PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

21. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem

22–23 lipca 2022 r., 30–31 lipca 2022 r., 5–6 sierpnia 2022 r., 12–13 sierpnia 2022 r.
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury

21. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem21. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem w roku 2022, czyli od swojej XXI edycji, zyskuje patrona. A jest nim Wacław Geiger – kompozytor, pedagog i organista, przez długie lata związany zawodowo z Zakopanem. Organizatorem wydarzenia są Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury. W Zakopanem Wacław Geiger prowadził klasę śpiewu solowego, chór i orkiestrę w szkole muzycznej, a także chóry Wierchy i Rysy. Był członkiem założycielem Towarzystwa Muzycznego im. K. Szymanowskiego i wielokrotnym jurorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Komponował również piosenki dla zakopiańskiego kabaretu „Zaskroniec”.


Dzisiaj znany jest przede wszystkim ze swej twórczości pieśniarskiej, w której wykorzystywał również motywy góralskie i poetyckie teksty w gwarze. Zmarł w roku 1988 i został pochowany na zakopiańskim cmentarzu na Pęksowym Brzyzku. Kilka lat temu w Zakopanem wytyczono muzyczno-literacki szlak znanych zakopiańskich osobistości kultury, a jedna z multimedialnych ławeczek poświęcona jest Wacławowi Geigerowi. Można ją znaleźć na placu Niepodległości.

XXI odsłona festiwalu, zgodnie z jego nazwą, zaprezentuje ciekawy program na którym znajdą się zarówno koncerty organowe, jak i kameralne. Usłyszymy cztery koncerty organowe podczas których wystąpią wirtuozi organów: małżeństwo Zuzanna i Maciej Batorowie ze Świdnicy, Michał Białko
z Krakowa, Mariola Brzoska z Gliwic oraz Filip Presseisen z Krakowa. 

Artyści przygotowali ciekawe i ambitne programy, które zabrzmią na organach zakopiańskich kościołów. Podczas dwóch koncertów organistom towarzyszyć będą: solistka Magdalena Kulig z Hamburga na koncercie inauguracyjnym oraz świetny sekstet wokalny proMODERN z Warszawy, który usłyszymy na koncercie finałowym. 

W części kameralnej usłyszymy Malawski Trio z Krakowa, które mistrzowsko wykona utwory Józefa Haydna, Adama Walacińskiego i Andrzeja Panufnika, zaś polsko-austriacki kwartet Guitar4Mation przeniesie nas w świat muzyki gitarowej Ernesto Halfftera, Leoša Janáčka, Anselmo Aiety i Juana Carlosa Cobiana w aranżacji na cztery gitary. 

Ciekawym wydarzeniem artystycznym będzie koncert Katarzyny Wiwer i Marka Szlezera w Czerwonym Dworze, gdzie pieśni Henryka Opieńskiego, Bolesława Raczyńskiego, Jadwigi Sarneckiej, Jerzego Gablenza, Władysława Żeleńskiego, Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza ukażą nam świat Krakowa i Zakopanego w czarownym okresie Młodej Polski. A w samym środku festiwalu w Miejskiej Galerii Sztuki zabrzmi muzyka jego patrona Wacława Geigera, czyli pieśni do tekstów góralskich i utwory kameralne w wyjątkowym wykonaniu Katarzyny Wiwer i kwartetu smyczkowego The Time Quartet z Warszawy.  

Organizatorami Festiwalu są: Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki oraz Centrum Kultury Rodzimej Willa Czerwony Dwór.


Program 21. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

22 lipca / piątek / godz. 19:30 
Muzyczne potpourri
KONCERT INAUGURACYJNY

Zuzanna i Maciej Batorowie (Świdnica) – organy
Magdalena Kulig (Niemcy) - mezzosopran

Sanktuarium Najświętszej Rodzin, ul. Krupówki 1a

 

23 lipca / sobota / godz. 20:00
Trio klasyczne i współczesne

Malawski Trio Kraków
Maciej Lulek - skrzypce
Barbara Łypik - Sobaniec - wiolonczela
Sławomir Cierpik - fortepian

Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej w Zakopane, ul. Krzeptówki 14

 

30 lipca / sobota / godz. 19:00
Guitar4mation

Guitar4mation (Kraków/Austria)
Michał Nagy, Petr Saidl, Martin Schwarz, Campbell Diamond - gitary klasyczne

Kościół pw. NMP Nieustającej Pomocy na "Górce", ul. Ks. Kaszelewskiego 9

 

31 lipca / niedziela / godz. 17:00
Ozgroj mi sie ziemio - koncert pamięci Wacława Geigera

Time Quartet (Warszawa)
Katarzyna Wiwer (Kraków) - sopran

Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego, ul. Krupówki 41

 

 

5 sierpnia / piątek / godz. 19:30
Organiści kompozytorzy

Michał Białko (Kraków) - organy

Sanktuarium Najświętszej Rodziny, ul. Krupówki 1a

 

6 sierpnia / sobota / godz. 20:00
Organowe preludia, fantazje, suity

Mariola Brzoska (Gliwice) - organy

Sanktuarium Najświętszej Rodziny, ul. Krupówki 1a

 

12 sierpnia / piątek / godz. 18:00
Na mej duszy strunach - pieśni młodopolskie

Katarzyna Wiwer (Kraków) - sopran
Marek Szlezer (Kraków) - fortepian

Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór 

 

13 sierpnia / sobota / godz. 20:00
Totus tuus - koncert finałowy

proMODERN (Warszawa)
Filip Presseisen (Kraków)- organy

Kościół Świętego Krzyża, ul. Tytusa Chałubińskiego 30

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.