PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

„Wieczór poezji i prozy Anny Piotrowicz-Kulczyckiej”

Czwartek, 25 lutego 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

„Wieczór poezji i prozy Anny Piotrowicz-Kulczyckiej”Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na „Wieczór poezji i prozy Anny Piotrowicz-Kulczyckiej” w jej 4. rocznicę śmierci. 25 lutego 2016 r. (czwartek), godz. 18.00. Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich (filia Muzeum Tatrzańskiego) Zakopane, Droga na Koziniec 8.


Wspomnienia, refleksje nad życiem i jego prawdziwą wartością, umiłowanie Ojczyzny to przewodnie motywy wspomnień i poezji pisanej w duchu epoki romantyzmu, jaki towarzyszył studiom polonistycznym, na które uczęszczała Anna Piotrowicz-Kulczycka. To wszystko pozwoli odkryć nieznaną osobowość donatorki i „strażniczki” ukrytej skromnie w cieniu teścia i męża, tworzących kolekcję kobierców. Podczas spotkania wiersze i fragmenty prozy przeczyta Urszula Radwańska – opiekunka kolekcji kobierców wschodnich w Muzeum Tatrzańskim.

Anna Piotrowicz-Kulczycka urodzona w 1919 r. w polskim Lwowie. Studia polonistyczne ukończyła na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Drugą wojnę  światową oraz kolejne dziesięć lat spędziła we Lwowie, który stał się częścią USRR. Walczyła jako łączniczka w szeregach Armii Krajowej. Dopiero po XX zjeździe partii ZSRR mogła wyjechać do Polski. Po przejściu męża na emeryturę, razem zamieszkali w Murzasichlu. W 1977 r. ofiarowała Muzeum Tatrzańskiemu bezcenną kolekcję kobierców wschodnich i stała się jej dożywotnim kustoszem. Zmarła 25 lutego 2012 r.

NAPAR Z PIOŁUNU

Gdy kochasz Polskę jak niegdyś kochano
I ideału masz serce głodne,
Bacz by po tobie tego nie poznano,
To już nie modne.

Bo jeśli dla Niej coś zdziałałeś w życiu,
Zimnym szyderstwem w oczy ci bryzną,
Więc tylko szepnij cichutko w ukryciu -
Tobie Ojczyzno.

Tobie nieszczęsna i sponiewierana,
Od najuboższych na świecie – uboższa,
Kłamstwem opluta i w błoto wdeptana,
A ponad wszystko najdroższa.

Srebrzysty ptaku – gdzie twoje wzloty?
Gdzie są rycerze, co lwa mieli w duszy?
Czyli nie rozbrzmi wreszcie nam Róg Złoty?
I mocy złych nie pokruszy?

A może wstaną ci, którzy zginęli
I ruszą z potęgą płomienia
A z groźnych oczu piorun im wystrzeli
I spali wystygłe sumienia?

Wiersz pochodzi z tomiku „Jesienny Wieczór” Anna Piotrowicz-Kulczycka; Murzasichle 2009 r.

Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...
    25 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.