PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

ŚWIĘTO MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

15–16 lipca 2017 r.
Autor: Magda Żyglińska

ŚWIĘTO MUZEUM TATRZAŃSKIEGOMuzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza 15 i 16 lipca (sobota i niedziela) do wspólnego świętowania i zabawy! Tatrzańskie Musealia to wyjątkowe wydarzenie organizowane przez najstarszą instytucję kulturalną w regionie, łączące historię z nowoczesnością. Tego dnia każdy w Muzeum Tatrzańskim znajdzie coś dla siebie - taternik i turysta, lokalny mieszkaniec i przyjezdny, mama z tatą i dziecko. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne (w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego).


Szczegółowy program wydarzenia:

SOBOTA, 15 LIPCA


PREZENTACJA ARCHIWALNYCH ZDJĘĆ SCHRONISK TATRZAŃSKICH
Od godz. 10
gmach główny Muzeum Tatrzańskiego
ul. Krupówki 10

Zachęcamy do niezwykłej podróży w czasie. Prezentacja archiwalnych zdjęć schronisk tatrzańskich przeniesie zwiedzających na niejeden górski szlak. To właśnie w gmachu głównym Muzeum będzie można obejrzeć dawne fotografie schroniska w Morskim Oku, w Dolinie Pięciu Stawów czy w Dolinie Chochołowskiej. Po prezentacji w gmachu głównym zdjęcia będą eksponowane przez całe lato w wybranych schroniskach tatrzańskich.

________________________________________

KSIĘGARNIA MUZEALNA
Od godz. 10 do godz. 17
gmach główny Muzeum Tatrzańskiego
ul. Krupówki 10

Zapraszamy do czynnej przez cały dzień księgarni muzealnej! Będzie to doskonała okazja do rozmowy o naszych książkach, planach wydawniczych. Dla naszych gości przewidujemy z okazji Święta Muzeum Tatrzańskiego promocyjne ceny książek! W Księgarni Muzealnej można będzie spotkać Wojciecha Szatkowskiego (autora książki "Magia nart") oraz Łukasza Gorczycę (redaktora "NOT.FOT. Notatnika fotograficznego Władysława Hasiora"). Wojciech Szatkowski zaprezentuje też sprzęt taternicki i narciarski ze zbiorów muzealnych, między innymi czekan Mariusza Zaruskiego, którego używał podczas wypraw w Tatry, dawne raki, narty z zakopiańskich międzywojennych wytwórni i smary używane do podchodzenia.

________________________________________

ZAKOPIAŃSKI GEOCACHING
godz. 10 (zbiórka w Kuźnicach przy siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego)

Zapraszamy do udziału w terenowym geocachingu zorganizowanym we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. To świetna zabawa dla całej rodziny! Za pomocą GPS i mapki poglądowej będziemy odszukiwać różne miejsca na terenie Zakopanego, rozwiązywać zagadki, łamigłówki, odkrywać nieznane. Zapraszamy dzieci z własnymi GPS-ami w telefonach oraz z rodzicami, którzy pomogą w obsłudze urządzenia. Dla uczestników gry mamy przewidziane nagrody (prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 506351808).

________________________________________

SPACER SZLAKIEM ZNAKOMITYCH ZAKOPIAŃCZYKÓW
godz. 10
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
ul. Kościeliska 18

Dorosłych i młodzież zapraszamy do udziału w spacerze trasą dedykowaną osobom zasłużonym dla Zakopanego. Szlak wiedzie śladami postaci takich jak święty Brat Albert, Klemens Bachleda, Stanisław Barabasz, Tytus Chałubiński, Witkiewiczowie - ojciec i syn, ale jednocześnie przywraca pamięć osób zapomnianych takich jak np. rodzina Homolacsów, Dyonizy Bek, Bronisław Chwistek, Maria i Bronisław Dembowscy.
Spacer jest doskonałą alternatywą dla tych, którzy w przyjemny sposób chcą przyswoić nieco wiedzy i historii. Punktami charakterystycznymi spaceru będzie Stary Cmentarz, Krupówki, gmach główny Muzeum Tatrzańskiego. Spacer zakończy się w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza.

________________________________________

English speaking tour
11 a.m.
The Władysław Hasior Gallery
Jagiellońska 18b

Something extra for English-speaking tourists. If you want to get acquainted with art of one of the leading Polish contemporary sculptors Władysław Hasior, a Tatra Museum guide will show you the extraordinary Gallery of Hasior’s works and illuminate his art and life. Come and you will not regret it.

________________________________________

WYSTAWA ETNOGRAFICZNA PO GÓRALSKU
godz. 13
gmach główny Muzeum Tatrzańskiego
ul. Krupówki 10

Zapraszamy na wyjątkowe oprowadzanie po wystawie etnograficznej, prowadzone przez Krzysztofa Trebunię-Tutkę, znakomitego muzyka i przyjaciela Muzeum. Nikt lepiej nie przybliży wiedzy dotyczącej góralszczyzny niż rodowity góral! Podczas oprowadzania nie zabraknie niezwykłych opowieści i anegdot przeplatanych dźwiękami regionalnych instrumentów.

________________________________________

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE "POLSKIE DAVOS"
godz. 12
Galeria Władysława Hasiora
ul. Jagiellońska 18b

Zachęcamy do udziału w oprowadzaniu pod kierunkiem eksperta, Kuby Szpilki, po wystawie poświęconej historii leczenia gruźlicy w Zakopanem, lekarzom, kuracjuszom, sposobom uzdrawiania. Zakopane pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku było jednym z wiodących ośrodków walki gruźlicą, która przywiodła pod Tatry wielu znakomitych ludzi mających ogromny wkład w urbanistyczny kształt miasta, wpływających na jego architekturę oraz na przemiany społeczne. Wystawa pokazywana jest w ramach obchodów Roku Karola Szymanowskiego.

________________________________________

NAUKA GWARY GÓRALSKIEJ
godz. 13.30
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
ul. Zamoyskiego 25

Spotkanie poprowadzą autorzy cieszącego się wielką popularnością Facebookowego fanpage’a "Gwara Góralsko Skolnego Podholo" Andrzej Antoł i Jakub Ścisłowicz. Jak zawsze profesjonalnie i z humorem wprowadzą nas w zagadnienia związane ze współczesnym posługiwaniem się gwarą podhalańską i udzielą cennych wskazówek. Panowie prowadzący jako wnikliwi obserwatorzy, ale i użytkownicy gwary, będą mówić po góralsku. (ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o rezerwację pod nr tel. 506351808)

________________________________________

OPOWIEŚĆ O "TATRZAŃSKIM DZIENNIKU" JERZEGO GAWLIŃSKIEGO
godz. 15
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
ul. Zamoyskiego 25

Zapraszamy na spotkanie poświęcone niezwykłemu bibliotekarzowi zakopiańskiemu, skrzypkowi, filozofowi, Jerzemu Gawlińskiemu. Przez pryzmat jego dziennika tatrzańskiego dr Jan Skłodowski (historyk, fotograf, pisarz) opowie o działalności tego zapomnianego przedstawiciela zakopiańskiej bohemy i przyjaciela Józefa Oppenheima.

________________________________________

SPOTKANIE DLA RODZIN "CO W TRAWIE PISZCZY - ODGŁOSY PRZYRODY TATRZAŃSKIEJ"
godz. 17
gmach główny Muzeum Tatrzańskiego
ul. Krupówki 10

- Mamo, jak robi jeleń?
- Tato, jak robi kos?
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak odpowiedzieć na takie pytania, koniecznie przyjdź z całą rodziną na pokaz "Co w trawie piszczy - odgłosy przyrody tatrzańskiej". Te zajęcia przygotowaliśmy dla ciekawych poznania najskrytszych tajemnic przyrody górskiej. Wśród ciemności usłyszymy wiele odgłosów dzikiej natury, które po spotkaniu nie będą już więcej tajemnicą (ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o rezerwację pod nr tel. 506351808).
________________________________________

KONCERT ZESPOŁU TREBUNIE-TUTKI
godz. 20
Scena plenerowa przy Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza
ul. Zamoyskiego 25

Głównym punktem programu Święta Muzeum Tatrzańskiego będzie koncert zespołu Trebunie-Tutki zatytułowany "Tatrzańskie Inspiracje". Klimatyczna muzyka przeniesie nas do źródeł tradycji góralskiej, a we wspomnieniach pojawią się, między innymi, postacie związane z Muzeum Tatrzańskim - Tytus Chałubiński, Juliusz Zborowski. Koncert jest jednym z wydarzeń wpisujących się w obchody Roku Karola Szymanowskiego.

________________________________________

NIEDZIELA, 16 LIPCA


WYCIECZKA W STYLU "WYCIECZKI BEZ PROGRAMU" DOKTORA TYTUSA CHAŁUBIŃSKIEGO
godz. 10
zbiórka: Kiry (u wylotu Doliny Kościeliskiej)

Zapraszamy na muzealną “wycieczkę bez programu" do Doliny Kościeliskiej. Zachęcamy do udziału w spacerze Doliną Kościeliską z przewodnikiem tatrzańskim - Wojciechem Szatkowskim. Będą także teksty Walerego Eljasza, które przeczyta aktor Teatru Witkacego - Krzysztof Najbor. Nie zabraknie ciekawostek topograficznych i przyrodniczych. Dotrzemy do Stawu Smreczyńskiego, a może i dalej? Wszak “wycieczka bez programu" zawiera w sobie zawsze element niespodzianki...

________________________________________

Serdecznie zapraszamy

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny
(w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    16 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.