PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

„Wieczory w Czerwonym Dworze”

Poniedziałek, 3 lipca 2017 r.
Autor: Maciej Stasiński

„Wieczory w Czerwonym Dworze”3 lipca o godzinie 18.00. w auli Zakopiańskiego Centrum Edukacyjnego, przy ul. Kasprusie 35a. Stanisław Gąsienica-Byrcyn – pionier narciarstwa i ratownictwa, przewodnik tatrzański. (2.II1887-20.IX.1967) W 130 rocznicę urodzin i 50 rocznicę śmierci Ojca wspomina Kazimierz Gąsienica-Byrcyn.


Stanisław Gąsienica - Byrcyn był synem przewodnika tatrzańskiego Jana Gąsienicy-Byrcyna. Sam został przewodnikiem klasy III w 1906 roku, mając lat 19, kl.II w 1908, kl.I w 1911.

Już w 1907 roku uczestniczył w kursie narciarskim i otrzymał  (jako pierwszy przewodnik tatrzański świadectwo umiejętnej jazdy na nartach. Członkiem TOPR był od chwili jego założenia w 1909 roku.

Przez wiele lat był jednym z najlepszych przewodników tatrzańskich,  zwłaszcza na wysokogórskie wycieczki narciarskie w Tatry.

W wyprawach ratunkowych zaczął uczestniczyć jeszcze przed założeniem TOPR. Po założeniu TOPR przez ponad 40 lat jednym z najbardziej czynnych ratowników tatrzańskich.
 
W czasie I wojny św. Służył w wojsku austriackim i dostał się do niewoli rosyjskiej, z której powrócił w 1921 roku do Zakopanego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.