PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2020 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Zaproszenia

«Karol z Atmy. Muzyka jednoczy» W KREGU PIEŚNI POLSKIEJ

Czwartek, 20 sierpnia 2020 r.
Autor: Agnieszka Gąsienica-Giewont

«Karol z Atmy. Muzyka jednoczy» W KREGU PIEŚNI POLSKIEJ20 sierpnia (czwartek) 2020, godz. 18:00 - Joanna Freszel sopran, Barłomiej Kominek fortepian. Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.


W programie: 

Fryderyk Chopin (1810-1849) 

-Piosnka litewska, sł. ludowe litewskie, tłum. L. Osiński 

-Moja pieszczotka, sł. A Mickiewicz

-Ptaszyna, układ P. Viardot 

Ludomir Różycki (1883-1953)

-Nad morzem, sł. T. Miciński  

-Nokturn, sł. T. Miciński 

-III (Spojrzyj, ach, w oko!), sł. C. Jelenta 

-A...A...Kotki dwa, sł.: autor nieznany  

Witold Lutosławski (1913-1994), wybór z Piosenek dziecinnych, sł. J. Tuwim:

-Kotek

-Ptasie plotki

-Rok i Bieda

-Taniec 

Grażyna Bacewicz (1909-1969)

-Rozstanie, sł. W. Broniewski  

-Samotność, sł. L. Staff 

-Boli mnie głowa, sł. G. Bacewicz 

-Sroczka, sł. G. Bacewicz  

Karol Szymanowski (1882-1937), Rymy dziecięce do słów K. Iłłakowiczówny (wybór):

-nr 2 – Jak się najlepiej opędzać od szerszenia

-nr 6 – Ślub Królewny

-nr 7- Trzmiel i żuk

-nr 8 – Święta Krystynka

-nr 11– Gil i sroka

-nr 15 – Kot

-nr 17 – Myszy

-nr 20Nikczemny szpak

Słowo o muzyce 

dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. AMK, Kurator ds. programowych Atmy 

Serdecznie zapraszamy publiczność do ogrodu przed „Atmą”. Wstęp wolny!


Joanna Freszel– dwukrotna stypendystka Ministra Kultury, programu Pro Polonia, trzy razy zgłoszona do Paszportów Polityki, odznaczona medalem Magna cum Laude (2013), stypendium „Młoda Polska” (2014), Les Orphées d’Or – Prix de la SACD od Académie du Disque Lyrique za najlepszą interpretację muzyki współczesnej (2016). Nominowana w dwóch kategoriach do nagrody „Fryderyk 2016” za album real life song; do nagrody Koryfeusz 2017 i zdobywczyni Paszportu Polityki (2017). Nagrodzona m.in. w konkursach im. H. Halskiej, im. K. Szymanowskiego czy H. Gabor Belvedere. Nagrywała muzykę do filmów i słuchowisk. Brała udział w festiwalach: Prawykonania, Warszawska Jesień, Aix-en Provence, Contrechaps, Sacrum Profanum, Kwartet Śląski i jego goście, Musica Polonica Nova czy Melos-Etos. Współpracuje z Estońską Operą Narodową, Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie oraz Teatrem Wielkim w Poznaniu. Występowała jako Musetta w La Bohème Pucciniego, Vénus i Phrygienne w Dardanus Rameau, Małgorzata w Fauście Gounoda, Psyche w Erosie i Psyche Różyckiego, Inanna w ahat ili Nowaka czy Ellenai w Anhellim Przybylskiego. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej, choć z powodzeniem sięga do dzieł wszystkich epok. Jest mgr inż. Ochrony Środowiska SGGW w Warszawie. Stopień doktora sztuki (z wyróżnieniem) uzyskała w 2019. Na początku 2020 wydała swoją drugą płytę „Śpiewnik polski” (Orphée Classics). 

Bartłomiej Kominek - ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Janusza Olejniczaka. Zagrał Fryderyka Chopina w filmie zrealizowanym przez Telewizję Japońską W 2005 roku jego nagranie Etiudy E-dur op. 10 nr 3 znalazło się na chopinowskiej płycie najwybitniejszych polskich pianistów i laureatów konkursów chopinowskich. W 2010 ukazał się album firmy DUX z muzyką Grażyny Bacewicz, zawierający między innymi I Kwintet fortepianowy w opracowaniu na fortepian i orkiestrę kameralną, który otrzymał nominację do nagrody „Fryderyk”. W 2013 nakładem firmy Polskie Nagrania ukazała się płyta z muzyką chorwackiego kompozytora-prezydenta Ivo Josipovića. Od 2013 roku artysta występuje z pianistką Anną Boczar w duecie fortepianowym „Chopin Piano Duo”, który wykonał już ponad 100 koncertów w Polsce i Europie. Od wielu lat współpracuje z Polskim Wydawnictwem Muzycznym: przygotował do wydania między innymi: Negro Spirituals Romana Maciejewskiego czy wyciąg fortepianowy Koncertu altówkowego Romana Palestra. Jest członkiem komitetu honorowego powołanego do wydania Dzieł Wszystkich Władysława Żeleńskiego. Wykłada w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w 2015 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    35 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.