PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Art-Folk Salon od piątku w „Jutrzence”

Piątek, 6 maja 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

Art-Folk Salon od piątku w „Jutrzence”Art-Folk Salon to tył wystawy prezentujący 25-letni dorobek pracowni grafiki prowadzonej przez Marię Podobińską-Kossowksą w Tatrzańskim Centrum Kultury „Jutrzenka” w Zakopanem. Grafiki inspirowane góralskim zdobnictwem i tatrzańską przyrodą będzie można oglądać w „Jutrzence” od piątku 6 maja. Wernisażowi zaplanowanemu na godz. 16.00 będzie towarzyszył występ Młodzieżowej Orkiestry Góralskiej „Jutrzenka” Krzysztofa Trebuni Tutki oraz Grupy Dudziarskiej „Zornica” Szymona Bafii.


Wystawa będzie składała się z dwóch części; pierwsza to realizacja projektu z sezonu 2015/2016 oraz grafikami pochodzącymi z archiwum pracowni grafiki w „Jutrzence”.

Na wystawie będzie można podziwiać linoryty inspirowane bezpośrednio karpackim drzeworytem ludowym, snycerstwem, rycinami i rysunkami z wydawnictw Muzeum Tatrzańskiego i wydawnictw Ossolineum takich jak „Pasterstwo Tatr i Podhala” Włodzimierza Antoniewicza, „Zdobienie i sprzęt ludu polskiego na Podhalu” Władysława Matlakowskiego, „Pod wierchami Tatr” Kazimierza Sayssa-Tobiczyka, a także słowackim drzeworytem ludowym i rycinami Stanisława Witkiewicza.

„Moi uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się misternemu zdobnictwu góralskiego sprzętu domowego, form do oscypków i redykołwek, sprzętów gospodarskich i z tego czerpali inspirację, która zaowocowała niezwykłymi pracami graficznymi” – opowiadała Podobińska-Kossowska.

Dodała ona, że tworząc drzeworyty dzieci wsłuchiwały się w literaturę podhalańską i legendy tatrzańskie m.in. Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Adama Pacha. „W pracach można obserwować inspirację przyrodą tatrzańską, pasterstwem, są także zilustrowane święta w kalendarzu rocznym z wyjątkiem świąt zimowych, które stanowią odrębny temat” – wyjaśniła Podobińska-Kossowska.

Uwagę zwiedzających wystawę przykuje gwieździsta mozaika inspirowana drzeworytem zdobiącym starodawne podhalańskie ule, powstające dawniej w pniu drzewa. „Takie zdobienie to trójkątne wzory snycerskie, które były polichromowane. Po raz pierwszy ten motyw na zajęciach w „Jutrzence” zastosował Paweł Cukier, który obecnie jest scenografem. To mozaiki tworzone zespołowo lub indywidualnie, układane z trójkątnych odbitek w formę gwiazdy” – wyjaśniła autorka wystawy.

Maria Podobińska-Kossowska jest artystką grafikiem, ilustratorką książek. Jest absolwentką Wydziału Grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 33 lat pracuje w Centrum Kultury „Jutrzenka”, a wcześniej także w filiach zakopiańskiej placówki w Kościelisku, Witowie i Dzianiszu. Pracownię grafiki w „Jutrzence” prowadzi od 1991 roku. W pracowni znajduje się XIX-wieczna, austriacka prasa drukarska, od której zaczęła się pracownia grafiki w „Jutrzence”. Później historyczny sprzęt zastąpiła amerykańska prasa do druku płaskiego i wklęsłego  przywieziona z Akademii Pedagogicznej w Krakowie, która służy uczniom „Jutrzenki” do dziś.

Wernisażowi wystawy będzie towarzyszył dzień otwartych pracowni: rzeźby, tkaniny, malarstwa i ceramiki.

Zobacz w naszym sklepie:
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    25 zł
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.