PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zubrzyca Górna, Nowy Targ, Niedzica, Zakopane, Kraków

Zaproszenia

Orawa, Podhale i Spisz oczyma przyjaciół z Węgier

18–21 października 2010 r.
Autor: Jan Budz

Orawa, Podhale i Spisz oczyma przyjaciół z WęgierSerdecznie zapraszamy na promocję książki pt. „Przejęte w opiekę” – po węgiersku „Megőrzésre átadva”, której autorami są László Domonkos, Konrad Sutarski i András Kemény. Spotkania autorskie odbędą się w Zubrzycy Górnej, Nowym Targu, Niedzicy, Zakopanem i Krakowie.


Książka powstała na kanwie zeszłorocznej sentymentalnej podróży autorów, którzy po 100 latach od rozpadu Austro-Węgier szukali węgierskich pamiątek w Polsce, zwłaszcza na Orawie i Spiszu – ziemiach będących niegdyś północną granicą Węgier. Spotkania autorskie są okazją do nieco innego spojrzenia na polsko-węgierską historię, a także jej słowacki aspekt.

Widać w niej tęsknotę za wielkimi Węgrami, które pogrzebane zostały wraz z zakończeniem I wojny światowej, zwłaszcza po traktacie w Trianon. Podróżnicy nie ukrywają jednak zadowolenia, że Polska przyjęła z szcunkiem węgierskie pamiątki, o czym nieraz nie wiemy - niejako „oddane w opiekę”. Podróżując rok temu po Polsce spotkali wielu ludzi, dziś przyjaciół, którzy wspierają ich w kolejnym wypadzie do Małopolski.

Współautorem książki jest Konrad Sutarski, zarazem aktywny działacz Poloni Węgierskiej. Z tego powodu każdy egzemplarz „Megőrzésre átadva” posiada obszerną drukowaną wkładkę polskojęzyczną – oprócz już istniejącego polskiego podsumowania. László Domonkos (drugi autor) i wydawca András Kemény (będący równocześnie autorem zdjęć i oprawy graficznej) zapewniają, że jest szansa na wydanie całości książki po polsku.

Konrad Sutarski jest dobrym znawcą polskiej emigracji na Węgry, także okoliczności związanych z okresem II wojny światowej. Jest też autorem wielu publikacji o polskich góralach osiedlonych przed 300 laty we wsi Derenk na północ od Miszkolca – obecnie na obszarze węgiersko-słowackiego parku narodowego Aggtelek (niedaleko Rożnawy).

Nasi goście są znakomitymi historykami i dzienikarzami. Można z nimi porozmnawiać na każdy temat. Nie odmówią wypowiedzi o aktualnej sytuacji politycznej na Węgrzech, a także oceny konsekwencji katastrofy ekologicznej do jakiej doszło w zakładach aluminiowych w miejscowości Ajka, kiedy to zawalił się zbiornik z trującą cieczą.

Spotkania autorskie odbędą się w następujących miejscach:

18.X. 2010 poniedziałek
- godz. 18,00 Skansen /Muzeum/ w Zubrzycy Górnej

19.X.2010  wtorek
- godz. 12,00 prezentacja w Bibliotece w Nowym Targu
- godz. 17,00 prezentacja na Zamku w Niedzicy

20.X.2010 środa
- k. południa audycja w Radiu Alex Zakopane (Piotr Sambor)
- godz. 17,00 prezentacja Willa Koliba Zakopane ul. Kościeliska 18

21.X.2010. czwartek
- godz. 18,30 spotkanie w Bibliotece Górskiej PTTK (ul. Jagiellońska, Kraków)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.