PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bielsko-Biała

Kultura

„Janosika imię nigdy nie zaginie”. Wystawa Marty Walczak-Stasiowskiej

Czwartek, 10 listopada 2011 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka Wnuk

fot. Małgorzata Wonuczka WnukW galerii Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej odbył się wernisaż wystawy zakopiańskiej artystki Marty Walczak-Stasiowskiej. Cykl obrazów na szkle zatytułowany „Janosika imię nigdy nie zaginie” przedstawia historię legendarnego bohatera znanego po obu stronach Tatr. W Polsce bohater lokalny, na Słowacji – narodowy – to postać obrosła legendą, stanowiąca już pewien mit, z którym mierzyli się pisarze i reżyserzy.


Marta Walczak-Stasiowska przedstawia własną, bajkową wizję historii o Janosiku. Na szesnastu obrazach malowanych tradycyjnie ukazuje kolejne sceny i w swej wyobraźni odwołuje się do wrażliwości dziecka. Skrzące się intensywnym barwami wyobrażenia przenoszą nas w świat bezpieczny. Tak też zostają odbierane przez dzieci, z którymi spotkała się przed wernisażem malarka. Odpowiadała na ich liczne pytania i dyskutowała z młodymi odbiorcami, którzy potwierdzili, że najczęściej bajki opowiadają ojcowie. Także autorka wystawy legendę o Janosiku usłyszała po raz pierwszy od swego ojca, zmarłego przed dziesięcioma laty znanego artysty malarza Zdzisława Walczaka.

Wernisaż uświetnili znakomici muzycy i przyjaciele Podhala Kazimierz Urbaś i Eugeniusz Kubat.

Ten cykl obrazów został już pokazany w Lublinie, a został zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W Zakopanem wystawę będzie można oglądać od 9 grudnia w restauracji „U Wnuka” przy ul.Kościeliskiej nr 8.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek mały IIAniołek mały IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.