PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

"Kino, którego szukasz"

Czwartek, 21 kwietnia 2016 r.
Autor: Elżbieta Krzemińska Owczarz

"Kino, którego szukasz"Z cyklu "Kino, którego szukasz" zapraszamy na film pt. „Mów mi Marianna”. 21 kwietnia 2016, godz. 19:00 Kino Sokół, bilet 10 zł, Tutuł angielski: Call me Marianna. Reżyser: Karolina Bielawska. Kraj produkcji: Polska. Gatunek: dokumentalny. Czas trwania: 75 min.


„Mów mi Marianna” to pierwszy „duży” polski dokument portretujący osobę transpłciową –  film wyjątkowy także w szerszej, europejskiej skali, co poświadczają zresztą nagrody na międzynarodowych festiwalach. Historia Marianny jest tym bardziej poruszająca, że jej marzenie wydaje się tak skromne i kończy się tam, gdzie na ogół marzenia dopiero się zaczynają. Marianna chce być zwykłą kobietą, tym, kim w głębi duszy od zawsze jest. Tęskni za normalnością, za powszednim życiem. A jednak realizacja marzenia tak niemal bazowego, jak pokarm czy sen – uzgodnienie płci biologicznej – okupiona jest niezwykle wysoką ceną. Zgodnie z absurdalnym prawem, by zmienić płeć, Marianna musi pozwać rodziców. Przede wszystkim jednak – zostawia żonę i dzieci, a jej matka zrywa z nią kontakt. Ale to nie wszystko. Scenariusz życia Marianny i filmu Karoliny Bielawskiej nie układa się według znanych z wielu podobnych historii wzorów, wystąpią w nim dramatyczne komplikacje. I wreszcie – w życiu Marianny i filmie Bielawskiej jest też miejsce na meta-poziom, na teatralne lustro – Marianna uczestniczy w próbach grupy przygotowującej spektakl na motywach jej biografii. Znakomici aktorzy – Jowita Budnik i Mariusz Bonaszewski – próbują zrozumieć jej uczucia i motywacje, pomagając tym samym Mariannie zbudować sensowną opowieść o sobie samej. A opowiadanie takiej historii ma przecież moc scalania. / ze str. muranow.gutekfilm.pl

Nagrody: KFF 4 wygrane i 1 nominacja : Złoty Róg

Orzeł Holywoodzki : najlepszy film dokumentalny

Reżyserka Karolina Bielawska będzie naszym gościem

Karolina Bielawska ukończyła reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Studio Prób w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Jej etiudy filmowe oraz filmy dokumentalne były prezentowane i nagradzane na festiwalach w Polsce i za granicą.

Informacje dodatkowe :

Organizatorem cyklu jest Towarzystwo Gimnastyczne Sokół./…/  Cykl został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Zakopane. Koordynatorka cyklu Elżbieta Krzemińska - Owczarz

Patron współorganizujący Kino Sokół / Zakopane. Patroni medialni : Tygodnik Podhalański, Inforgram, portale internetowe Watra.pl, Zakopane dla Ciebie oraz Górski Dom Kultury

Wolontariuszka Julia Frys

Następne seanse:  19 maja oraz 16 czerwca.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.