PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

„O Złote Kierpce”

4–5 czerwca 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

„O Złote Kierpce”Jedenaście zespołów góralskich weźmie udział w 7. Tatrzańskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „O Złote Kierpce”, który odbędzie się 4 i 5 czerwca w Zakopane. „Do festiwalu zostały zakwalifikowane zespoły, które przygotowały programy prezentujące góralskie zwyczaje, scenki z dawnego życia które już zaniknęły z podhalańskiego krajobrazu czy też charakterystyczne dla danej wsi, miejscowości z której wywodzi się zespół. Cieszymy się, że z roku na rok kierownikom zespołów nie brakuje pomysłów i zapału do tworzenia nowych programów i prezentowania ich na naszym festiwalu” – powiedział Szymon Bafia kierownik artystyczny wydarzenia.


To na zakopiańskim festiwalu „O Złote Kierpce” młodzi górale zdobywają sceniczne doświadczenie, doskonalą techniki tańca i śpiewu, aby później reprezentować region na Karpackim Festiwalu w Rabce oraz międzynarodowym festiwalu Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu. W przyszłości to oni będą rywalizować w Zakopanem o Złotą Ciupagę.

W sobotę 4 czerwca o godz. 9.00 na scenie kina Sokół rozpoczną się występy konkursowe, oceniane przez profesjonalną komisję składającą się z etnologów, etnomuzykologów, etnografów i ekspertów od folkloru dziecięcego.

Na scenie kina Sokół wystąpią w kolejności zespoły z przygotowanymi widowiskami:
Mała Harenda z Zakopanego „Jako to z lnym bywało”
Zornica z Zakopanego (gr.młodsza) „Idom pany baz Kalatówki”
Mały Zbójnicek z Zębu „U stryka na oborze”
Mali Wierchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej „Zabowmy siy razem”
Polany z Kościeliska „Syćko skroś Bartka”
Mali Marusynianie z Maruszyny „Śmierztecka”
Orlynta z Bukowiny Tatrzańskiej „Mała naciongacka – czyli gry i zabawy dziecięce”
Jaferniocek z Ostrowska „Na świyntego Michoła”
Krzesani ze Spytkowic „Zabawa w zbójników”
Małe Harnasie z Suchego „Na rowiynce przy potoku”
Majeranki z Chabówki „O dziewczynce, która przyjechała do uzdrowiska Rabka”

W niedzielę o godz. 10.00 w kinie Sokół odbędzie się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Głównym trofeum są statuetki – złote, srebrne i brązowe kierpce. Po ogłoszeniu wyników odbędzie się premiera sztuki góralskiej „Hanusine Złote Kierpce” w wykonaniu Zespołu Góralskiego Zornica, według scenariusza i reżyserii Szymona Bafii. W rolach głównych wystąpią: Anna Zubek, Roman Obrochta, Joanna Topór-Orawiec i Daniel Strama.
Wydarzenie jest organizowane przez Tatrzańskie Centrum Kultury „Jutrzenka” wraz z partnerami: Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu i Zakopiańskim Centrum Kultury. Nagrody ufundowali: Burmistrz Miasta Zakopane, Starosta Tatrzański, Kąpielisko Geotermalne Gorący Potok w Szaflarach i Tatrzański Park Narodowy. Nagrodę dziennikarzy ufundował Tygodnik Podhalański.  Parterem przedsięwzięcia jest Muzeum Tatrzańskie. Wydarzenie będzie częścią Dni Zakopanego. Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.