PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

„O Złote Kierpce”

4–5 czerwca 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

„O Złote Kierpce”Jedenaście zespołów góralskich weźmie udział w 7. Tatrzańskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „O Złote Kierpce”, który odbędzie się 4 i 5 czerwca w Zakopane. „Do festiwalu zostały zakwalifikowane zespoły, które przygotowały programy prezentujące góralskie zwyczaje, scenki z dawnego życia które już zaniknęły z podhalańskiego krajobrazu czy też charakterystyczne dla danej wsi, miejscowości z której wywodzi się zespół. Cieszymy się, że z roku na rok kierownikom zespołów nie brakuje pomysłów i zapału do tworzenia nowych programów i prezentowania ich na naszym festiwalu” – powiedział Szymon Bafia kierownik artystyczny wydarzenia.


To na zakopiańskim festiwalu „O Złote Kierpce” młodzi górale zdobywają sceniczne doświadczenie, doskonalą techniki tańca i śpiewu, aby później reprezentować region na Karpackim Festiwalu w Rabce oraz międzynarodowym festiwalu Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu. W przyszłości to oni będą rywalizować w Zakopanem o Złotą Ciupagę.

W sobotę 4 czerwca o godz. 9.00 na scenie kina Sokół rozpoczną się występy konkursowe, oceniane przez profesjonalną komisję składającą się z etnologów, etnomuzykologów, etnografów i ekspertów od folkloru dziecięcego.

Na scenie kina Sokół wystąpią w kolejności zespoły z przygotowanymi widowiskami:
Mała Harenda z Zakopanego „Jako to z lnym bywało”
Zornica z Zakopanego (gr.młodsza) „Idom pany baz Kalatówki”
Mały Zbójnicek z Zębu „U stryka na oborze”
Mali Wierchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej „Zabowmy siy razem”
Polany z Kościeliska „Syćko skroś Bartka”
Mali Marusynianie z Maruszyny „Śmierztecka”
Orlynta z Bukowiny Tatrzańskiej „Mała naciongacka – czyli gry i zabawy dziecięce”
Jaferniocek z Ostrowska „Na świyntego Michoła”
Krzesani ze Spytkowic „Zabawa w zbójników”
Małe Harnasie z Suchego „Na rowiynce przy potoku”
Majeranki z Chabówki „O dziewczynce, która przyjechała do uzdrowiska Rabka”

W niedzielę o godz. 10.00 w kinie Sokół odbędzie się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Głównym trofeum są statuetki – złote, srebrne i brązowe kierpce. Po ogłoszeniu wyników odbędzie się premiera sztuki góralskiej „Hanusine Złote Kierpce” w wykonaniu Zespołu Góralskiego Zornica, według scenariusza i reżyserii Szymona Bafii. W rolach głównych wystąpią: Anna Zubek, Roman Obrochta, Joanna Topór-Orawiec i Daniel Strama.
Wydarzenie jest organizowane przez Tatrzańskie Centrum Kultury „Jutrzenka” wraz z partnerami: Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu i Zakopiańskim Centrum Kultury. Nagrody ufundowali: Burmistrz Miasta Zakopane, Starosta Tatrzański, Kąpielisko Geotermalne Gorący Potok w Szaflarach i Tatrzański Park Narodowy. Nagrodę dziennikarzy ufundował Tygodnik Podhalański.  Parterem przedsięwzięcia jest Muzeum Tatrzańskie. Wydarzenie będzie częścią Dni Zakopanego. Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.