PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Ignacjańskie Spotkania ze Sztuką

Niedziela, 24 września 2017 r.
Autor: OO. Jezuici

Ignacjańskie Spotkania ze SztukąOO. Jezuici z Zakopiańskiej "Górki" zapraszają na kolejne Ignacjańskie Spotkania ze Sztuką. "ZATRZYMAĆ CZAS". 24 WRZEŚNIA 2017. Godz. 18.00 msza św. a po niej Niebiańsko Zaduma przy góralskich nutach Andrzeja Karpiela Replona z Muzykom. Wydarzenie obejmuje także promocję najnowszego tomu twórczości Zofii Roj-Mrozickiej.


Andrzej Karpiel Replon urodzony w rodzinie góralskiej. Muzykant, śpiewak, wartości góralskie wyniósł z domu. Jego nauczycielem był ojciec Andrzej senior. Nauczył gry na skrzypcach wielu podhalańskich muzykantów. Jego uczniami byli Łabunowicz, Bańka, Sobek Bułecka, Andrzej Karpiel junior, Janusz Leśniak, Adam Karpiel Bułecka, Piotr Majerczyk Tyrlity, Bracia Majki z Cichego. W rozmowie dowiedziałem się, że uczniów w sumie było 45 w tym 10 dziewcząt. Dwukrotny laureat konkursu kapel w Nowym Targu. Członek wielu zespołów Zakopiańskich. Pobierał też nauki gry na skrzypcach u Stanisława Nędzy Chotarskiego i na jego nauce się wzorował. Uczniami Stanisława Chotarskiego, który grywał z Bartusiem Obrochtą, byli także Władysław Trebunia Tutka, Stanisław Styrczula Maśniak, Marian Styrczula Maśniak i wielu innych.

Zofia Roj – Mrozicka urodziyła się w Zokopanem w rodzinie góralskiej. Jest absolwyntką Liceum Oswalda Balzera w Zokopanem. Pise ino w gwarze góroli Skalnego Podhala. Jej wiyrse i opowiadania nońdziecie w antologiach poezji i prozy polskiej. Jej poezja i proza to nauka historii Polski, Podhola, to nauka gwary i downyk zwyków, ale tyz nauka religii. Jak Zofia ino po góralsku to i o Niyj gwarom.

Wydarzenie odbędzie się we współpracy ze Stowarzyszeniem Regionalizm i Sztuka a Ignacjańskie Spotkania ze Sztuką objęte są patronatem honorowym Burmistrza Miasta Zakopanego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.