PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

KAYAH & TRANSORIENTAL ORCHESTRA

Piątek, 19 sierpnia 2016 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka UMZ

KAYAH & TRANSORIENTAL ORCHESTRAKAYAH & TRANSORIENTAL ORCHESTRA. 19 sierpnia 2016 r. godz. 20:00. Namiot festiwalowy na Równi Krupowej. Stałym i wyczekiwanym punktem programu Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich jest zawsze koncert „Na Folkową Nutę”. W tym roku 19 sierpnia wystąpi w nim wyjątkowa gwiazda – Kayah z niezwykłym projektem Transoriental Orchestra, będącym efektem miłości wokalistki do muzyki world. Muzyczną ucztę wzbogaci gościnny udział podhalańskich muzyków: Andrzeja Polaka, Jana Trebuni-Tutki, Józefa Doruli i Roberta Czecha. Jako suport wystąpi zaskakujący ciekawym instrumentarium duet InFidelis.


Kayah zabierze zakopiańską publiczność w egzotyczną podróż. Jej efektem jest wydany w listopadzie 2013 roku album Transoriental Orchestra, który osiągnął status Platynowej Płyty. Impulsem do rozpoczęcia pracy nad tym materiałem było zaproszenie Kayah do występu na festiwalu Warszawa Singera. Specjalnie na potrzeby tego jednego koncertu powstał niezwykły projekt. Kayah do współpracy przy nim zaprosiła Atanasa Valkova, kompozytora filmowego i producenta muzycznego. Wspólnie wybrali do projektu wybitnych instrumentalistów oraz solistów pochodzenia polskiego, ukraińskiego i irańskiego, co dodatkowo poszerzyło muzyczny dialog i nadało charakter autentycznej wielokulturowości.
Na płycie znalazły się pieśni żydowskie z różnych regionów Europy i Bliskiego Wschodu. Ta różnorodność geograficzna ma oczywiście odzwierciedlenie w muzyce, w której słychać brzmienia bałkańskie, perskie, słowiańskie, afrykańskie no i oczywiście żydowskie. To także różne języki, z jakimi musiała zmierzyć się Kayah śpiewając po hebrajsku, w jidysz, ladino i arabsku. Album jest powrotem wokalistki do muzyki etnicznej i nurtu World Music, w którym zawsze czuła się świetnie, a dzięki współpracy z Goranem Bregovicem, Cesarią Evorą czy też Verą Bilą osiągnęła sukcesy. W tym szczególnym repertuarze usłyszymy ją w Zakopanem na żywo.

Z kolei występujący przed Kayah zespół InFidelis to instrumentalny duet założony przez Helenę Matuszewską i Martę Sołek, który czerpie z tradycji, ale nie jest wierny rutynie. Główne role grają w nim dwa niezwykłe instrumenty ludowe - suka biłgorajska i fidel płocka, spotykając się na scenie z looperem. Wyróżnia je specyficzna, paznokciowa technika gry. Repertuar duetu jest inspirowany melodiami ludowymi z całej Polski - tymi znalezionymi w dziełach Oskara Kolberga i tymi zasłyszanymi na własnym podwórku. InFidelis nie dotrzymuje jednak wierności żadnemu gatunkowi, stylistyce czy konwencji, traktuje raczej muzykę jako punkt wyjścia do własnych artystycznych poszukiwań.
InFidelis to laureatki konkursu Nowa Tradycja 2016 – II nagroda oraz nagroda publiczności „Burza Braw”, konkursu Scena Otwarta na Mikołajkach Folkowych 2015 – II nagroda.
W 2015 ukazał się ich debiutancki album „Projekt Kolberg”, zrealizowany dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.


19 sierpnia 2016 r., godz.20:00
Koncert „Na Folkową Nutę”
w ramach 48. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem
Miejsce: namiot festiwalowy na Dolnej Równi Krupowej
Bilety: 30 zł normalny/20 zł ulgowy
do nabycia w punktach informacji turystycznej: ul. Kościuszki 17, tel. 18 201 22 11, ul. Kościeliska 7, tel. 18 201 20 04, ul. Chałubińskiego k/42, tel. 18 200 03 08

Transoriental Orchestra w składzie:
- Jan Smoczyński / piano, klawisze
- Iwonka Zasuwa / wokal
- Marta Zalewska / bas, kontrabas
- Patrycja Napierała / instrumenty perkusyjne
- Bartosz Nazaruk / perkusja
- Mateusz Adamczyk / skrzypce
- Jahiar Azim Irani /cymbały, santur, wokal
- Jakub Niedoborek / gitary, oud, saz, lutnie
- George Antoniv / klarnet, klawisze, elektronika
- Maciej Cierliński / lira korbowa, flety perskie, dudy perskie
z gościnnym udziałem muzyków podhalańskich:
Robert Czech - pochodzi z Czarnego Dunajca, wraz z braćmi tworzy rodzinną muzykę góralską. Członek zespołów Hajlandery i Jazgot. Gra na cymbałach i cajonie.
Józef Dorula – akordeonista z Poronina, pochodzi z uzdolnionej wokalnie rodziny. Współpracował z zespołami: Hajlandery, Blue Cafe, Chilli. Członek zespołu Jazgot.
Andrzej Polak – prymista z Białego Dunajca, gdzie prowadzi szkółkę gry na skrzypcach. Uczestniczył w wielu nagraniach z rodzinną kapelą Trebunie-Tutki, z którą jest związany. Wraz z przyjaciółmi tworzy zespół Jazgot.
Jan Trebunia – Tutka - pochodzi  z Białego Dunajca, z rodziny o silnych tradycjach muzykowania góralskiego. Lutnik, projektant ubioru. Na altówce i skrzypcach gra w rodzinnym zespole Trebunie – Tutki. Współtworzy również zespół Jazgot.


InFidelis:
- Helena Matuszewska – suka biłgorajska, looper
- Marta Sołek – fidel płocka, suka biłgorajska

Zobacz w naszym sklepie:
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    30 zł
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.