PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

W środę - XLIV Sabałowe Bajania

Wtorek, 10 sierpnia 2010 r.
Autor: Maciej Stasiński

W środę - XLIV Sabałowe BajaniaBukowina Tatrzańska, 11-15 sierpnia 2010 r. „Sabałowe Bajania” - Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Jego głównym celem jest kultywowanie i popularyzowanie tradycji gawędziarstwa, śpiewu, gry na ludowych instrumentach oraz pielęgnowanie i rozwój tradycyjnej kultury ludowej. „Sabałowe Bajania” zrodziły się z podhalańskiej tradycji gawędziarstwa, umiłowania tańca, śpiewu, muzyki góralskiej. Nieprzypadkowo więc za swego patrona przyjęły Jana Krzeptowskiego Sabałę. Gawędziarz, pieśniarz ludowy, przyjaciela dra Tytusa Chałubińskiego. Dla współczesnych - symbol dawnej góralszczyzny. Pierwsze „Sabałowe Bajania” odbyły się w Bukowinie w roku 1967, ale ich pierwowzór sięga końca lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to z inicjatywy miejscowych nauczycieli i społeczników, Michaliny i Franciszka Ćwiżewiczów, organizowano w Kościelisku i Murzasichlu konkursy tańca, śpiewu i muzyki góralskiej.


Początkowo w „Sabałowych Bajaniach” uczestniczyli wyłącznie gawędziarze, ale już w roku 1969 dołączyli do nich instrumentaliści ludowi, a od roku 1974 zostały one wzbogacone i urozmaicone konkursem na mowę starosty weselnego.
Konsekwentnie realizowana formuła konkursu sprawia, że na „Sabałowych Bajaniach” spotykają się najlepsi wykonawcy z całej Polski. I chociaż różnią się strojem, gwarą i muzyką, to łączy ich jedno – umiłowanie tradycji, Ojczyzny i ojcowizny.
Ważnym elementem tego przedsięwzięcia są zajęcia warsztatowe i konsultacje, w ramach których członkowie jury, wybitni etnografowie, etnomuzykolodzy i folkloryści, udzielają uczestnikom cennych rad i wskazówek. Jest to okazja do wymiany doświadczeń i poglądów.
Od samego początku „Sabałowe Bajania” cieszą się wielkim zainteresowaniem i od lat przyciągają do Bukowiny rzesze zarówno turystów wyczulonych na piękno polskiego folkloru, jak i reprezentantów świata nauki, kultury i polityki.Są przeżyciem kulturalnym dla publiczności, impulsem twórczym dla organizatorów życia kulturalnego oraz samych uczestników, których krąg wciąż się poszerza. W tegorocznych zmaganiach konkursowych wzięło udział prawie 1500 uczestników. Doczekały się „Sabałowe Bajania” swoich wiernych sympatyków i widzów, mają stałych uczestników i przyjaciół, wśród których jest coraz więcej młodzieży przejawiającej autentyczne zainteresowanie folklorem i twórczością ludową.
„Sabałowym Bajaniom” towarzyszy cały szereg atrakcji. Są więc zawody strzeleckie, spektakle teatralne w wykonaniu amatorskich zespołów teatralnych, prezentacja kapel ludowych w paradnym przejeździe, degustacja potraw regionalnych, wystawy fotograficzne, koncerty folkowych zespołów rozrywkowych, ogólnopolska wystawa twórczości ludowej, kiermasz sztuki ludowej i oczywiście pełna niespodzianek i tajemniczości „Sabałowa Noc”.
Jesteśmy przekonani, że „Sabałowe Bajania” będące wielkim świętem gwary, śpiewu, tańca, muzyki i sztuki ludowej, organizowane z troską o zachowanie prawdy o kulturze polskiej wsi, nadal będą zaszczepiać przywiązanie do tradycji, a ich kontynuacja będzie świadczyć o pasji, uporze, determinacji w działaniu i potrzebie organizacji tego rodzaju wydarzeń artystycznych.
Niech to, co stanowi o bogactwie i różnorodności naszej kultury narodowej, przetrwa następne pokolenia. Niech wciąż na „Sabałowych Bajaniach” Jan Krzeptowski Sabała, ów niezwykły gawędziarz i muzykant, snuje swoje opowieści ustami tych, którzy tak jak on, nade wszystko umiłował ziemię swoich przodków.


Program

XLIV SABAŁOWYCH BAJAŃ

Bukowina Tatrzańska 11-15 sierpnia 2010r.

 

11 sierpnia (środa)

13.30       Koncert zaproszonych kapel przed Domem Ludowym

14.00       Uroczyste otwarcie Ogólnopolskiej Wystawy Twórczości Ludowej (świetlica Domu Ludowego)

14.30       Paradny przejazd kapel, zespołów regionalnych i zaproszonych gości zaprzęgami konnymi przez Bukowinę Tatrzańską

15.30       Oficjalne otwarcie XLIV SABAŁOWYCH BAJAŃ

Prezentacja muzyk. Występ zespołu „ORLĘTA” z Bukowiny Tatrzańskiej (Dom Ludowy)

19.00      Sztuka teatralna „Skąpiec” w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej (Dom Ludowy)

21.00       Koncert zespołu „HANIA RYBKA I PRZYJACIELE” (scena przed Domem Ludowym)

 

12 sierpnia (czwartek)

10.00       Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)

20.00       Koncert zespołu „WAŁASI I PRZYJACIELE” (scena przed Domem Ludowym)

21.00-23.00 Posiady na ludowo z kapelą „ŚWUNG” (scena przed Domem Ludowym)

 

13 sierpnia (piątek)

10.00       Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)

19.00      Występ Zespołu Ludowego „KOMBORNIA” z Komborni (scena przed Domem Ludowym)

19.30       Koncert zespołu z Boliwii „AHAYU” (scena przed Domem Ludowym)

20.00       Koncert zespołu romskiego „KAŁE BAŁA” (scena przed Domem Ludowym)

21.00-23.00 Posiady na ludowo z kapelą „ŚWUNG” (scena przed Domem Ludowym)

 

14 sierpnia (sobota)

10.00       Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)

14.00       Degustacja Potraw Regionalnych (przed Domem Ludowym)

 

SCENA PLENEROWA NA STACJI NARCIARSKIEJ RUSIŃ-SKI

16.00    Występ Dziecięcego Zespołu Góralskiego „ZAWATERNIK” z Leśnicy Gronia

16.30    Występ Zespołu Tańca Ludowego „MŁODZI ALBIGOWIANIE” z Albigowej

17.00    Występ zespołu „SKRZYPNIANIE” ze Skrzypnego

17.30    Koncert zespołu z Boliwii „AJAYU”

18.00    „Wesele góralskie” w wykonaniu zespołu „BIAŁCANIE” z Białki Tatrzańskiej

19.00    Koncert zespołu „ĆACI VORBA”

20.00    „SABAŁOWA NOC”

           Występ Zespołu Folklorystycznego „JANOSIK” z Partyzanckiego (Słowacja)

21.00    CEREMONIA PASOWANIA NA ZBÓJNIKA; rozpalenie watry, sztuczne ognie

22.00    Koncert zespołu „DIKANDA”

23.00    Zabawa ludowa z kapelą „HARNASIE”

 

15 sierpnia (niedziela)

11.00       Zawody strzeleckie (Wierch Rusiński)

14.00       Oficjalne ogłoszenie wyników XLIV SABAŁOWYCH BAJAŃ; wręczenie dyplomów i nagród (Dom Ludowy)

15.00       Występ zespołu „ŚTUDERKI” z Bukowiny Tatrzańskiej (Dom Ludowy)

20.00       Koncert zespołu „BUBLICZKI” (scena przed Domem Ludowym)

 

Imprezy towarzyszące

 1. Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej (świetlica Domu Ludowego)
 2. Kiermasz Sztuki Ludowej (przed Domem Ludowym)
 3. Wystawa fotograficzna Krzysztofa Haładyny pt. „Sztuka ludowa Podhala w twórczości bukowian”, część 2 (świetlica Domu Ludowego)

Klub festiwalowy „Sabałowych Bajań” – Karczma „Giewont”

Zobacz w naszym sklepie:
 • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
  7 zł
 • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
  30 zł
 • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
  55 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.