PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Szymanowski… także na jazzowo

Czwartek, 1 września 2016 r.
Autor: Agnieszka Gąsienica - Giewont

Szymanowski… także na jazzowoMuzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie 40 lat „Atmy” W świecie muzyki i wartości Karola Szymanowskiego. KONCERT - Szymanowski… także na jazzowo. Wojciech Łyko – prawykonania utworów, Piotr Wyleżoł – fortepian, Paweł Wajrak – skrzypce, Jerzy Mikuliszak – skrzypce, Elżbieta Gromada – altówka, Jacek Kociuban – wiolonczela, Leszek Szczerba – saksofon. Czwartek, 1 września 2016, godz. 18:00.


Piotr Wyleżoł – pianista, kompozytor, improwizator, uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych. Karierę na scenie jazzowej rozpoczął jeszcze w okresie studiów, w zespołach m.in. Janusza Muniaka, Jarka Śmietany i Marka Bałaty. Od początku swojej działalności artystycznej lider własnego trio. W 2001 roku ukazała się pierwsza autorska płyta pianisty „Yearning“ nagrana wspólnie z Adamem Kowalewskim na kontrabasie i Łuka-szem Żytą na perkusji. W 2006 roku ukazała się druga płyta „Piano Trio”. W 2009 roku nakładem renomowanej wytwórni Fresh Sound Records ukazała się trzecia, najnowsza płyta tria pianisty, „Children’s Episodes”, wydana w serii New Talent, w której można znaleźć takie nazwiska, jak Brad Mehldau, Kurt Rosenwinkel czy Chris Cheek. Piotr Wyleżoł jest pierwszym Polakiem, który dostał się do tego zaszczytnego grona. W dyskografii artysty jako lidera, poza studyjnymi płytami tria, znajdują się również dwa albumy koncertowe. Ostatni autorski album pianisty został wydany nakładem wydawnictwa Hevhetia w 2014 roku. Nosi tytuł „Improludes” i jest pierwszym albumem solowym w dorobku artysty. Piotr Wyleżoł miał okazję współpracować z wieloma osobistościami, wśród których znajdziemy takie postacie jak: Billy Hart, Janusz Muniak, Jarosław Śmietana, Tomasz Stańko, Jan Ptaszyn Wróblewski, Grzegorz Nagórski, Andrzej Cudzich, Adam Pierończyk, Gary Bartz, John Purcell, Urszula Dudziak, Mika Urbaniak, Marek Bałata, Ewa Bem, Piotr Baron, Antymos Apostolis, Steve Logan, Monty Watters, Bennie Maupin, Janis Siegel, Stephen Riley i inni. Współpracował z Nigelem Kennedy’m, biorąc udział w jego autorskich projektach, a także koncertach muzyki klasycznej, m.in. jako klawesynista w repertuarze J.S. Bacha czy A. Vivaldiego. Prowadzi klasę fortepianu w Katedrze Jazzu i Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie. 

Leszek Szczerba - saksofonista, jeden z najbardziej wziętych krakowskich sidemanów. Zwraca uwagę swoim brzmieniem i sposobem improwizacji. Były członek zespołów Groborz-Kudyk Quintet i Spectrum Session Ryszarda Styły. Zadebiutował na scenie jazzowej w 1985 roku jako saksofonista formacji  Playing Family (wcześniej był klarnecistą grupy The Willows), z którą współpracował do jej rozwiązania. Niezwykle aktywny artysta, często występujący jako muzyk sesyjny i zapraszany przez twórców tej miary, co:  Marek Grechuta, Grzegorz Turnau i grupa  Pod Budą. W latach 1987–1990 był członkiem grupy Grzegorz Motyka Acoustic Band, z którą wystąpił m.in. na festiwalu jazzowym w Karlovych Varach. Jeszcze w 1993 roku współpracował z formacją Mr. Bober’s Friends Wojciecha Bobrow-skiego, a w 1995 roku należał do grupy Al’ Mad perkusisty Aleksandra Glondysa. Pod koniec lat 90-tych nawiązał współpracę z zespołem Overtime Marka Piątka i formacją Groborz-Kudyk Quintet. Okazjonalnie występował także z grupami jazzu tradycyjnego – Old Metropolitan Band i Beale Street Band

Piotr Wyleżoł – fortepian
Paweł Wajrak – skrzypce
Jerzy Mikuliszak – skrzypce
Elżbieta Gromada – altówka
Jacek Kociuban – wiolonczela
Leszek Szczerba – saksofon

Małgorzata Janicka-Słysz – słowo o muzyce
Kurator ds. Programowych „Atmy”

w programie:

Karol Szymanowski (1882-1937)

Preludium nr 1 op. 1. Impresja jazzowa na fortepian

Wojciech Łyko

Tranquillity na saksofon i fortepian

The last leaf na fortepian i kwartet smyczkowy

Przemiany na fortepian i kwartet smyczkowy (prawykonanie)

Modlitwa o pokój na fortepian i kwartet smyczkowy (prawykonanie)

Wojciech ŁYKO – kompozytor-amator, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Założyciel zespołu Poets’ Corner – projektu muzycznego, pod szyldem którego realizowane są jego pomysły kompozytorskie z zakresu muzyki klasycznej, jazzowej oraz popularnej. Współpracował z wybitnymi instrumentalistami, m.in. ze światowej sławy gitarzystą Marcinem Dyllą, wokalistami: Beatą Przybytek oraz Kubą Badachem, a także orkiestrami: Sinfoniettą Cracovią i Polską Orkiestrą Radiową. Swoją pasję muzyczną łączy z pracą w charakterze ekonomisty.

Paweł WAJRAK  –  koncertmistrz orkiestry Filharmonii Krakow-skiej oraz Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej. Laureat Nagrody „Fryderyk 2006” za płytę Astor Piazzolla: Piazzoforte & Kevin Kenner. Współtworzy kwintet smyczkowy PiazzoForte Ensamble oraz New Tango Bridge.  W 2011 roku nagrał wybrane koncerty A. Vivaldiego z cyklu La stravaganza na płycie „Bach&Vivaldi”, wydanej z okazji 20-lecia Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej (TOK). W 2015 roku, również z TOK, dokonał dla Acte Prealable pierwszego w historii fonografii nagrania Koncertu skrzypcowego A-dur Augusta Fryderyka Duranowskiego w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Romana Reinera.

Jerzy MIKULISZAK w 1982 ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie. Współpracował z wieloma orkiestrami,  m.in. z PRiTV w Krakowie, Opery Krakowskiej czy Sinfoniettą Cracovia. Był również członkiem orkiestry Kamerata Krakowska, Salonowej Orkiestry Radia Kraków oraz zespołu Anawa. Obecnie jest skrzypkiem w orkiestrze Filharmonii Krakowskiej oraz wykładowcą w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Elżbieta GROMADA - absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie altówki prof. Zygmunta Jochemczyka oraz studentka klasy śpiewu prof. Alicji Słowakiewicz-Wolańskiej.  Od 2009 roku jest liderem grupy altówek Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, z towarzyszeniem której wystę-powała także jako solistka. Wcześniej zdobywała doświadczenie m.in. jako altowiolistka Orkiestry Kameralnej Aukso, prowadzonej przez Marka Mosia. W 2011 roku wraz ze skrzypkami Anną i Pawłem Wójtowiczami dokonała nagrania Serenady na 2 skrzypiec i altówkę op.12 Z. Kodály’a.

Jacek KOCIUBAN - ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie wiolonczeli prof. W. Hermana. Od 1995 roku pełni funkcję koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Jest starszym wykładowcą w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz nauczycielem klasy wiolonczeli w POSM im. F. Chopina w Krakowie. Koncertuje w kraju i za granicą. Kilkakrotnie występował jako solista, wykonując z orkiestrą utwory Vivaldiego, Brahmsa, Brucha. Dokonał szeregu nagrań muzyki teatralnej i filmowej takich kompozytorów jak: Stanisław Radwan, Zygmunt Konieczny. Współpracuje ze  studiem nagrań Teatru Starego w Krakowie.


Zapraszamy na kolejny koncert w „Atmie”
poniedziałek, 3 października 2016: 134. urodziny Karola Szymanowskiego
Krzysztof Książek – fortepian (Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł
  • „Gwołtu, co sie nie robi”„Gwołtu, co sie nie robi”Płyta DVD zawiera spektakl „Gwołtu, co sie nie robi” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 2 godz. 3 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. J...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.