PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

110. rocznica śmierci Mieczysława Karłowicza

7 lutego 2019 r., 9 lutego 2019 r.
Autor: Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem

110. rocznica śmierci Mieczysława KarłowiczaW tym roku obchodzimy 110. rocznicę śmierci naszego patrona, która jest okazją, aby przypomnieć życie i twórczość tego wybitnego kompozytora, taternika, fotografa, publicysty, miłośnika gór i narciarstwa, współzałożyciela TOPR. Mieczysław Karłowicz zginął w dniu 08 lutego 1909 roku przysypany lawiną pod Małym Kościelcem w Tatrach, podczas samotnej wędrówki na nartach. Była to osobowość wszechstronnie utalentowana, angażująca się w wiele dziedzin życia społecznego, bardzo związana z regionem Tatr i Podhala. To nie tylko wybitny kompozytor okresu Młodej Polski, ale również bardzo wrażliwy na piękno Tatr fotograf, prekursor „znakowanej” turystyki górskiej i ochrony przyrody, a także współzałożyciel, razem z Mariuszem Zaruskim, TOPR.


W czwartek 07 lutego 2019 o godz. 9.00 z Kuźnic wyruszy, pod opieką licencjonowanego przewodnika górskiego, skiturowa wycieczka pod Kamień Karłowicza, aby w miejscu jego tragicznej śmierci zapalić symboliczny znicz.

Zapraszamy 9 lutego 2019 (sobota) na godz. 17.00 do kameralnych wnętrz „ATMY” w Zakopanem przy ul. Kasprusie 19 na koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli PSM I i II stopnia im. M. Karłowicza z Katowic. W programie usłyszymy młodzieńcze utwory Mieczysława Karłowicza. Słowo wstępne wygłosi Teresa Michalik.


Anna Szabelka

jest absolwentką katowickiej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, gdzie studiowała w klasie Prof. Romana Lasockiego oraz Studiów Podyplomowych w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, które ukończyła z wyróżnieniem u Prof. Konstantego Andrzeja Kulki. W latach 2000 - 2001 była pierwszym skrzypkiem Kwartetu Śląskiego. Występowała zarówno w kraju jak i za granicą, m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, USA, Czechach i Finlandii. Od 2005r. jest pierwszym skrzypkiem kwartetu smyczkowego AKADEMOS, z którym w maju 2007r. dwukrotnie wystąpiła w Carnegie Hall w Nowym Jorku w ramach cyklu Perspectives - Emerson String Quartet Young Artists Concerts.

Piotr Banasik

w roku 2006 uzyskał dyplom z wyróżnieniem katowickiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego. Swoje umiejętności doskonalił także na kursach mistrzowskich pod kierunkiem takich pianistów jak Vera Gornostaeva, Arie Vardi, Alexei Orlovetski, Đặng Thái Sơn, Alexis Weissenberg oraz Krystian Zimerman. Zdobywał nagrody i wyróżnienia na konkursach i festiwalach krajowych i zagranicznych. Piotr Banasik występuje z recitalami i koncertami symfonicznymi w Niemczech, Czechach, Francji, Kanadzie, Meksyku, Szwajcarii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na Ukrainie, Słowacji we Włoszech jak również w polskich salach filharmonicznych i koncertowych. Równolegle z działalnością koncertową Piotr Banasik prowadzi działalność dydaktyczną na stanowisku adiunkta w katowickiej Akademii Muzycznej, a także w Państwowej Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza w Katowicach, gdzie od 2017 roku pełni funkcję kierownika sekcji instrumentów klawiszowych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.