PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

40 lat „Atmy”

Wtorek, 10 maja 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

40 lat „Atmy”Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie Fundacja im. Karola Szymanowskiego 40 lat „Atmy”. W świecie muzyki i wartości Karola Szymanowskiego. Uroczystość wręczenia nagród Fundacji im. Karola Szymanowskiego. Wtorek, 10 maja 2016, godz. 16.00.


Laureaci:
Alistair Wightman
Mariusz Kwiecień

Spotkanie z artystami i koncert

Mariola Cieniawa – fortepian

Mariusz Kwiecień – baryton – ukończył warszawską Akademię Muzyczną. Słynie z pięknego głosu, ogromnej muzykalności i silnej osobowości scenicznej. Występuje w Europie, Ameryce Północnej i Japonii. Najczęściej współpracuje z  Metropolitan Opera, Lyric Opera of Chicago, Paryską Bastille czy Teatro Royal w Madrycie. Paryska Opera Bastille gościła Mariusza Kwietnia w roli Króla Rogera w 2009 roku. W maju 2015 artysta wystąpił na scenie Royal Opera House w Londynie (jako Roger) i w tej samej roli – w listopadzie 2015 w Operze Krakowskiej. „The Guardian” przed premierą Króla Rogera w Londynie pisał piórem swego sprawozdawcy: Muzyka trzyaktowej opery Karola Szymanowskiego jest jedną z najbardziej zachwycających spośród stworzonych kiedykolwiek dla teatru muzycznego. Wieczór z „Królem Rogerem” sprawi, że będzie to wieczór wyjątkowego skupienia i uroku, a dzięki Kwietniowi usłyszycie prawdopodobnie najpiękniejsze wykonanie roli Rogera.

Alistair Wightman – angielski muzykolog, kompozy-tor, pianista  i pedagog. Wychowanek uniwersytetów w Oxfordzie i Yorku. Tytuł doktorski otrzymał za pracę poświęconą Karolowi Szymanowskiemu. Miejsce uprzywilejowane zajmuje w jego badaniach muzyka polska XX wieku; Szymanowskiemu poświęcił 43 lata swego życia. Jest autorem takich prac, jak Karol Szymanowski. His life and work czy Szymanowski's King Roger. The opera an its origins. Wielką zasługą Wightmana jest przełożenie i wydanie materiałów źródłowych tej rangi co Pisma muzyczne, a ostatnio – pierwsze i jedyne dotąd tłumaczenie tomu Korespondencji Karola Szymanowski. 1902–1919.

Mariola CIENIAWA ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Tadeusza Żmudzińskiego. Koncerto-wała w  Austrii, Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Norwe-gii, Finlandii, Szwecji, Korei Północnej, USA, Czechach, we Włoszech i na Węgrzech. Od 2002 roku jest Dyrektorem Artystycznym Letniego Festiwalu Muzycznego w Krynicy-Zdroju. Jako solistka i kameralistka dokonała nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji oraz dla „Polskich Nagrań”. W 2012 została matką chrzestną pociągu Nikifor, kursującego do Krynicy. Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie.

PROGRAM  UROCZYSTOŚCI

Witold Juchniewicz, Prezes Fundacji im. Karola Szymanowskiego
- słowo
- wręczenie Nagród

Laudatorzy:
Teresa Chylińska
Małgorzata Janicka-Słysz

Laureaci:

Alistair Wightman  
– za publikacje poświęcone Karolowi Szymanowskiemu przybliżające anglojęzycznemu czytelnikowi fundamentalną i integralną wiedzę               o twórczości muzycznej i literackiej Karola Szymanowskiego

Mariusz Kwiecień 
– za stworzenie niedoścignionej interpretacji  Króla Rogera
i propagowanie opery Karola Szymanowskiego na największych estradach świata

Spotkanie z artystami i koncert

Małgorzata Janicka-Słysz, Kurator ds. programowych „Atmy”
słowo o muzyce

Mariola Cieniawa – fortepian

Fryderyk Chopin (1810–1849) 
4 Mazurki op. 17:
nr 1 – B-dur
nr 2 – e-moll
nr 3 – As-dur
nr 4 – a-moll

Karol Szymanowski (1882–1937)
 4 Mazurki op. 50

Kapela Góralska „Maśniaki”


Zapraszamy na kolejne koncerty w „Atmie” w 2016 roku

Noc Muzeów, 14 maja 2016 (sobota), od godz. 18.00 do północy
Odkrywanie (nie)znanego – MARATON  MUZYCZNY
Koncerty dla słuchaczy w „Atmie” (i przed „Atmą”)
● godz. 18.00 – Koncert pierwszy
Mariusz Pędziałek – obój 
Renata Żełobowska-Orzechowska – fortepian
G. Bacewicz, S. Kisielewski, W. Szalonek, W. Lutosławski
● godz. 20.00 – Koncert drugi
Dmytro Holovenko – gitara
I. Albéniz, K. Szymanowski
● godz. 21.00 – Koncert trzeci
Anna Boczar – fortepian
F. Chopin
● godz. 22.00 – Koncert czwarty
Marek Szlezer – fortepian
J. Wertheim, K. Szymanowski
● godz. 23.00 – Koncert piąty
Duet: Dorota i Paweł Motyczyńscy – fortepian na cztery ręce
F. Schubert, K. Szymanowski 

16 czerwca 2016 (czwartek), godz. 18.00
„DWUGŁOS” O MUZYCE POLSKIEJ
Bartosz Koziak – wiolonczela
Justyna Danczowska – fortepian
K. Szymanowski, W. Lutosławski, D. Danczowski

Wstęp na wszystkie koncerty wolny!

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    40 zł
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Spinka góralska XVIIISpinka góralska XVIIIMetalowa średnia spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm.
    260 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.