PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Międzynarodowy Dzień Gór

Wtorek, 11 grudnia 2018 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Międzynarodowy Dzień GórMiędzynarodowy Dzień Gór to święto obchodzone corocznie 11 grudnia, a ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku. Także muzea partnerskie, należące do IMMA – Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich – przygotowały specjalny program.


W CHAŁUPIE GÓRALSKIEJ – WARSZTATY DLA DZIECI
11 grudnia godz. 11.00 (wtorek)
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego
Góry kojarzą nam się przede wszystkim z czasem wolnym, kiedy odpoczywamy spacerując po górskich szlakach latem lub jeżdżąc na nartach zimą. Być może podczas naszego pobytu w górach nie zastanawiamy się nad tym jak wyglądało życie przeciętnego mieszkańca terenów górskich kiedyś. Czy surowy klimat, w którym przez większość roku pada deszcz lub śnieg oraz położenie domostw w trudnodostępnych miejscach pozwalało na takie samo życie jak w innych regionach Polski? Między innymi na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć na warsztatach „W CHAŁUPIE GÓRALSKIEJ”, gdzie odwiedzimy XIX-wieczne domostwo średniozamożnej rodziny góralskiej. Zajęcia będą swoistą podróżą w czasie – przeniesiemy się do chałupy zamieszkałej przez wielodzietną rodzinę, której codzienność toczyła się w dwóch izbach. Dowiemy się jak radzono sobie z utrzymaniem ciepła w domu podczas srogiej zimy i dlaczego budowano strome dachy. Do czego w izbie przydawał się żłóbek z sianem oraz jaką rolę w góralskiej chałupie miały płazy, psy i rysie?
Zapisy: warsztaty@muzeumtatrzanskie.pl , tel: 533 925 111
Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego
 
SPOTKANIE Z APOLONIUSZEM RAJWĄ
11 grudnia 2018 godz. 18.00
gmach główny Muzeum Tatrzańskiego
W Muzeum Tatrzańskim podczas Międzynarodowego Dnia Gór przyjrzymy się różnym aspektom, w których góry są naprawdę istotne. W czasie spotkania, którego gościem będzie Apoloniusz Rajwa – geograf, speleolog, taternik, przewodnik i ratownik górski – porozmawiamy o tym, jakie badania naukowe prowadził w Tatrach w okresie pracy w Obserwatorium na Kasprowym Wierchu, czyli jak łączy się pracę z pasją. Przyjrzymy się osiągnięciom speleologicznym i taternickim oraz posłuchamy wielu ciekawych opowieści człowieka, który pod Tatrami spędził już 70 lat.
Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.