PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

"Kino, którego szukasz"

Czwartek, 21 kwietnia 2016 r.
Autor: Elżbieta Krzemińska Owczarz

"Kino, którego szukasz"Z cyklu "Kino, którego szukasz" zapraszamy na film pt. „Mów mi Marianna”. 21 kwietnia 2016, godz. 19:00 Kino Sokół, bilet 10 zł, Tutuł angielski: Call me Marianna. Reżyser: Karolina Bielawska. Kraj produkcji: Polska. Gatunek: dokumentalny. Czas trwania: 75 min.


„Mów mi Marianna” to pierwszy „duży” polski dokument portretujący osobę transpłciową –  film wyjątkowy także w szerszej, europejskiej skali, co poświadczają zresztą nagrody na międzynarodowych festiwalach. Historia Marianny jest tym bardziej poruszająca, że jej marzenie wydaje się tak skromne i kończy się tam, gdzie na ogół marzenia dopiero się zaczynają. Marianna chce być zwykłą kobietą, tym, kim w głębi duszy od zawsze jest. Tęskni za normalnością, za powszednim życiem. A jednak realizacja marzenia tak niemal bazowego, jak pokarm czy sen – uzgodnienie płci biologicznej – okupiona jest niezwykle wysoką ceną. Zgodnie z absurdalnym prawem, by zmienić płeć, Marianna musi pozwać rodziców. Przede wszystkim jednak – zostawia żonę i dzieci, a jej matka zrywa z nią kontakt. Ale to nie wszystko. Scenariusz życia Marianny i filmu Karoliny Bielawskiej nie układa się według znanych z wielu podobnych historii wzorów, wystąpią w nim dramatyczne komplikacje. I wreszcie – w życiu Marianny i filmie Bielawskiej jest też miejsce na meta-poziom, na teatralne lustro – Marianna uczestniczy w próbach grupy przygotowującej spektakl na motywach jej biografii. Znakomici aktorzy – Jowita Budnik i Mariusz Bonaszewski – próbują zrozumieć jej uczucia i motywacje, pomagając tym samym Mariannie zbudować sensowną opowieść o sobie samej. A opowiadanie takiej historii ma przecież moc scalania. / ze str. muranow.gutekfilm.pl

Nagrody: KFF 4 wygrane i 1 nominacja : Złoty Róg

Orzeł Holywoodzki : najlepszy film dokumentalny

Reżyserka Karolina Bielawska będzie naszym gościem

Karolina Bielawska ukończyła reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Studio Prób w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Jej etiudy filmowe oraz filmy dokumentalne były prezentowane i nagradzane na festiwalach w Polsce i za granicą.

Informacje dodatkowe :

Organizatorem cyklu jest Towarzystwo Gimnastyczne Sokół./…/  Cykl został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Zakopane. Koordynatorka cyklu Elżbieta Krzemińska - Owczarz

Patron współorganizujący Kino Sokół / Zakopane. Patroni medialni : Tygodnik Podhalański, Inforgram, portale internetowe Watra.pl, Zakopane dla Ciebie oraz Górski Dom Kultury

Wolontariuszka Julia Frys

Następne seanse:  19 maja oraz 16 czerwca.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.