PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

"Ludzie spod Tatr"

Poniedziałek, 15 stycznia 2018 r.
Autor: Maciej Stasiński

"Ludzie spod Tatr"Zapraszamy na spotkanie promujące książkę "Ludzie spod Tatr" Tytusa Byczkowskiego i Jana Byczkowskiego 15 stycznia 2018 o godz. 18.00 Kino Giewont - Zakopane ul. Kościuszki 4. W programie występ Hanki Rybki z zespołem oraz innych znakomitych wykonawców.


Album „Ludzie spod Tatr” jest wspólnym dziełem Tytusa Byczkowskiego, artysty plastyka i syna Jana, autora znakomitych zdjęć, fotografującego w Polsce i w Norwegii. Autor ukazuje większość bohaterów książki w portrecie lub karykaturze. Często też oddaje ludziom „spod Tatr” głos, aby sami mogli opowiedzieć o wielu niezwykłych wydarzeniach, np. o akcjach ratunkowych w Tatrach Wysokich i w jaskiniach, tragedii śmigłowca „Sokół”, spotkaniach z niedźwiedziami wokół schroniska nad Morskim Okiem, strąceniu olbrzymiej swastyki ze ściany Mnicha w czasie okupacji, brawurowym skoku zagrożonego aresztowaniem kuriera z kolejki linowej, czy cudzie, który nastąpił za przyczyną św. Urszuli Ledóchowskiej. We wstępie do albumu, autor tak pisze:
 Cała ta książka w moim zamyśle jest pewnego rodzaju szkicownikiem. Niektórzy jej bohaterowie zostali bowiem dość szczegółowo sportretowani słowem, pędzlem bądź fotografią, inni tylko zarysowani. Jedni zostali opisani, inni sami siebie przedstawiają fragmentem swej twórczości. A wszyscy zanurzeni są w górskich krajobrazach, w niepowtarzalnym tatrzańskim klimacie.

Swoje wędrówki do znanych, nieraz wybitnych ludzi żyjących na Podhalu rozpocząłem w latach dziewięćdziesiątych. Odwiedziłem wtedy m.in. Stefana Chałubińskiego, Witolda Paryskiego, dr. Wincentego Galicę, Henryka Burzca, Franciszka Mardułę, Józefa Uznańskiego, Tadeusza Gąsienicę-Giewonta, Józefa Pitonia, Jana Krupskiego, Zdzisława Walczaka, Józefa Łuszczka, Władysława Trebunię-Tutkę, Wojciecha Gąsienicę-Byrcyna, oraz znakomitych toprowców. Nie mogę nie wspomnieć Zofii Karpiel-Bułecki, z którą do dzisiaj się przyjaźnię i która pełniła rolę najlepszej „skrzynki kontaktowej”, łączącej mnie z ciekawymi ludźmi.

W 1997 roku odbyła się historyczna pielgrzymka Jana Pawła II do Zakopanego. Właśnie minęła 20. rocznica tego niezwykłego wydarzenia. Okazało się, że miejsca, które Papież odwiedził, i drogi, które przemierzył, powiązane były z ludźmi, których znałem i którzy z różnych względów wywarli na mnie wrażenie. Chciałbym o nich tu opowiedzieć.

Nie może oczywiście zabraknąć postaci legendarnych, a jakże ściśle powiązanych z Podhalem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.