PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopaned

Zaproszenia

MARTA GĄSIENICA SZOSTAK

Środa, 3 czerwca 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

MARTA GĄSIENICA SZOSTAKMiejska Galeria Sztuki w Zakopanem zaprasza 3 czerwca 2015 (środa) GODZ. 17.00 WERNISAŻ - MARTA GĄSIENICA SZOSTAK - TKANINY.


Wystawa czynna do 28 czerwca

Aby zrozumieć SZTUKĘ WŁÓKNA Marty Gąsienicy Szostak, trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że nie jest to jedyna dziedzina twórczości jaką autorka uprawia. Marty oko i jej wrażliwość artysty przywykły do utrwalania w kadrze fotografii bacznych obserwacji świata natury, do notowania jego urody zapisem koloru w akwareli, gwaszu, pasteli. Niekiedy w instalacji, reliefie, lub konstrukcji tkaniny.

Tkaniny są materialne, pełne nagromadzonych w nich wrażeń zmysłowych: mięsistej faktury, lub zwiewnych form ulotnych i lekkich. Nie jest to zwykła materialność przedmiotów  czuje się w nich doznanie przestrzeni, lub zwartej, przejmującej rzeczywistości materii włókna. Nie ma tu dowolności charakterystycznej dla pięknych nawet układów dekoracyjnych, jest natomiast odpowiedzialność i powaga w traktowaniu relacji między dziełami a rzeczywistością, którą autorka dostrzegła i czyni nas jej udziałem. Trzeba umieć docenić wewnętrzną logikę tego świata. A jest to świat złożony, podobnie jak osobowość jego kreatorki, narastający z biegiem studiów i klimatem sztuki, miejsc pobytu artystki.

fragment recenzji Jolanty Owidzkiej

Marta Gąsienica-Szostak, z domu Romanowska (urodzona w 1938 Równe na Wołyniu), żona Michała Gąsienicy-Szostaka, rzeźbiarza. Artystka plastyk (tkanina artystyczna). Studiowała architekturę wnętrz w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (1964) i tkaninę artystyczną w Paryżu. Od 1973 mieszkanka Zakopanego, w latach 1982-2002 była nauczycielką w tamtejszym Technikum Tkactwa Artystycznego im. Heleny Modrzejewskiej.

Komponuje tkaniny z różnych tworzyw: wełna, len, sizal. Niektóre jej tkaniny wiążą się tematycznie z Tatrami: Oligocen (1978), Erozja lodowcowa (1980), Buczyna (1980), Mutony (1982). Wystawiała wielokrotnie w Polsce i za granicą, na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jej prace znajdują się m.in. w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IAniołek średni IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.