PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopaned

Zaproszenia

MARTA GĄSIENICA SZOSTAK

Środa, 3 czerwca 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

MARTA GĄSIENICA SZOSTAKMiejska Galeria Sztuki w Zakopanem zaprasza 3 czerwca 2015 (środa) GODZ. 17.00 WERNISAŻ - MARTA GĄSIENICA SZOSTAK - TKANINY.


Wystawa czynna do 28 czerwca

Aby zrozumieć SZTUKĘ WŁÓKNA Marty Gąsienicy Szostak, trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że nie jest to jedyna dziedzina twórczości jaką autorka uprawia. Marty oko i jej wrażliwość artysty przywykły do utrwalania w kadrze fotografii bacznych obserwacji świata natury, do notowania jego urody zapisem koloru w akwareli, gwaszu, pasteli. Niekiedy w instalacji, reliefie, lub konstrukcji tkaniny.

Tkaniny są materialne, pełne nagromadzonych w nich wrażeń zmysłowych: mięsistej faktury, lub zwiewnych form ulotnych i lekkich. Nie jest to zwykła materialność przedmiotów  czuje się w nich doznanie przestrzeni, lub zwartej, przejmującej rzeczywistości materii włókna. Nie ma tu dowolności charakterystycznej dla pięknych nawet układów dekoracyjnych, jest natomiast odpowiedzialność i powaga w traktowaniu relacji między dziełami a rzeczywistością, którą autorka dostrzegła i czyni nas jej udziałem. Trzeba umieć docenić wewnętrzną logikę tego świata. A jest to świat złożony, podobnie jak osobowość jego kreatorki, narastający z biegiem studiów i klimatem sztuki, miejsc pobytu artystki.

fragment recenzji Jolanty Owidzkiej

Marta Gąsienica-Szostak, z domu Romanowska (urodzona w 1938 Równe na Wołyniu), żona Michała Gąsienicy-Szostaka, rzeźbiarza. Artystka plastyk (tkanina artystyczna). Studiowała architekturę wnętrz w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (1964) i tkaninę artystyczną w Paryżu. Od 1973 mieszkanka Zakopanego, w latach 1982-2002 była nauczycielką w tamtejszym Technikum Tkactwa Artystycznego im. Heleny Modrzejewskiej.

Komponuje tkaniny z różnych tworzyw: wełna, len, sizal. Niektóre jej tkaniny wiążą się tematycznie z Tatrami: Oligocen (1978), Erozja lodowcowa (1980), Buczyna (1980), Mutony (1982). Wystawiała wielokrotnie w Polsce i za granicą, na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jej prace znajdują się m.in. w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.