PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Góralskie żywobycie na szkle zatrzymane

Sobota, 17 września 2016 r.
Autor: Willa Czerwony Dwór

Góralskie żywobycie na szkle zatrzymaneZapraszamy na kolejny już wernisaż do willi Czerwony Dwór w Zakopanem otwierający wystawę malarstwa na szkle artystów zakopiańskich „Góralskie żywobycie na szkle zatrzymane”, który odbędzie się 17 września 2016 r. o godz. 17.00


Czerwony Dwór, stanowiący część Zakopiańskiego Centrum Kultury, to nowe miejsce na kulturalnej mapie Zakopanego. Willa, powstała w 1902 roku, już od ponad wieku stanowi ważne miejsce dla kultury Zakopanego i Polski: mieszkał tu między innymi Stefan Żeromski, często przebywał Witkacy i Szymanowski. Dziś Czerwony Dwór znowu otwiera swoje drzwi dla sztuki i Zakopiańczyków. Zakopane, jak mało które miasto w Polsce, może pochwalić się przebogatą tradycją artystyczną. Wystawa „Góralskie żywobycie na szkle zatrzymane”, to okazja, żeby podziwiać najwspanialsze pracy artystów związanych z Podhalem, którzy ten kawałek świata, swój prywatny mikrokosmos, uwiecznili na szkle. Na wystawie znajdą się obrazy  najznakomitszych zakopiańskich Twórców. Celem wystawy jest pokazanie różnorodności i bogactwa tej dziedziny sztuki, zarówno co do treści jak i formy.  Zobaczyć więc będzie można malarstwo sakralne i sceny rodzajowe, miniatury w przeróżnej formie – inwencja twórcza rodzimych artystów jest bowiem nieograniczona, choć mocno związana z tradycją. Barwny świat przedstawiony na szkle odzwierciedla sfery sacrum i profanum góralskiego życia, zachęcając do bliższego zapoznania się z kulturą góralską. 


Malarstwo na szkle wydaje się być najbardziej charakterystyczną dziedziną sztuki w Zakopanem, czy  trochę szerzej - na Podhalu. Jest to gałąź sztuk plastycznych uprawiana przez twórców ludowych i nieprofesjonalnych. Sięgają po tę technikę także twórcy profesjonalni.
Ludowi twórcy byli zawsze i są dzisiaj samoukami. Niewielu dawniej miało możliwość podpatrywać technikę malarstwa u fachowców. Nikt ich nie uczył elementarza warsztatu malarskiego rysunku, perspektywy, zasad kompozycji, emocjonalnych funkcji poszczególnych kolorów. Twórcy ludowi musieli sami tworzyć technologię i drogą własnego doświadczenia oraz dedukcji wykonać pędzle, przygotować farby i szkło. W większości przypadków artyści po dziś dzień stosują przez siebie wypracowane techniki  przygotowania szyby oraz nakładania farb oraz złota.
„Malarstwo ludowe na szkle, którego początek, rozkwit i upadek przypadają na XVIII i trzy ćwierci XIX wieku, już w czasie, gdy przestało odpowiadać potrzebom ludności wiejskiej – zaczęło fascynować badaczy, a potem twórców związanych z awangardą artystyczną naszego stulecia. Renesans współczesny tego malarstwa, zwłaszcza na Podhalu, jest jednak zjawiskiem zupełnie innym niż dawniej. (…) Nie lud jest dziś odbiorcą i miłośnikiem obrazów na szkle, a odbiorca miejski, świadomy, dostrzegający w kolorowych szkiełkach wartości nieobce współczesnej sztuce” pisze znawca przedmiotu  Aleksander   Jackowski.  Z tą opinią nie można  się do końca zgodzić bowiem obecnie  w wielu domach na Podhalu  znajdujemy obrazy malowane na szkle, a i samo pojęcie „lud” zmieniło już znaczenie. Świadomość wartości sztuki rodzimej stale rośnie.
  Na prezentowanej wystawie znajdziecie Państwo obrazy  najznakomitszych,  nieżyjących już zakopiańskich twórców Eweliny Pęksowej (1923-2015), Zdzisława Walczaka (1926-2001), Władysława Walczaka-Banieckiego (1934-2011) oraz Adama Doleżuchowicza (1923-2001). Każdy z tych artystów zasługuje na wystawę indywidualną, podobnie jak twórcy żyjący: Barbara Baniecka-Dziadzio, Bogdan Dziadzio, Zofia Fortecka i Magdalena Fortecka, Maria Gąsienica-Gładczan, Krzysztof Karasek, Anna Liscar, Grażyna Marusarz, Bożena Mickiewicz, Jolanta Pęksa czy Marta Walczak-Stasiowska. Celem wystawy jest jednak prezentacja malarstwa na szkle ukazująca różnorodność i bogactwo zarówno co do treści jak i formy.  Zobaczyć więc można malarstwo sakralne i sceny rodzajowe, miniaturowe w obrazowaniu postaci umieszczone w formie krzyża oraz w rzeźbionych czy złoconych ramach, a nawet w końskim chomącie.   Inwencja  twórcza rodzimych artystów jest bowiem nieograniczona choć mocno związana z tradycją. Barwny świat na szkle przedstawiony odzwierciedla sfery sacrum i profanum góralskiego żywobycia zachęcając do bliższego zapoznania się kulturą góralską. 
  W pomieszczeniu przy wejściu, po lewej stronie znajdziecie Państwo ekspozycję prac dzieci uczących się malować na szkle w  Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka’’. Dziecięce obrazki i świat przez nie przedstawiony dają gwarancję trwania tej pięknej tradycji.
Stała ekspozycja malarstwa na szkle w Zakopanem była marzeniem Eweliny Pęksowej.  Wśród namalowanych przez siebie świętych, aniołów i swych przodków  musi radować się z faktu, że znalazła się ona w tym pięknym, zabytkowym budynku,  jakim jest „Czerwony Dwór”, w samym sercu Zakopanego.

 


Scenariusz wystawy: Małgorzata Wonuczka – Wnuk      
Aranżacja plastyczna: Małgorzata Wonuczka – Wnuk, Maria Frączysta

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.