PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Nuty Podhala i Jazz

Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.
Autor: Agnieszka Gąsienica-Giewont

Nuty Podhala i JazzKONCERT. Nuty Podhala i Jazz. Piotr Wyleżoł – fortepian, Szymon Chyc-Magdzin z Kapelą góralską. 11 sierpnia (czwartek) 2022 godz. 18:00. Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.


Piotr Wyleżoł – fortepian

Szymon Chyc-Magdzin z Kapelą Góralską:  

Szymon Chyc-Magdzin – prym, skrzypce

Tadeusz Stasik – II prym, skrzypce

Paweł Trebunia-Tutka – sekund, skrzypce

Antoni Chyc-Magdzin – sekund, skrzypce

Paweł Szaflarski – basy podhalańskie

W programie koncertu: 

tradycyjna muzyka Podhala i improwizacje jazzowe,

także na tematy z utworów Karola Szymanowskiego

Słowo o muzyce: 

dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. AMKP w Krakowie

Kurator do spraw programowych „Atmy”


Dr hab. Piotr Wyleżoł – pianista, kompozytor; Profesor Akademii Muzycznej im Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, kierownik Katedry Jazzu, związany z nią od początku jej istnienia (2007/2008). Uznawany za jednego z najlepszych polskich pianistów jazzowych. Okrzyknięty cudownym dzieckiem, kiedy w wieku 10 i 11 lat grał koncerty fortepianowe Haydna i Beethovena z orkiestrą filharmonii w Rybniku. Profesjonalną karierę rozpoczynał w zespołach Janusza Muniaka i Jarka Śmietany już podczas studiów na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Laureat wielu renomowanych międzynarodowych konkursów jazzowych, m.in. „Jazz Juniors“, „Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej“, „Jazz nad Odrą“ (nagroda indywidualna dla najlepszego instrumentalisty), „Pomorska Jesień Jazzowa“ („Klucz do kariery“). Stypendysta Ministerstwa Kultury, Miasta Krakowa oraz Marszałka Województwa Małopolskiego. 

Lider wielu autorskich projektów. Współpracuje z wieloma wybitnymi artystami polskiego i światowego jazzu. Ma na swoim koncie 9 autorskich płyt, w tym nominacje do nagrody Fryderyk za najlepszy album jazzowy roku. Jako pierwszy Polak znalazł się w gronie artystów renomowanej hiszpańskiej wytwórni FreshSoundRecords (gdzie możemy znaleźć takie postacie jak Brad Mehldau czy Chris Cheek). Już po pierwszej płycie Trio „Yearning”, wydanej w 2001 roku, krytycy nie szczędzili ciepłych słów: „To jeden z najciekawszych debiutanckich albumów: trio złożone z młodych polskich muzyków zbudowało nastrój godny największych osiągnięć w swym gatunku.” (European Jazz Magazine „Jazz Forum”). Ostatnim w pełni autorskim albumem „Human Things” wydanym w marcu 2018 roku, Piotr Wyleżoł znalazł się w katalogu legendarnej serii Polish Jazz, najbardziej znaczącego wydawnictwa w historii polskiej kultury jazzowej.

Piotr Wyleżoł występował w kilkudziesięciu krajach świata, na wszystkich kontynentach. Prezentował swoje zespoły na wielu renomowanych festiwalach, jak choćby „Jazz Baltica”, “Leverkusen Jazz Tage” czy “London Jazz Festival”. Poza działalnością koncertową od 2007 roku prowadzi klasę fortepianu jazzowego w krakowskiej Akademii Muzycznej. Regularnie prowadzi kursy muzyczne na wielu warsztatach jazzowych oraz masterclass w różnych europejskich uczelniach (m.in. w Wiedniu, Pescarze, Hamburgu, Vicenca czy Mediolanie).

www.piotrwylezol.com


Szymon Chyc-Magdzin wychował się w Zakopanem, a miłość do muzyki i do Podhala zaszczepili w nim rodzice: mama – Zofia Chyc z domu Gąsienica, ojciec – Edward Chyc-Magdzin. To właśnie rodzicom zawdzięcza to, że pomogli mu w realizacji jego dziecięcych marzeń – pozostania góralskim prymistą. Pierwsze dźwięki artysta „stawiał” pod okiem Tomasz Skupnia – prekursora budowy instrumentów pasterskich, a zwłaszcza dud podhalańskich. Później przez rok uczył się grać u romskich muzyków: Marka Czurei i Mirosława Pawłowskiego. Później pod swoje skrzydła wziął go Marek Łabunowicz-Maja, wybitny multiinstrumentalista. Kolejny wielkim mistrzem dla Szymona był Władysław Trebunia-Tuka, który wielokrotnie przygotowywał go do konkursów i przeglądów góralskich muzyk, które były dla artysty ważna motywacją. W wieku 20 lat grał m.in. z Andrzejem Polakiem i Hanią Rybką w zespole „Czarne Karakuły". W roku 2002 został zaproszony do współpracy z kultowym zespołem „Krywań”, z którym nagrał płytę i koncertował przez 11 lat. Od roku 2010 wraz ze Staszkiem Karpielem-Bułecką i Mattem Kowalskim tworzy nowoczesne brzmienia inspirowanie folkiem w zespole „Future Folk”. Współpracuje i nagrywa z takimi zespołami, jak: „Enej”, „Pectus”, z Anią Rusowicz, Sławomirem, Kapelą Pieczarków czy Janem Karpielem-Bułecką. Współtworzył również „Projekt Gramy”, skupiający podhalańskich muzyków. Jest absolwentem Liceum im. Antoniego Kenara w Zakopanem, kierunku Lutnictwo. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.