PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bielsko-Biała

Kultura

„Janosika imię nigdy nie zaginie”. Wystawa Marty Walczak-Stasiowskiej

Czwartek, 10 listopada 2011 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka Wnuk

fot. Małgorzata Wonuczka WnukW galerii Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej odbył się wernisaż wystawy zakopiańskiej artystki Marty Walczak-Stasiowskiej. Cykl obrazów na szkle zatytułowany „Janosika imię nigdy nie zaginie” przedstawia historię legendarnego bohatera znanego po obu stronach Tatr. W Polsce bohater lokalny, na Słowacji – narodowy – to postać obrosła legendą, stanowiąca już pewien mit, z którym mierzyli się pisarze i reżyserzy.


Marta Walczak-Stasiowska przedstawia własną, bajkową wizję historii o Janosiku. Na szesnastu obrazach malowanych tradycyjnie ukazuje kolejne sceny i w swej wyobraźni odwołuje się do wrażliwości dziecka. Skrzące się intensywnym barwami wyobrażenia przenoszą nas w świat bezpieczny. Tak też zostają odbierane przez dzieci, z którymi spotkała się przed wernisażem malarka. Odpowiadała na ich liczne pytania i dyskutowała z młodymi odbiorcami, którzy potwierdzili, że najczęściej bajki opowiadają ojcowie. Także autorka wystawy legendę o Janosiku usłyszała po raz pierwszy od swego ojca, zmarłego przed dziesięcioma laty znanego artysty malarza Zdzisława Walczaka.

Wernisaż uświetnili znakomici muzycy i przyjaciele Podhala Kazimierz Urbaś i Eugeniusz Kubat.

Ten cykl obrazów został już pokazany w Lublinie, a został zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W Zakopanem wystawę będzie można oglądać od 9 grudnia w restauracji „U Wnuka” przy ul.Kościeliskiej nr 8.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.