PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Żywiec

Kultura

Tydzień Kultury Beskidzkiej

Wtorek, 5 sierpnia 2014 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka Wnuk

Tydzień Kultury BeskidzkiejTydzień Kultury Beskidzkiej – największy festiwal folklorystyczny w Europie odbywający się na 8 scenach w Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu, Istebnej, w Ujsołach i Jabłonkowie na Zaolziu zgromadził w tym roku 81 zespołów polskich i 19 zagranicznych z Armenii, Bośni – Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Hiszpanii, Kosowa, Meksyku, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Węgier i Włoch.


W tym roku odbywał się od pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Trwające 9 dni święto folkloru zgromadziło tym razem ponad cztery tysiące wykonawców skupionych w ponad stu zespołach folklorystycznych.

W ramach TKB już po raz 25. odbyły się Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne pod patronatem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF). Zespoły oceniany były przez Międzynarodową Radę Artystyczną, która zgodnie z regulaminem przyznaje Grand Prix oraz sześć równorzędnych nagród regulaminowych.

W trakcie TKB odbył się także już po raz 45. Festiwal Górali Polskich w Żywcu. Oceniająca komisja przyznaje Złote Żywieckie Serce. Cztery najlepsze zespoły prezentować będą Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

W ramach Festiwalu Górali Polskich odbyły się także Targi Sztuki Ludowej, liczne wystawy, pokazy rękodzieła, korowody ulicami miast, sesje popularnonaukowe i warsztaty. Zespoły uczestniczyły także w dorocznym Gorolskim Święcie w Jabłonkowie oraz Wawrzyńcowych Hudach w Ujsołach.

Tydzień Kultury Beskidzkiej jak co roku gromadził liczną publiczność, miłośników kultury ludowej i jej znawców. Wyniki Festiwalu Górali Polskich i Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w kolejnej relacji niebawem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    30 zł
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.