PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

"Aby to piękno służyło innym... Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich"

Piątek, 29 lipca 2016 r.
Autor: Katarzyna Kamińska

"Aby to piękno służyło innym... Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich""Aby to piękno służyło innym... Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich". Wystawa będzie prezentowana w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem w terminie od 29 lipca do 11 września 2016 r. Wernisaż odbędzie się w piątek 29 lipca 2016 r. o godz. 17.00 - serdecznie zapraszamy.


Pretekstem do zaprezentowania niezwykle cennej kolekcji Olgi i Tadeusza Litawińskich jest przypadająca w tym roku 30. rocznica przekazania jej do KUL. Wybór miejsca prezentacji nie jest jednak przypadkowy. Kolekcja do 1986 r. znajdowała się w zakopiańskiej willi "Boży Dar" i to właśnie w Miejskiej Galerii Sztuki w 1957 r. odbył się jej pierwszy i jak dotąd jedyny publiczny pokaz.

Tak jak przed 60 laty w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem będzie można obejrzeć znakomite obrazy malarzy polskich XIX i XX w., m.in. Stanisława Chlebowskiego, Rafała Malczewskiego, Władysława Jarockiego, Stanisława Kamockiego, Antoniego Piotrowskiego, Władysława Skoczylasa, Włodzimierza Tetmajera, Stanisława Tondosa i Michała Gorstkina-Wywiórskiego.
Duży fragment wystawy poświęcony zostanie malarstwu Wojciecha Ottona Flecka, którego obrazy namiętnie gromadził Tadeusz Litwiński. 

Za motto wystawy posłużyły słowa wypowiedziane przez Tadeusza Litwińskiego na krótko przed śmiercią: „Pragnę, by to piękno, które stanowiło sens mojego życia, które tak bardzo kocham, służyło innym – a przede wszystkim adeptom i miłośnikom sztuki jako materiał pomocniczy w studiach na Waszej Uczelni”. Sam nie doczekał momentu przekazania całej kolekcji do KUL, a wykonaniem jego ostatniej woli zajęła się małżonka – Olga z Jurkiewiczów Litawińska (1900-1911r.). Zbiory Litawińskich, zgodnie z wyrażoną wolą, wykorzystywane są na co dzień w edukacji studentów historii sztuki KUL. 

dr Krzysztof Przylicki
Pracownia Zbiorów Muzealnych KUL

Informacje dla zwiedzających:
Wystawa malarstwa „Aby to piękno służyło innym… Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich”

Zakopiańskie Centrum Kultury
Miejska Galeria Sztuki
im. Wł. hr. Zamoyskiego
ul. Krupówki 41
34-500 Zakopane


Wernisaż wystawy:
29 lipca 2016 r. (piątek) godz. 17.00

Prezentacja wystawy:
29 lipca – 11 września 2016 r. 

Wstęp wolny

Czynne: wt. – pt. 10.00 – 18.00
sb. – nd. 10.00 – 16.00 

Kurator wystawy:
dr Krzysztof Przylicki

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.