PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Sabałowa Noc

Wtorek, 17 sierpnia 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaPodczas każdych Sabałowych Bajań wszyscy z niecierpliwością czekają na to, co wydarzy się podczas pełnej niespodzianek i tajemniczości „Sabałowej Nocy”. Oprócz ciekawych koncertów i dobrej zabawy na Rusińskim Wierchu tradycyjnie już odbywa się przyjęcie nowych członków do zbójeckiej braci. Tak honorowane są osoby szczególnie zasłużone dla kultury góralskiej. W tym roku „do honorności i godnego miana zbójnika” podniesieni zostali: Piotr Haza – muzykant z Olczy, Karol Gnybus ze słowackiej Jaworzyny, Stanisław Jaskułka aktor z Nowego Targu, minister skarbu Aleksander Grad oraz Tomasz Słodyczka z Zębu - twórca zespołu "Zbójnicek".


Nowi zbójnicy musieli przejść próbę i złożyć przyrzeczenie przed Hetmanem Stanisławem Hodorowiczem. Otrzymali też hetmańskie poświadczenie, ciupagę i pierścień. A swój udział w ceremonii miały także czarownice.

Po raz pierwszy w Sabałową Noc uhonorowano kobiety. Pierwszymi z grona Wiyrchowych Orlic zostały Wanda Czubernat - poetka z Raby Wyżnej i Stanisława Trebunia-Staszel – etnolog, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Z rąk Hetmana Orlice otrzymały srebrny krzyż z koralami wykonany przez Macieja Koszarka.

Pasowanie na zbójników i orlice zakończyło wspólne rozpalenie watry.

Wieczór uświetniły występy m.in. zespołu „ĆACI VORBA” oraz „JANOSIK” z Partyzanckiego (Słowacja) oraz wspaniały pokaz sztucznych ogni.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.