1897)
Taniec węgierski g-moll nr 5

Johannes Brahms
Trio fortepianowe H-dur op. 8 nr 1

I Allegro con brio – Tranquillo – In tempo ma sempre sostenuto
II Scherzo: Allegro molto – Meno allegro – Tempo primo
III Adagio
IV Finale: Allegro

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.