PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Góralskie żywobycie na szkle zatrzymane

Sobota, 17 września 2016 r.
Autor: Willa Czerwony Dwór

Góralskie żywobycie na szkle zatrzymaneZapraszamy na kolejny już wernisaż do willi Czerwony Dwór w Zakopanem otwierający wystawę malarstwa na szkle artystów zakopiańskich „Góralskie żywobycie na szkle zatrzymane”, który odbędzie się 17 września 2016 r. o godz. 17.00


Czerwony Dwór, stanowiący część Zakopiańskiego Centrum Kultury, to nowe miejsce na kulturalnej mapie Zakopanego. Willa, powstała w 1902 roku, już od ponad wieku stanowi ważne miejsce dla kultury Zakopanego i Polski: mieszkał tu między innymi Stefan Żeromski, często przebywał Witkacy i Szymanowski. Dziś Czerwony Dwór znowu otwiera swoje drzwi dla sztuki i Zakopiańczyków. Zakopane, jak mało które miasto w Polsce, może pochwalić się przebogatą tradycją artystyczną. Wystawa „Góralskie żywobycie na szkle zatrzymane”, to okazja, żeby podziwiać najwspanialsze pracy artystów związanych z Podhalem, którzy ten kawałek świata, swój prywatny mikrokosmos, uwiecznili na szkle. Na wystawie znajdą się obrazy  najznakomitszych zakopiańskich Twórców. Celem wystawy jest pokazanie różnorodności i bogactwa tej dziedziny sztuki, zarówno co do treści jak i formy.  Zobaczyć więc będzie można malarstwo sakralne i sceny rodzajowe, miniatury w przeróżnej formie – inwencja twórcza rodzimych artystów jest bowiem nieograniczona, choć mocno związana z tradycją. Barwny świat przedstawiony na szkle odzwierciedla sfery sacrum i profanum góralskiego życia, zachęcając do bliższego zapoznania się z kulturą góralską. 


Malarstwo na szkle wydaje się być najbardziej charakterystyczną dziedziną sztuki w Zakopanem, czy  trochę szerzej - na Podhalu. Jest to gałąź sztuk plastycznych uprawiana przez twórców ludowych i nieprofesjonalnych. Sięgają po tę technikę także twórcy profesjonalni.
Ludowi twórcy byli zawsze i są dzisiaj samoukami. Niewielu dawniej miało możliwość podpatrywać technikę malarstwa u fachowców. Nikt ich nie uczył elementarza warsztatu malarskiego rysunku, perspektywy, zasad kompozycji, emocjonalnych funkcji poszczególnych kolorów. Twórcy ludowi musieli sami tworzyć technologię i drogą własnego doświadczenia oraz dedukcji wykonać pędzle, przygotować farby i szkło. W większości przypadków artyści po dziś dzień stosują przez siebie wypracowane techniki  przygotowania szyby oraz nakładania farb oraz złota.
„Malarstwo ludowe na szkle, którego początek, rozkwit i upadek przypadają na XVIII i trzy ćwierci XIX wieku, już w czasie, gdy przestało odpowiadać potrzebom ludności wiejskiej – zaczęło fascynować badaczy, a potem twórców związanych z awangardą artystyczną naszego stulecia. Renesans współczesny tego malarstwa, zwłaszcza na Podhalu, jest jednak zjawiskiem zupełnie innym niż dawniej. (…) Nie lud jest dziś odbiorcą i miłośnikiem obrazów na szkle, a odbiorca miejski, świadomy, dostrzegający w kolorowych szkiełkach wartości nieobce współczesnej sztuce” pisze znawca przedmiotu  Aleksander   Jackowski.  Z tą opinią nie można  się do końca zgodzić bowiem obecnie  w wielu domach na Podhalu  znajdujemy obrazy malowane na szkle, a i samo pojęcie „lud” zmieniło już znaczenie. Świadomość wartości sztuki rodzimej stale rośnie.
  Na prezentowanej wystawie znajdziecie Państwo obrazy  najznakomitszych,  nieżyjących już zakopiańskich twórców Eweliny Pęksowej (1923-2015), Zdzisława Walczaka (1926-2001), Władysława Walczaka-Banieckiego (1934-2011) oraz Adama Doleżuchowicza (1923-2001). Każdy z tych artystów zasługuje na wystawę indywidualną, podobnie jak twórcy żyjący: Barbara Baniecka-Dziadzio, Bogdan Dziadzio, Zofia Fortecka i Magdalena Fortecka, Maria Gąsienica-Gładczan, Krzysztof Karasek, Anna Liscar, Grażyna Marusarz, Bożena Mickiewicz, Jolanta Pęksa czy Marta Walczak-Stasiowska. Celem wystawy jest jednak prezentacja malarstwa na szkle ukazująca różnorodność i bogactwo zarówno co do treści jak i formy.  Zobaczyć więc można malarstwo sakralne i sceny rodzajowe, miniaturowe w obrazowaniu postaci umieszczone w formie krzyża oraz w rzeźbionych czy złoconych ramach, a nawet w końskim chomącie.   Inwencja  twórcza rodzimych artystów jest bowiem nieograniczona choć mocno związana z tradycją. Barwny świat na szkle przedstawiony odzwierciedla sfery sacrum i profanum góralskiego żywobycia zachęcając do bliższego zapoznania się kulturą góralską. 
  W pomieszczeniu przy wejściu, po lewej stronie znajdziecie Państwo ekspozycję prac dzieci uczących się malować na szkle w  Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka’’. Dziecięce obrazki i świat przez nie przedstawiony dają gwarancję trwania tej pięknej tradycji.
Stała ekspozycja malarstwa na szkle w Zakopanem była marzeniem Eweliny Pęksowej.  Wśród namalowanych przez siebie świętych, aniołów i swych przodków  musi radować się z faktu, że znalazła się ona w tym pięknym, zabytkowym budynku,  jakim jest „Czerwony Dwór”, w samym sercu Zakopanego.

 


Scenariusz wystawy: Małgorzata Wonuczka – Wnuk      
Aranżacja plastyczna: Małgorzata Wonuczka – Wnuk, Maria Frączysta

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł
  • Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm.
    50 zł
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.