PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Biały Dunajec

Kultura

Dwunasty raz świętowano z pstrągiem

Poniedziałek, 29 lipca 2013 r.
Autor: Mirek Kania

fot. Mirek KaniaKamieniec w Białym Dunajcu gościł tej niedzieli miłośników wędkowania i przyrządzania potraw z pstrąga. Mimo upalnego dnia, przerwanego w pewnym momencie opadami gradu, ludzie chętnie obserwowali poczynania amatorów i profesjonalnych kucharzy, krzątających się w pośpiechu przy polowych kuchniach.


Chociaż oficjalne przywitanie gości nastąpiło dopiero w okolicach godziny 14:00, to już od samego rana trwała rywalizacja w konkursie wędkarskim. Do zawodów zgłosiło się ponad 70 uczestników, ocenianych później w kategoriach junior i senior. Wójt gminy Andrzej Nowak uroczyście rozpoczął spotkanie, nakazując rozpalenie watry. Następnie Sylwester Lis, szef kuchni Hotelu Bukovina, opowiedział trochę o pstrągu, kuchni fusion, metodzie gotowania sous-vide (czyt. suvi), która miała być tego dnia stosowana oraz o samym konkursie na Najlepszą Potrawę z Pstrąga.

Gdy turniej kulinarny się rozpoczął, na scenę wkroczyła Agencja Artystyczna Prym Art z Rudy Śląskiej, prezentując najmłodszym gościom swój częściowo edukacyjny spektakl pt. „Koziołek Matołek i jego przygody”. Podczas całego wydarzenia zgromadzeni mogli posłuchać góralskich przygrywek kapeli Piotra Polaka z Białego Dunajca. Oprócz tego wystąpili również: dziecięcy zespół „Zowierucha” z Gliczarowa Dolnego, „Biołodunajcanie”, „Zielony Jawor” z Krempach oraz szczególnie doceniony przez publikę zakopiańsko-częstochowski zespół „Kapelanka”, który na ich życzenie bisował. Zanim zaczęła się dyskoteka, na estradzie pojawił się jeszcze projekt muzyczny Jana Trebuni-Tutki „Góry w sercu”. W ciągu dnia zbierano także pieniądze na zakopiańskie hospicjum, w zamian za symboliczne spróbowanie zupy z pstrąga.

W konkursie na Najlepszą Potrawę startowało 8 drużyn, reprezentujących regionalne restauracje, hotele i pensjonaty. Były to „Bąkowo Zohylina Wyźnio”, restauracja „Pod Arkadami” i hotel „Crocus” z Zakopanego, pensjonaty „Zawrat” i „Pod Kotelnicą” z Białki Tatrzańskiej, Małgorzata Szandor i pensjonat „Szandor” z Białego Dunajca oraz Gospodarstwo Rybackie „KALI” z Lipnicy Wielkiej. W skład jury degustacyjnego weszli: Beata Denis, Stanisław Gał i Adam Opioła. Profesjonalne jury techniczne tworzyli Adam Szuma i Sylwester Lis. Oceniane były smak, wygląd, sposób podania i udekorowanie potrawy. Lista zwycięzców, nagradzanych przez Wójta gminy Andrzeja Nowaka oraz Starostę Powiatu Tatrzańskiego Andrzeja Gąsienicę-Makowskiego, wygląda następująco:

Wyróżnieni:

Pensjonat „Szandor”, Pensjonat „Zawrat”, Restauracja „Pod Arkadami”

Amatorzy:

1. Gospodarstwo Rybackie „KALI”, 2. Małgorzata Szandor

Profesjonaliści:

1. Pensjonat „Pod Kotelnicą”, 2. „Bąkowo Zohylina Wyźnio”, 3. Hotel „Crocus”

Lista zwycięzców konkursu wędkarskiego przedstawia się tak:

Juniorzy:

1. Kacper Kędziura, 2. Adam Frankiszek, 3. Radek Granka, 4. Eryk Szmyt, 5. Kamil Kapria, 6. Jan Oliwa

Tomasz Krzępka – najdłuższy pstrąg

Seniorzy:

1. Robert Zyzik, 2. Sławomir Brach, 3. Jan Znaniec, 4. Józef Hraca, 5. Łukasz Strączek, 6. Marian Mozdyniewicz

Janusz Żegleń – najdłuższy pstrąg (48,5cm)

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.