PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Wystawa „W Gorsecie”

Czwartek, 6 czerwca 2024 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Wystawa „W Gorsecie”6 czerwca o godzinie 16.00 zapraszamy do filii Muzeum Tatrzańskiego w willi Koliba na wernisaż wystawy czasowej „W GORSECIE”. „W GORSECIE” to wystawa organizowana jako wydarzenie towarzyszące cyklowi wystaw „Lekcje z Kolekcji. Ubiory ludowe w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego”. Wystawa ma charakter edukacyjny i będzie prezentować dzieła stworzone przez uczniów klasy 2 c z PLSP im. A. Kenara w Zakopanem.


Na wydarzenie  wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego 

O WYSTAWIE 

„Ułowiłem te kwiczoły, […] / Za nie w Krakowie zarobię / Na piękny gorsecik tobie.”  

Wincenty Reklewski

Pienia wiejskie, Górale 

„Nie szata zdobi człowieka” mówi przysłowie. Jednak strój od zawsze był nośnikiem znaczeń. Określa nasze upodobania oraz status społeczny, mówi o przynależności do tej czy innej kultury, subkultury albo regionu. Wystawa „W gorsecie” prezentuje prace inspirowane kobiecym gorsetem góralskim, w całości wykonane przez uczennice drugiej klasy PLSP im. Antoniego Kanara w Zakopanem, specjalizacji artystycznej, projektowanie ubioru. W przywołanym przeze mnie cytacie Wincenta Reklewskiego gorset przedstawiony zostaje jako cenny prezent, to dowód na to, jak ważnym elementem góralskiego stroju był i jest. Początkowo prosty i skromny ubiór, na przestrzeni czasu przechodzi różne zmiany i przybiera rozmaite formy. Ekspozycja prezentuje szeroki wachlarz technik i materiałów z jednej strony głęboko zakorzenionych w tradycji góralskiego rzemiosła z drugiej zachęca do poszukiwania i eksperymentowania we współczesnym projektowaniu. 

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym pięknemu cyklowi wystaw „Lekcje z kolekcji. Ubiory ludowe w zbiorach MuzeumTatrzańskiego” i mam nadzieję, że dostarczy zwiedzającym wielu miłych chwil w Zakopanem latem 2024 roku.

Piotr Pandyra 

Uczestnicy:

Natalia Bienias

Marcelina Bobak

Natasza Cisoń

Dominika Gołębiowska

Oliwia Kobylak 

Maria Kolasa

Martyna Laszczyk 

Zuzanna Mitana 

Joanna Pitoń 

Martyna Plewa 

Zofia Ziobrowska  

Opieka artystyczna:

Piotr Pandyra

Anna Koczur

Wystawę będzie można oglądać od 6 czerwca do 20 października 2024 r. w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, ul. Kościeliska 18.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    40 zł
  • Spinka góralska IISpinka góralska IIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z szarotką w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.