PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

"Różnica" i "Folkowe interpretacje"

Sobota, 7 maja 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

"Różnica" i "Folkowe interpretacje"Wystawa grafik i rysunków Jacka Hajnosa "Różnica" oraz wystawa malarstwa Justyny Szewczyk-Iwan "Folkowe interpretacje" - prezentowane będą w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, przy ul. Krupówki 41 w terminie od 7.05 do 12.06.2016 r. Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 7.05.2016 r. o godz. 17.00


Jacek Hajnos - nowotarżanin, urodził się w 1989 roku. Absolwent Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara w Zakopanem, następnie Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Grafiki.

Wystawa "Różnica" jest prezentacją niezwykle interesującego projektu artystyczno-społecznego, który dotyczy problemu bezdomności. Cykl kilkudziesięciu poruszających, doskonałych w formie grafik i rysunków to efekt pracy Jacka Hajnosa, niezwykle uzdolnionego artysty młodego pokolenia, który przez kilka lat z ogromnym zaangażowaniem i empatią portretował spotykane przez siebie osoby bezdomne. Dopełnieniem warstwy wizualnej wystawy są spisane bądź nagrane przez artystę historie konkretnych ludzi z portretów...

Lidia Rosińska-Podleśny

Podejmując problem bezdomności w projekcie „Różnica”, nie staram się wysuwać naukowych wniosków w oparciu o moje kilkuletnie doświadczenia. Chcę się dzielić tym, co dla mnie najistotniejsze – osobistym spotkaniem z człowiekiem. Prezentowane prace są próbą zapisania tej tajemnicy. Każda z historii, którą przedstawiam, jest pewną drogą przebaczenia sobie, bliskim, społeczeństwu i Bogu. Wszystkie portrety, które wykonałem przez ostatnie 5 lat, są świadectwem przeżywania relacji z drugim człowiekiem w jego aktualnej sytuacji.

Dzisiaj bezdomność nabiera nowego znaczenia, bo dom to nie ściany – to ludzie. W naszym zabieganym świecie prawie nikt nie może pochwalić się domem, który wykracza poza materialne pojęcie. Na przykładzie portretów najuboższych podejmuję próbę odsłonięcia prawdy o nas samych; prawdy, która tak często jest trudna do przyjęcia. Myślę, że poznane przeze mnie osoby uzewnętrzniają to, co nierzadko zdarza się nam wszystkim ukrywać pod skorupą próżności i grzechu. Kiedy odkrywamy w sobie tę naszą wewnętrzną biedę, bezdomni przestają być tacy obcy. Stają się braćmi.

Jacek Hajnos


Od 7 maja do 5 czerwca 2016 roku w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem - w małej sali, zaprezentowana zostanie wystawa malarstwa młodej artystki, Justyny Szewczyk-Iwan, dla której jednym ze źródeł inspiracji w działaniach twórczych stała się polska sztuka ludowa.

Justyna Szewczyk-Iwan urodziła się w Bytomiu, obecnie mieszka i tworzy w Zakopanem. W 2012 r. ukończyła z wyróżnieniem grafikę na Wydziale Artystycznym na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zajmuje się projektowaniem, ilustracją, grafiką i malarstwem.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.