PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zawoja

Zaproszenia

27 Babiogórska Jesień pełna atrakcji

16–18 września 2011 r.
Autor: AKS

27 Babiogórska Jesień pełna atrakcjiW dniach 16-18 września w Zawoi zaplanowano wielkie świętowanie. W piątek rozpoczyna się 27 Babiogórska Jesień. W tym roku zainauguruje ją międzynarodowa konferencja oscylująca wokół problematyki gospodarki pasterskiej w rejonie Babiej Góry.


Konferencja, której patronują wójt Zawoi Tadeusz Chowaniak oraz Zarząd Województwa Małopolskiego, odbywa się w ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Trzy dni mieszkańcy, turyści i goście mogą liczyć na świetną zabawę, m.in. przy muzyce Brathanków oraz ekstremalne wrażenia sportowe. Imprezą towarzyszącą Babiogórskiej Jesieni jest bowiem Diverse Downhill Contest, czyli Mistrzostwa Polski w Zjeździe na Rowerach z Mosornego Gronia.

Nie zabraknie tradycyjnych góralskich kapel, rzemiosła, regionalnych potraw oraz cieszącego się niezwykłą popularnością u turystów naturalnego widowiska – jesiennego redyku. W tym roku Babiogórska Jesień powraca w tradycyjne dawne miejsce – do Zawoi Górnej, na plac przy Domu Wczasowym „Diablak” w Widłach.

Konferencja „Tradycyjna gospodarka pasterska motorem rozwoju rolnictwa na terenach górskich w rejonie Babiej Góry z uwzględnieniem gospodarowania na obszarach chronionych w Zawoi” rozpoczyna się w piątek o godz. 14.30 w hotelu „Lajkonik”. Prof. Wiesław Musiał z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN wygłosi wykład „Wyzwania wobec drobnych gospodarstw rolnych w aspekcie wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej”, prof. Jan Machnik z Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie podejmie temat „Pierwsi pasterze Karpat”, dr Urszula Janicka – Krzywda (etnograf i folklorystka) z kolei będzie mówić o magii pasterskiej, a Jacek Rybak o wpływie obszarów uzdrowiskowych na jakość produktów rolnictwa górskiego i pasterstwa w świetle medycyny informacyjnej. Organizatorami konferencji są: Tadeusz Chowaniak, wójt Zawoi  oraz Zarząd Województwa Małopolskiego.

W piątek od 16.00 rozpoczynają się imprezy przy „Diablaku” w Widłach. Zaplanowano prezentację folkloru Babiej Góry i zespołów regionalnych. Zwieńczy ją wspólna zabawa pod gwiazdami z kapelą  Zbyrcoki (Zbyrcoki Folk&Blues”).

W sobotę 17 września o godz. 14.00 zaplanowano powitanie schodzącego redyku (zejście owiec z hal), prezentację zwyczajów pasterskich oraz występ zespołu „Holny” z Zakopanego. Od 15.00 do 18.00 będziemy podziwiać folklor regionu Babiej Góry. O godz. 18.00 zostaną wręczone nagrody w Mistrzostwach Polski w Zjeździe na Rowerach z Mosornego Gronia. Potem wystąpi grupa „Jaworznianki” z Jaworzna oraz gwiazdy wieczoru – The Chilloud, Negatyw i Brathanki.  O północy rozpocznie się wielka zabawa pod gwiazdami.

W niedzielę 18 września od godz. 14.00 do godz.18.00 będzie można posłuchać zespołów młodzieżowych, regionalnych oraz orkiestry dętej. Podczas 27 Babiogórskiej Jesieni nie zabraknie także targów sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego, promocji literackich oraz występu teatralnego (Scena A2 z Zakopanego).

-  „Babiogórska Jesień” to tradycyjne, prestiżowe przedsięwzięcie kulturalno-integracyjne, połączone z prezentacją naszych tradycji i jesiennym redykiem. W te świąteczne dla nas – górali babiogórskich dni – zaplanowaliśmy szereg atrakcyjnych i ciekawych imprez kulturalnych. Nie zabraknie prezentacji obrzędów pasterskich, widowisk plenerowych, koncertów kapel i zespołów regionalnych z Polski i zagranicy, prezentacji folkloru miejscowości położonych wokół Babiej Góry, u nas tradycyjnie nazywanej Djablakiem, wspólnych zabaw, tańców, rozgrywek sportowych, jarmarku sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego, a także degustacji naszych rodzimych specjałów. Jak co roku uroczyście odśpiewamy nasz hymn – hymn górali babiogórskich „Szumi jawor, szumi…” Serdecznie zapraszam wszystkich w imieniu własnym i całej społeczności Zawoi. Gwarantujemy niesamowite wrażenia, świetną zabawę i udany wypoczynek – mówi Tadeusz Chowaniak, wójt Zawoi.

Organizatorami 27 Babiogórskiej Jesieni są: Urząd Gminy Zawoja oraz Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Zawoi; partnerami współpracującymi: Babiogórski Park Narodowy, Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej oraz Stowarzyszenie KULT ART z Zawoi.

27 Babiogórska Jesień jest projektem realizowanym w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. W finansowanie JB włączyli się też sponsorzy (firmy: WARBUD, DROGBUD, Lasy Państwowe, FABIOS, MARAND, KAR-TEK).

Zobacz w naszym sklepie:
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Spinka góralska XVIIISpinka góralska XVIIIMetalowa średnia spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm.
    260 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.