PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Przegląd Adaptacji Filmowych Twórczości Josepha Conrada

1–3 grudnia 2017 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

Przegląd Adaptacji Filmowych Twórczości Josepha ConradaTowarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem zaprasza na Przegląd Adaptacji Filmowych Twórczości Josepha Conrada w ramach obchodów 160. rocznicy urodzin pisarza. Wydarzenie, które Honorowym Patronatem objął Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, odbędzie się w dniach 1-3 grudnia 2017r. w nowym kinie studyjnym „Kino Miejsce”. Pokaz filmów otworzy film „Jej powrót” w reż. Witolda Orzechowskiego zrealizowany na podstawie noweli Conrada pt. Powrót.


Sejm RP ustanowił rok 2017 Rokiem Josepha Conrada z okazji przypadającej 3 grudnia 160. rocznicy urodzin syna polskich patriotów, marynarza, kapitana, autora takich powieści jak między innymi  "Jądro ciemności", "Lord Jim", "Smuga cienia" czy "Tajny agent". Joseph Conrad, a właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski, to pisarz i publicysta polskiego pochodzenia, który osiadł w Anglii i tworzył w języku angielskim. Jest ceniony i czytany na całym świecie. Jego twórczość doczekała się także wielu adaptacji filmowych i teatralnych.
Filmy ciekawym wprowadzeniem poprzedzi Maciej Gil - historyk kina i kultury filmowej, animator kultury, organizator, autor programu i konsultant wielu wydarzeń w Polsce i za granicą, dziennikarz, redaktor, prelegent i edukator filmowy. Na co dzień związany jest z krakowską Fundacją Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison, w której m.in. prowadzi DKF Rozpięci, redaguje „X. Informator Kin Studyjnych”, pilotuje Kinobus i prowadzi Krakowskie Spacery Filmowe. Dyrektor programowy Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie/Czeskim Cieszynie (2005-2015) i Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Europejski Ekspres w Kijowie (2010-2013). W latach 2006-2012 przewodniczący Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Jurorował na wielu festiwalach od Krakowa, przez Bratysławę, Gdynię, Karlovy Vary i Żółkiew, po Tromsø. Publikował m.in. w „Ekranach”, „Kinie”, Stopklatka.pl i Portalfilmowy.pl. Kilkukrotnie nominowany, dwukrotnie odbierał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 
PROGRAM:
1.12 (piątek)
17:30     „Jej powrót” (1975) reż. Witold Orzechowski 63'
19:00    „Caracas” (2006) reż. Anna Błaszczyk 10'
                „Lord Jim” (2002) reż. Laco Adamik 83'
2.12 (sobota)
17:00     „Jutro” (1990) reż. Dariusz Gajewski 10'
                „Powrót” (1993) reż. Marian Terlecki 30'
18:00     „Smuga cienia” (1976) reż. Andrzej Wajda 100'
3.12 (niedziela)
18:00     „Jutro” (1960) reż. Jerzy Gruza 48’

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.