PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

80. rocznica wybudowania mauzoleum Kasprowicza na Harendzie

Piątek, 26 lipca 2013 r.   Autor: Małgorzata Karpiel

80. rocznica wybudowania mauzoleum Kasprowicza na HarendzieStowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza oraz Tatrzańska Fundacja Muzyczna zapraszają na wydarzenia z okazji 80. rocznicy ukończenia budowy mauzoleum Jana Kasprowicza na Harendzie i przeniesienia ciała Poety na Harendę. "Albo, jeżeli już łaska wybierzcie mi przystań nad rzeką Tu, nad tą burtą kamienną pod szumów wieczystą opieką". (Księga ubogich). Przystanią nad rzeką stała się Harenda. Tutaj, na stromej skarpie powstało Mauzoleum Poety, wybudowane według projektu Karola Stryjeńskiego, ówczesnego dyrektora Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. Na czele komitetu budowy stanęli przyjaciele Kasprowicza – Kornel Makuszyński i Leopold Staff. Społeczna akcja budowy trwała siedem lat i monumentalne, granitowe Mauzoleum ukończono w 1933 roku. Poeta spoczął w nim tegoż roku po ekshumacji z zakopiańskiego cmentarza, z grobowca Dłuskich, w którym był pierwotnie pochowany. Chcąc upamiętnić to wydarzenie zapraszamy Państwa na Harendę. czytaj więcej


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.