PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

"TATRZAŃSKIE MUSEALIA"

Sobota, 6 sierpnia 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

"TATRZAŃSKIE MUSEALIA"Sobota 6 sierpnia 2016 roku będzie w Zakopanem dniem wyjątkowym, nie tylko dla jego mieszkańców, ale i odwiedzających Podhale turystów. Tego dnia odbędą się „Tatrzańskie Musealia” – festiwal najstarszej w tym regionie instytucji kulturalnej, Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Szczegółowy program...


PROGRAM

1. „Spacer szlakiem stylu zakopiańskiego”

Spacer rozpoczyna się przy domu „Pod Jedlami” (1896–97), sztandarowym dziele stylu zakopiańskiego, zaprojektowanym dla Jana Gwalberta Pawlikowskiego przez Stanisława Witkiewicza. Następny obiekt na trasie to willa „Na Antołówce”, czyli dzisiejsza „Witkiewiczówka” (1903–04), zaprojektowana dla Jana Witkiewicza, starszego brata Stanisława, przez Jana Witkiewicza Koszczyca, bratanka Stanisława, a kuzyna Stanisława Ignacego. Było to ostatnie zakopiańskie miejsce zamieszkania Witkacego. Zejście ulicami Broniewskiego i Do Bristolu do willi „Korwinówka”, czyli dzisiejszej „Okszy” (1895–96), połączone ze zwiedzaniem Galerii Sztuki XX w. Następnie przejście ul. Zamoyskiego i Krupówkami (z komentarzem na temat mijanych zabytkowych budynków) i dalej na ul. Kościeliską pod willę „Koliba” (1892–93), pierwszy dom w stylu zakopiańskim wzniesiony dla Zygmunta Gnatowskiego wg proj. Stanisława Witkiewicza. Po obejrzeniu ekspozycji Muzeum Stylu Zakopiańskiego przejście na koniec pod gmach Muzeum Tatrzańskiego (1913–22), ostatnie dzieło Stanisława Witkiewicza zaprojektowane wspólnie z Franciszkiem Mączyńskim.

Spotkanie o 9.00 obok Galerii Sztuki na Kozińcu.

Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich

Zakopane, Droga na Koziniec 8

Godz. 9.00 – 12.00

 

2. „Wycieczka bez programu- wehikuł czasu”

Dla najmłodszych przygotowaliśmy ekscytujące grę miejską, które poprowadzi Kinga Zuber, nasza specjalistka od przekonywania dzieci, że muzeum nie jest nudne. Dzieci wyruszą (koniecznie w towarzystwie opiekunów) z Muzeum Kornela Makuszyńskiego na „wycieczkę bez programu”, tak jak robił to doktor Tytus Chałubiński, przez intrygujące miejsca w Zakopanem. Wiadomo jedynie, że o godz. 12 warsztaty zakończą się przy gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego. Reszta to słodka tajemnica.

Ze względów organizacyjnych prosimy o rejestracje telefoniczną pod numerem telefonu: 783 846 586.

(Gra miejska odbędzie się niezależnie od warunków atmosferycznych. Przypominamy o stosownym ubraniu się w zależności od pogody.)

Spotkanie dzieci z Kingą o godz. 9.00  w  Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Zakopane, ul. Tetmajera 15

Godz. 9.00 - 12.00

 

3. „Sabałowa nuta”

Marcin Zubek, „góral z dziada, pradziada”, z wrodzoną swadą i humorem przeprowadzi Państwa z towarzyszeniem góralskich muzykantów i tancerzy po unikatowej kolekcji etnograficznej Muzeum Tatrzańskiego. Niezwykłe opowieści, fachowa wiedza dotycząca prawdziwej góralszczyzny oraz humor przeplatany muzyką góralską, śpiewami i tańcem zbójnickim, zainteresują nawet najbardziej wymagających widzów.

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego

Zakopane, ul. Krupówki 10

Spotkanie z Marcinem Zubkiem o 12.00

Godz. 12.00 - 13.30

 

4. „Księgarnia górska”

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z pięcioma książkami, opublikowanymi w ostatnim czasie: album "Sztuki piękne pod Tatrami" - autor: Teresa Jabłońska,  "Magia nart" - autorzy: Beata Słama, Wojciech Szatkowski (te dwie książki współwydane z Tatrzańskim Parkiem Narodowym), album "Anioł i syn" - autor: Stefan Okołowicz (wydawca: Boss&Okołowicz), "Sztuka ludowa na Podhalu" Stanisława Barabasza (dofinansowana przez MKiDN i Województwo Małopolskie) oraz "Kochany Wujaszku" - zbiór listów Bronisława Piłsudskiego do Stanisława Witkiewicza (współwydawca: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku). Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania ze współczesnymi autorami książek, zakupienia wydawnictw oraz do zdobycia autografów.

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza

Zakopane, ul. Zamoyskiego 25

Godz. 14.00 – 15.00 

 

5. „Bronisław Piłsudski – niezwykły brat Marszałka”

Oprowadzanie po wystawie o Bronisławie Piłsudskim w willi Oksza (wystawa objęta honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy). 

Prowadzenie: Leszek Dall – kurator wystawy.

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza

Zakopane, ul. Zamoyskiego 25,

Godz. 15.00

 

6. „Zamarłe Echo”

Ten mrożący krew w żyłach, pełen napięcia i wartkiej akcji melodramat z 1934 roku, kręcony w całości na terenie Tatr, to prawdziwy rarytas dla amatorów górskiego kina. Jego pokaz to część cyklicznego „Kina górskiego w Muzeum Tatrzańskim”. Prowadzenie Jakub Brzosko

Galeria Władysława Hasiora

ul. Jagiellońska 18b

Rozpoczęcie seansu: godz. 16.00

 

7. „Witkacy i Angielka”

Czy aby na pewno wszystko już wiemy o Witkacym? Intrygująca opowieść dr Jana Skłodowskiego o związkach Stanisława Ignacego Witkiewicza z Winifred Cooper oraz ich związkach z zakopiańskim Teatrem Formistycznym jaki istniał w Zakopanem w dwudziestoleciu międzywojennym, odsłoni kolejną twarz fascynującej ikony bohemy zakopiańskiej - Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Spotkanie odbędzie się na wystawie „Nineczka i Witkacy. Zginiemy marnie oboje bez siebie. Jadwiga z Unrugów i Stanisław Ignacy Witkiewiczowie”, kuratorowanej przez Kapsydę Kobro – Okołowicz i Stefana Okołowicza.

Galeria im. W. i J. Kulczyckich

Zakopane, Droga na Koziniec 8

Godz. 18.00

 

8. „Król Tatr”

Nie było chyba w historii dawnego Zakopanego człowieka bardziej zaangażowanego w życie społecznie miasta niż dr Tytus Chałubiński. Był on też naukowcem, miłośnikiem Tatr i „wyryp tatrzańskich” a nieprzypadkowo nazywany jest „odkrywcą Zakopanego”. Wspaniałą postać, patrona Muzeum Tatrzańskiego, przypomną trzej prelegenci. Wiesław Wójcik opowie o jego biografii i życiorysie górskim, Paweł Skawiński przedstawi  przyrodnicze badania Tytusa Chałubińskiego w Tatrach, a Zbigniew Moździerz przybliży kulisy związków i wpływów Tytusa Chałubińskiego na architekturę zakopiańską.

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza

Zakopane, ul. Zamoyskiego 25

Godz. 20.00 – 21.00 

 

9. „Posiady” w ogrodach willi Oksza, gdzie odbędzie się w luźnej formie towarzyskiej spotkanie wszystkich uczestników festiwalu „Tatrzańskie Musealia”. Od godz. 21.00

 

W centrum Zakopanego na Placu Niepodległości przez całą sobotę 6 sierpnia będzie otwarty punkt informacyjny festiwalu „Tatrzańskie Musealia”.

Serdecznie zapraszamy.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Jeśli mają Państwo pytania, prosimy o mail (promocja@muzeumtatrzanskie.pl) lub telefon (18 20 152-05).


Szczegółowe informacje na www.muzeumtatrzanskie.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł
  • Spinka góralska XSpinka góralska XMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.