Bukowina Tatrzańska
Kultura
Sabałowa Noc
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
Podczas każdych Sabałowych Bajań wszyscy z niecierpliwością czekają na to, co wydarzy się podczas pełnej niespodzianek i tajemniczości „Sabałowej Nocy”. Oprócz ciekawych koncertów i dobrej zabawy na Rusińskim Wierchu tradycyjnie już odbywa się przyjęcie nowych członków do zbójeckiej braci. Tak honorowane są osoby szczególnie zasłużone dla kultury góralskiej. W tym roku „do honorności i godnego miana zbójnika” podniesieni zostali: Piotr Haza – muzykant z Olczy, Karol Gnybus ze słowackiej Jaworzyny, Stanisław Jaskułka aktor z Nowego Targu, minister skarbu Aleksander Grad oraz Tomasz Słodyczka z Zębu - twórca zespołu "Zbójnicek".
Nowi zbójnicy musieli przejść próbę i złożyć przyrzeczenie przed Hetmanem Stanisławem Hodorowiczem. Otrzymali też hetmańskie poświadczenie, ciupagę i pierścień. A swój udział w ceremonii miały także czarownice.
Po raz pierwszy w Sabałową Noc uhonorowano kobiety. Pierwszymi z grona Wiyrchowych Orlic zostały Wanda Czubernat - poetka z Raby Wyżnej i Stanisława Trebunia-Staszel – etnolog, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Z rąk Hetmana Orlice otrzymały srebrny krzyż z koralami wykonany przez Macieja Koszarka.
Pasowanie na zbójników i orlice zakończyło wspólne rozpalenie watry.
Wieczór uświetniły występy m.in. zespołu „ĆACI VORBA” oraz „JANOSIK” z Partyzanckiego (Słowacja) oraz wspaniały pokaz sztucznych ogni.
- Wisiorek "Panda"
Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
70 zł - Sakiewka IV
Sakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
40 zł - Okładka na zeszyt IV
Ludowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
30 zł