PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Muzyka z tańcami w ogrodzie przed Atmą

Czwartek, 4 sierpnia 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

Muzyka z tańcami w ogrodzie przed AtmąMuzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie 40 lat „Atmy”. W świecie muzyki i wartości Karola Szymanowskiego. KONCERT: muzyka z tańcami w ogrodzie przed Atmą Elżbieta Stefańska & Mariko Kato klawesyn Romana Agnel & Dariusz Brojek para taneczna czwartek, 4 sierpnia 2016, godz. 18:00 (w razie złej pogody koncert odbędzie się w Hotelu Stamary)


Elżbieta Stefańska urodziła się w Krakowie jako córka słynnej pianistki Haliny Czerny-Stefańskiej i profesora fortepianu Ludwika Stefańskiego. Studia ukończyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem wybitnego klawesynisty niemiec-kiego, profesora Hansa Pischnera z Berlina. W roku 1964 otrzymała dwie pierwsze nagrody na Konkursie Muzyki Dawnej w Łodzi za wykonanie utworów kompozytorów epoki baroku. W roku 1965 została laureatką głównej nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie, otrzymując równocześnie nagrodę specjalną im. Henri Ghez dla najlepszego klawesynisty konkursu. W repertuarze artystki znajdują się utwory solowe i kameralne epoki renesansu, baroku, klasycyzmu, jak również XX-wieczne, także kompozytorów polskich dawnych i współczesnych. Elżbieta Stefańska dokonała licznych nagrań radiowych i telewizyjnych, jak również płytowych dla Polskich Nagrań, Emi Elektroli, Decca, Fonit Cetra. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę klawesynu. W latach 1981-90 pełniła funkcję kierownika Katedry Klawesynu i Instrumentów Dawnych. W ostatnich latach na szlakach jej koncertowych podróży pojawia się wielokrotnie Japonia, Korea Południowa i Tajwan. Z okazji Roku Mozartowskiego w firmie fonograficznej Pony Canyon (Tokio) nagrała 18 Sonat W. A. Mozarta (6 CD) na pianoforte – instrumencie z czasów kompozytora. Otrzymała m.in. Nagrodę Wojewody Krakowskiego w  dziedzinie Kultury i Sztuki za rok 1998 oraz Nagrodę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa w dziedzinie Kultury i Sztuki za rok 2003.

Mariko Kato urodziła się na Hokkaido w Japonii. Studia pianistyczne odbyła w School of Music w UOZU w Japonii u Prof. Jiro Yamamoto i w tym czasie została laureatką konkursów pianistycznych. Była również uczestniczką międzynarodowych kursów muzycznych prowadzonych przez prof. Halinę-Czerny-Stefańską. Ukończyła studia w zakresie gry na fortepianie u prof. Stefana Wojtasa oraz klawesyn u prof. Elżbiety Stefańskiej w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncertuje na fortepianie i klawesynie, również w duecie z Elżbietą Stefańską – w Polsce, Francji, na Ukrainie i w Japonii. Od 2010 roku pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej II st. Im. W. Żeleńskiego w Krakowie jako nauczycielka i akompaniatorka. W roku 2015 wzięła udział w koncertach poświęconych M.K. Ogińskiemu (250. rocznica urodzin) wraz z Profesor Stefańską i zespołem Cracovia Danza.  Razem z Elżbietą Stefańską otrzymała nagrodę województwa małopolskiego ARS QUAERENDI.

Romana Agnel – tancerka, choreograf, pedagog, historyk sztuki. Założycielka i dyrektor Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Absolwentka Społecznej Szkoły Baletowej w Krakowie (klasa prof. M. Mirockiej). Podczas pobytu we Francji, gdzie na Uniwersytecie Paryskim (Sorbona) studiowała historię sztuki, zdobyła umiejętności w zakresie tańców charakterystycznych oraz historycznych. Wykonuje także klasyczny taniec indyjski Bharata Natyam (Mistrzyni Smt. M.K. Saroja, Madras). Jest autorką choreografii do wielu przedstawień baletowych i operowych wystawianych w Polsce i za granicą, a także do ponad 20 spektakli tanecznych prowadzonego przez nią zespołu Cracovia Danza. Współpracuje z wieloma znakomitymi artystami różnych dziedzin – tańca, teatru i muzyki. Jest wykładowcą i autorką publikacji z historii tańca. Wśród wielu odznaczeń, którymi została uhonorowana znajduje się między innymi Order Legii Honorowej i Srebrny Krzyż Zasługi.

Dariusz Brojek Tancerz i asystent choreografa Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku (klasa U. Azimowa). Doświadczenia w zakresie tańca klasycznego zdobywał w  zespołach baletowych oper Bałtyckiej oraz Dolnośląskiej. Umiejętności w zakresie techniki tańca dawnego doskonalił pod okiem Romany Agnel, a także podczas wielu warsztatów prowadzonych przez mistrzów z Francji i  Włoch. Wraz z zespołem bierze udział w licznych koncertach i spektaklach w kraju i za granicą. Współpracuje z Warszawską Operą Kameralną, Teatrem im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Teatrem Syrena, w Londynie, a także z młodzie-żowymi zespołami muzyki i tańca dawnego w Polsce. Jego zainteresowania obejmują także taniec hinduski, flamenco, a nawet taniec jazzowy.

Serdecznie dziękujemy Hotelowi Stamary za  gotowość przyjęcia do siebie artystów  w razie złej pogody. Kierownictwo „Atmy”.

Elżbieta Stefańska &  Mariko Kato klawesyn
Romana Agnel & Dariusz Brojek para taneczna

Małgorzata Janicka-Słysz – słowo o muzyce
Kurator ds. Programowych „Atmy”

w programie:

Polonez Wezmę ja kontusz - taniec
Polonez staroszlachecki - taniec
Oświadczyny staroszlacheckie - taniec
Polonez Bednarz - taniec
Taniec ex A
Polonesse
Taniec
Saltus Polonicus
Polonaise
Polonez Kościuszki

Bazyli Bohdanowicz (1740-1817)
Polonese

Michał Kleofas Ogiński (1765-1833)
Polonaise a-moll - taniec
Polonaise a 3 mains - taniec
Polonaise a 4 mains - taniec
Polonaise B-dur
Polonaise d-moll
Polonaise Es-dur
Menuet - taniec
Walc - taniec

Maria Szymanowska (1789-1831)
Anglaise Nr 3 - taniec
Anglaise Nr 1 - taniec

Michał Kleofas Ogiński
Polonez f-moll
Polonez d-moll
3 Mazurki - taniec

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Polonez B-dur  (Oeuvre posthume)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiBALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...
    30 zł
  • Spinka góralska VIIISpinka góralska VIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.